Правила реєстрації новонароджених в Україні та за кордоном — PRAVO.UA Правила реєстрації новонароджених в Україні та за кордоном — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Правила реєстрації новонароджених в Україні та за кордоном

Правила реєстрації новонароджених в Україні та за кордоном

  • 24.05.2022 10:45
Віолетта Федорко, юрист Dynasty Law & Investment

Діти — наше майбутнє, а не лише продовження нас самих, нашої родини та нашої країни. Хай що ми робимо, ми завжди прагнемо одного — захистити своїх дітей та створити кращий світ для них та їх нащадків. Тому питання збереження майбутнього нашої країни — українських дітей — сьогодні не тільки біль, а й найбільша біда, що має непокоїти кожного громадянина України.

Від початку вторгнення російських військ на територію України вже народилося понад тридцять шість тисяч дітей, і ці цифри збільшуються кожного дня. Такі обставини викликають безліч питань, зокрема: як реєструвати новонароджених дітей у воєнні часи (в країні та за кордоном) та чи буде держава здійснювати виплати під час народженя дітей, як і раніше?

Реєстрація новонароджених в Україні

Насамперед необхідно наголосити на тому, що, зважаючи на всі обставини, що склалися в нашій країні у зв’язку з війною, народження дітей відбувається у найрізноманітніших умовах та місцях, зокрема в лікарні або поза її межами без отримання кваліфікованої медичної допомоги (вдома, у підвалі, у літаку та навіть в потягу). Тож вважаємо за необхідне розглянути порядок реєстрації народжених дітей як у медичному закладі, так і поза його межами.

На початку березня Міністерством охорони здоров’я України (МОЗ України) затверджено наказ № 407 від 04.03.2022, яким передбачається, що працівники медичних центрів (лікарі), які були присутніми під час народження дитини або проводили її перший огляд, можуть видавати медичне свідоцтво про народження дитини (свідоцтво форми 103/ο), затверджене наказом МОЗ України № 545 від 08.08.2006, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України (Мін’юст) за № 1150/13024 від 25.10.2006.

Відповідно до змісту вказаного акта, якщо лікарі не мають можливості заповнити свідоцтво форми 103/ο, вони видають довідку у довільній формі у двох примірниках. Один примірник жінці, що народила (породіллі), інший зберігається в медичному центрі. До зазначеної довідки обов’язково вносяться такі дані:

  • назва медичного центру, прізвище, ім’я та по батькові лікаря, що був присутнім при пологах та першому огляді новонародженого;
  • прізвище, ім’я та по батькові жінки, що народила (породіллі);
  • місце народження, дата, стать новонародженого;
  • місце та дата видачі довідки;
  • підпис лікаря, що був присутнім при пологах та першому огляді новонародженого.

Слід наголосити на тому, що під час дії правового режиму воєнного стану, запровадженого Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022, згадана довідка є автентичною (тобто документом, що юридично підтверджує народження дитини) та є рівноцінною свідоцтву форми 103/ο.

Водночас жінки, що народили (породіллі), можуть отримати свідоцтво форми 103/о, особисто звернувшись до працівника медичного закладу. Проте в цьому випадку у первинно-обліковій медичній документації (у тому числі в електронній медичній інформаційній системі (МІС) обов’язково мають бути відомості, що підтверджують факт вагітності породіллі, серед яких, зокрема, можуть бути обмінна картка пологового будинку чи відділення працівника медичного центру та журнал обліку вагітних.

Серед інших законодавчих нововведень є і те, що реєстрація новонародженого здійснюється будь-яким відділом державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС) за зверненням батьків. Тож наразі реєстрація здійснюється незалежно від місця народження немовляти або проживання його батьків.

Таким чином, внутрішньо переміщені особи мають змогу зареєструвати новонароджених (протягом одного місяця з дня народження) в будь-якому регіоні країни.

Однак слід зазначити, що під час заповнення такої заяви може знадобитися присутність обох батьків, у разі якщо:

  • вони не зареєстрували шлюб;
  • в них різні прізвища (один з батьків може подати заяву особисто, додавши до неї нотаріально засвідчену довіреність та письмову згоду щодо присвоєння новонародженому прізвища другого з них);
  • вони зареєстровані за різними адресами місця проживання (один з батьків може подати заяву особисто, додавши до неї нотаріально засвідчену довіреність).

За відсутності доступу до Державного реєстру актів цивільного стану громадян відділи ДРАЦС складають актові записи в паперовій формі, але згодом вони зобов’язанні внести відомості відносно кожного запису протягом 5 робочих днів з дня відновлення такого доступу. Після внесення відомостей щодо реєстрації новонародженого до Державного реєстру актів цивільного стану громадян батьки новонародженого отримують свідоцтво форми 103/ο в будь-якому відділі ДРАЦС або поштою, і вже після цього в батьків з’явиться можливість відображення отриманого свідоцтва на порталі «Дія».

Варто зазначити, що нещодавно відновили доступ до послуги «єМалятко» на Єдиному державному вебпорталі електронних послуг (портал «Дія»), де батьки можуть подати заяву про реєстрацію новонародженого онлайн, підписавши її електронним підписом одного з батьків. Підпис обох батьків може знадобитися у разі, якщо вони не зареєстрували шлюб, мають різні прізвища або зареєстровані за різними адресами (для послуги з реєстрації місця проживання новонародженого).

Реєстрація новонароджених за кордоном

Внаслідок повномасштабної агресії росії тисячі українців були змушені покинути свої домівки та виїхати за кордон. Лише на початок травня, за даними Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, їх кількість вже перевищила 5 мільйонів. Тому розгляд питання про порядок реєстрації дітей, що народилися за кордоном, є не тільки актуальним, а й необхідним.

Слід зазначити, що в межах порушеної проблеми станом на сьогодні нових змін запроваджено не було. Тож народження дітей за кордоном реєструються іноземними дипломатичними установами України (окрім посольства в м. Москві та консульських установ на території росії).

Загалом реєстрація новонародженого здійснюється консульською установою за:

  • місцем його народження або місцем проживання його батьків;
  • місцем проживання одного з батьків, за наявності письмової заяви від кожного з них;
  • заявою родичів батьків чи інших уповноважених осіб (у разі якщо батьки хворіють, загинули або є інші поважні причини);
  • заявою уповноваженого представника медичного центру, в якому народилася дитина або в якому вона перебуває на час подання відповідної заяви.

У разі якщо дитина народилася в літаку, на судні (морському/річковому) або у потягу чи будь-якому іншому транспортному засобі, новонародженого буде зареєстровано у найближчій консульській установі.

Для реєстрації новонародженого в консульській установі необхідно подати:

  • свідоцтво форми 103/ο;
  • довідку працівника медичного закладу, який надав допомогу при пологах (якщо дитину народили поза межами медичного закладу);
  • довідку із зазначенням в ній прізвища, імені та по батькові двох свідків, а також їх підписів (якщо дитина була народжена вдома або у підвалі без кваліфікованої медичної допомоги), та документи, що підтверджують перебування новонародженого під наглядом медичного центру (зокрема, медична картка жінки, що народила (породіллі);
  • документи, що посвідчують особу кожного з батьків або одного з них (якщо ж такі документи втрачені, знищені чи пошкоджені, відомості вказуватимуться на підставі свідоцтва про шлюб). У разі якщо свідоцтво про шлюб також втрачено, знищено чи пошкоджено, відомості вноситимуться за заявою матері/батька або спільною заявою обох батьків новонародженого (у разі неофіційного шлюбу) тощо.

Сама собою процедура реєстрації новонароджених дітей та видача свідоцтва про реєстрацію проводиться безоплатно (без стягнення консульського збору).

Також слід зазначити, що під час воєнного стану, який відповідно до Указу Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 (зі змінами від 17.05.2022 № 341/2022) діятиме до 23.08.2022, в Україні продовжать виплачувати всі види соціальних виплат, допомог, а також пенсій, серед яких, зокрема, і виплати у зв’язку з народженням дітей, які можна отримати онлайн, подавши заяву щодо призначення такої допомоги через портал «Дія» або офлайн – до органу соціального захисту чи ЦНАП.

Таким чином, як і було раніше, розмір допомоги у зв’язку з народженням становитиме сорок одну тисячу двісті вісімдесят гривень, а виплати здійснюватимуться у два етапи: одноразово – десять тисяч триста двадцять гривень та по вісімсот шістдесят гривень кожного місяця протягом трьох років.

Тож, попри складні часи, українська держава все одно підтримує молоді сім’ї та створює сприятливі умови для їх належного існування.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA