На порталі Верховної Ради оприлюднено текст урядового проєкту Закону № 5844 “Про засади державної політики перехідного періоду”.
Нагадаємо, раніше законопроєкт, який визначає особливості впровадження на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей політики перехідного періоду, схвалив Кабінет Міністрів.
Визначається, що перехідний період — це проміжок часу, протягом якого реалізується державна політика, спрямована на:
Законопроєкт закріплює, що датою початку тимчасової окупації є 20 лютого 2014 року.
Проєкт закону визначає особливості перехідної юстиції – комплексу заходів, спрямованих на подолання наслідків порушень законності, прав і свобод людини і громадянина, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, включаючи їх відновлення та компенсацію завданої шкоди, забезпечення справедливості та примирення, а також неповторення окупації.
Зокрема, встановлюється, що:
Особа, яка, перебуваючи у складі окупаційних сил чи окупаційних адміністрацій Російської Федерації, вчинила кримінальне правопорушення у зв’язку з тимчасовою окупацією, не може бути звільнена від кримінальної відповідальності (крім випадків, передбачених Кримінальним кодексом України) і до неї не може бути застосовано амністію, якщо вона вчинила злочин:
Іноземці та особи без громадянства, які, перебуваючи у складі окупаційних сил чи окупаційних адміністрацій Російської Федерації, вчинили кримінальні правопорушення у зв’язку з тимчасовою окупацією, не можуть бути звільнені від кримінальної відповідальності (крім випадків, передбачених Кримінальним кодексом України) і до них не може бути застосовано амністію.
Державна судова адміністрація України після деокупації відповідної території вживатиме заходів для відновлення належних умов діяльності місцевих судів, апеляційних судів, територіальна підсудність яких поширюється на таку територію.
У разі відновлення належних умов діяльності місцевого суду (апеляційного суду), територіальна підсудність якого поширюється на деокуповану територію, ДСА має скерувати до Вищої ради правосуддя подання про можливість відновлення роботи такого суду.
Місцевий суд (апеляційний суд) відновлює здійснення правосуддя за рішенням ВРП.
З дня відновлення здійснення правосуддя апеляційними судами, територіальна підсудність яких поширюється на тимчасово окуповані території, зазначені суди здійснюють апеляційний перегляд справ, які розглядаються місцевими судами, тимчасова територіальна підсудність яких перебуває у межах територіальної підсудності таких апеляційних судів.
Правосуддя на деокупованих територіях здійснюється судами України.
© Юридична практика, 1997-2023. Всі права захищені
Пожалуйста, подождите…