Права цивільних осіб під час війни: основи, особливості — PRAVO.UA Права цивільних осіб під час війни: основи, особливості — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Права цивільних осіб під час війни: основи, особливості

Права цивільних осіб під час війни: основи, особливості

  • 17.03.2022 13:16

Війна увірвалася у життя українців, одномоментно змінивши пріоритети, плани, цілі та саме буття. І хоча вирішення багатьох юридичних питань відходить на другий план, насправді права цивільних осіб під час війни доволі широкі. Які саме, аналізувала Карина Сагайдак, юрист EVERLEGAL.

Обмеження прав людини в умовах воєнного стану є нормою

24.02.2022 Президентом України підписано Указ № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні”. Відповідно до нього воєнний стан запроваджується з 05:30 24.02.2022 строком на 30 діб. 15 березня цей строк був продовжений ще на 30 діб. Таке рішення ухвалено у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України, а фактично початком війни на території нашої держави. На період дії воєнного стану:

  • уряд має право впроваджувати певні обмеження,
  • суспільні відносини можуть регулюватись із окремими нюансами та особливостями.

Воєнний стан – це особливий правовий режим, який може впроваджуватись на певних територіальних одиницях держави, або ж охоплювати усю її територію. Відповідно до статті 64 Конституції України в умовах воєнного стану можуть встановлюватись окремі обмеження щодо прав і свобод громадян.

Не всі права та свободи можуть бути обмежені. Зокрема, Конституцією України встановлено, що в період дії воєнного стану не може бути обмежені:

  • право на життя,
  • право на повагу до гідності особи,
  • право на свободу та особисту недоторканність,
  • право на житло,
  • право на шлюб тощо.

«Право Женеви»

Детально права цивільних осіб під час воєнних конфліктів регулює так зване «Право Женеви» — частина міжнародного гуманітарного права, норми якого спрямовані на полегшення страждань жертв збройних конфліктів. «Право Женеви» отримало таку назву у зв’язку із низкою конвенцій, які були підписані ще у середині 20 століття у місті Женева. Вони покликані захищати права:

  • цивільного населення,
  • військовополонених,
  • поранених під час ведення воєнних дій.

Конвенція про захист цивільного населення під час війни (дата підписання – 12 серпня 1949 року, дата ратифікації Українською РСР – 03.07.1954 року) (далі – Конвенція) та Додаткові протоколи до неї встановлюють основні права цивільних осіб, які держави-учасниці повинні забезпечувати під час збройних конфліктів. Зокрема, у Конвенції встановлені чіткі заборони, які не можуть мати винятків будь-коли та будь-де. Вони стосуються тортур, насилля, каліцтва та принизливого ставлення щодо цивільних осіб та щодо осіб, які склали зброю.

Водночас міжнародне гуманітарне право встановлює основні гарантії, які повинні забезпечуватись державами – учасницями конфлікту. Зокрема, із цивільними особами:

  • потрібно поводитись гуманно,
  • поважати їхні переконання та релігійні обряди.

Заборонені:

  • акти тероризму,
  • взяття заручників,
  • колективні покарання,
  • грабежі тощо.

Оскільки воєнний стан є особливим правовим режимом, як наслідок, держава може надавати громадянам додаткові гарантії або певним чином обмежувати на цей період права останніх.

Вплив на життя пересічного громадянина

У зв’язку із вторгненням російської федерації урядом нашої держави впроваджено низку важливих змін, які мають безпосередній вплив на життя пересічного громадянина, зокрема таких.

Насамперед 02.2022 року Кабінетом Міністрів України прийнята Постанова № 162, відповідно до якої пенсіонери, або інші особи, які мають право на отримання соціальної допомоги та які тимчасово змінили місце свого фактичного проживання, можуть звернутись до Пенсійного фонду України у будь-який спосіб:

  • особисто,
  • за допомогою телекомунікаційного зв’язку,
  • через особистий електронний кабінет,
  • на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України

та отримати виплату пенсії / грошової допомоги без відкриття рахунку у банку.

Діти з інвалідністю, яким виповнилось 18 років у лютому 2022 року (примітка: відноситься будь-який місяць, у який діяв воєнний стан), які не пройшли обстеження та не отримали висновок медико-соціальної експертизи щодо встановлення статусу особи з інвалідністю,:

  • мають право на отримання соціальної допомоги на період дії воєнного стану та на один місяць після дати його скасування.

Фінансова підтримка громадян

Водночас Постановою КМУ від 04.03.2022 № 199 вирішено надати одноразову матеріальну допомогу особам, які внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні втратили частину доходу. Зокрема, наразі послуга працює у Чернігівській, Сумській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Запорізькій, Донецькій, Луганській, Житомирській, Одеській, Волинській, Київській областях та у місті Київ. Сума допомоги становить 6 500 грн, отримати її можуть наймані працівники, за яких сплачується соціальний внесок, чинні ФОП 1-4-ї груп, які подали звітність за квартал або 2021 рік. Оформити допомогу можна через застосунок “Дія”.

Постановою уряду від 28.02.2022 № 168 встановлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям ЗСУ, СБУ, ДПС, НАБУ та іншим виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісяця. А ті з них, хто беруть безпосередню участь у бойових діях, мають право отримувати додаткову винагороду у розмірі до 100 000 гривень на місяць у розрахунку за час безпосередньої участі у бойових діях.

Сім’ям загиблих осіб, зокрема військовослужбовцям ЗСУ та іншим (примітка: повний перелік міститься у вищезгаданій постанові), уряд постановив виплачувати одноразову грошову допомогу у розмірі 15 000 000 гривень.

Спрощення розрахунків та інші нововведення

Крім того:

  • У зв’язку із дією воєнного стану фізичним особам надано право здійснювати видаткові операції з рахунків, на які накладено арешт органами державної виконавчої служби, приватними виконавцями. Однак, щоб скористатись цим правом, сума стягнення за виконавчим документом не може перевищувати 100 000 гривень. Це встановлено розпорядженням КМУ від 02.03.2022 № 198-р.
  • Також уряд дозволив особам, у яких закінчився термін дії національного посвідчення водія України, яке видано вперше, керувати транспортними засобами. Постановою КМУ від 03.03.2022 № 184 встановлено, що такі особи мають право на керування транспортними засобами на період дії воєнного стану та протягом року з дня припинення або скасування дії воєнного стану.
  • На період запровадження воєнного стану та одного місяця після його припинення або скасування використання грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги “пакунок малюка” може бути здійснено у будь-якому закладі торгівлі. Також Постановою КМУ від 05.03.2022 № 204 надано право отримувати грошову компенсацію на будь-який рахунок відкритий у АТ КБ “ПриватБанк”, однак лише у тому разі, коли відкриття рахунку із спеціальним режимом використання є неможливим.
  • Постановою КМУ від 05.03.2022 № 206 під час дії воєнного стану заборонено нараховувати та стягувати неустойку (штраф/пеню) інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги. Також заборонено припиняти надавати житлово-комунальні послуги населенню через їх несплату.

Нотаріальні особливості

Важливими є зміни, закріплені у постанові КМУ від 28.02.2022 № 164, зокрема, наразі немає необхідності у використанні нотаріальних бланків для заяви про надання дозволу на виїзд дитини за межі України. Нотаріусам надано право формувати такі заяви на звичайних білих аркушах паперу, однак із нанесенням на останній усіх обов’язкових реквізитів. Також наразі відсутня необхідність для матері отримувати нотаріальну згоду батька для виїзду із дитиною за кордон.

Водночас нотаріуси не можуть вчиняти нотаріальні дії за зверненням громадян російської федерації або юридичної особи, яка створена та зареєстрована відповідно до законодавства країни агресора. Зокрема, якщо в юридичної особи кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером), що має частку у статутному капіталі 10 і більше відсотків, є громадянин російської федерації, нотаріус не має права вчиняти нотаріальну дію.

Отже, з огляду на це можна зробити висновок, що суттєвого обмеження прав цивільних осіб під час війни урядом не запроваджено. Навпаки, наразі можна спостерігати тенденцію до спрощення процедур щодо реалізації певних із них. Навіть у такий важкий час держава повинна піклуватись про своїх громадян. Як висновок, запровадження усіх згаданих змін у наявних непростих умовах є правильним та доцільним рішенням, яке дійсно відповідає принципам демократичного суспільства.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA