Права біженців в Італії — поради від 4refugees.info — PRAVO.UA Права біженців в Італії — поради від 4refugees.info — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Права біженців в Італії — поради від 4refugees.info

Права біженців в Італії — поради від 4refugees.info

  • 14.05.2022 12:16

Мільйони українців виїхали за кордон у пошуках притулку від війни. Першими наших громадян зустріли країни, які мають спільний сухопутний кордон, а далі українці розселилися країнами Європи. У кожній країні українцям надають підтримку. Команда 4refugees.info, яку підтримують волонтери, ІТ-фахівці та правники, зокрема Міжнародна асоціація юристів (IBA) та українська юридична фірма Sayenko Kharenko, підготували окремий портал із даними щодо кожної країни. Ми републікуємо їхні матеріали. Наразі розповімо про права біженців в Італії.

Загалом на територію Італії українці та інші громадяни, які тікають від війни в Україні, можуть в’їхати у трьох статусах: «мандрівники», шукачі притулку та біженці. Залежно від цього вони матимуть різні правила в’їзду, права та обов’язки, а також можливість отримати фінансову допомогу та притулок для проживання.

УМОВИ В’ЇЗДУ ДО ІТАЛІЇ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ, ЯКІ НЕ ЗВЕРТАЮТЬСЯ ЗА ОТРИМАННЯМ ПРИТУЛКУ:
  1. Віза: Громадянам України, які мають біометричні паспорти, віза не потрібна
  2. Документи:

a) для дорослих – закордонний біометричний паспорт

b) для неповнолітніх – закордонний біометричний паспорт

  1. Чи можна перетинати кордон дітям без супроводу батьків? Чи можна перетинати кордон дітям у супроводі дорослих, які не є членами їхньої сім’ї?

Будь-якій дитині без супроводу дозволено перетинати кордон за умови, що він/вона має всі необхідні документи. Транспортні компанії надають послуги супроводу дітей до місця призначення. Оскільки транспортна компанія (автобусна компанія, авіакомпанії тощо) бере на себе відповідальність за доставку дитини, існують певні вимоги щодо документів (повинні також надаватись докладні відомості про осіб, які привозять та забирають вашу дитину в та з аеропорту, залізничного вокзалу тощо) від батьків або законних представників. Ви можете звернутися в транспортну компанію, щоб отримати детальний перелік документів, необхідних для такої послуги. Це платна послуга. Протягом 90 днів діти також можуть звернутись за отриманням спеціального захисту. Працівники відповідних органів невідкладно зв’яжуться з соціальними службами та подбають про дітей, забезпечуючи їм, серед іншого, харчування, притулок, безпечне та зручне для дітей житло, правову допомогу та інформацію.

  1. Covid-19:

Усі особи, які приїжджають з України, повинні дотримуватися таких правил:

▪ Ви зобов’язані здати тест SARS COVID-19 на антиген або молекулярний тест протягом 48 годин після в’їзду на територію країни.

▪ Протягом 5 днів після тесту на антиген ви зобов’язані дотримуватися періоду самоконтролю та обов’язково носити маску FFP2.

▪ Якщо тест на COVID-19 негативний, ви отримаєте сертифікат Green-pass, який потрібно пред’являти при вході в ресторани, бари, офіси та громадський транспорт із обов’язковим носінням там маски FFP2.

▪ Щоб отримати інформацію про дійсність вашої санітарної документації та щодо будь-яких питань, пов’язаних з охороною здоров’я, ви можете зателефонувати на національний безкоштовний номер 1500 або безкоштовний номер регіону, де ви знаходитесь. Ви також можете зв’язатися з найближчим місцевим центром охорони здоров’я (ASL).

Усім особам, починаючи з 5 років, які не вакциновані або не мають документів, що підтверджують вакцинацію, пропонується зробити щеплення проти SARS-Co-V-2 згідно з поточними рекомендаціями в Італії.

  1. Зелена картавимоги відсутні
  2. Документи на домашніх тваринЗакордонний паспорт для домашніх тварин + тварина повинна мати всі актуальні щеплення.

Усі кішки та собаки, які подорожують до Італії, повинні подорожувати в затверджених контейнерах для тварин.

  1. Скільки часу вам дозволено перебувати та території країниЯкщо ви громадянин України і маєте біометричний паспорт, вам дозволено залишатися до 90 днів після в’їзду в Шенгенську зону.
  2. Перша обов’язкова реєстрація: протягом 48 годин особа має звернутися до відділку поліції та подати інформацію/документи щодо поточної адреси місцезнаходження в Італії. Ви повинні подати ці документи, якщо ви зупиняєтеся в будинку своїх друзів або родичів, або якщо ви орендуєте квартиру, віллу тощо. Якщо ви подорожуєте через туристичне агентство або зупиняєтеся в готелі, вам не потрібно подавати документи, оскільки замість вас їх подасть ваш туристичний агент або готель.

Якщо ви не надасте інформацію про своє місцезнаходження, поліція може стягнути штраф у розмірі 200 євро.

Якщо у вас є батьки або друзі в Італії, яким ви довіряєте, які можуть надати вам житло, їжу та притулок, ви можете зареєструватися в Questura міста, де проживають ваші батьки або друзі, які заявляють, що приймуть вас. Відповідно до італійського законодавства, господарі, які вас приймають, повинні будуть подати заяву в Questura протягом 2 днів (протягом 48 годин).

УМОВИ В’ЇЗДУ ДО ІТАЛІЇ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ, ЯКІ ЗВЕРТАЮТЬСЯ ЗА ОТРИМАННЯМ ПРИТУЛКУ:
  • Віза: Громадянам України віза не потрібна.
  • Документи:

a) для дорослих – краще мати біометричний паспорт

b) для неповнолітніх – краще мати біометричний паспорт

  • Чи можна перетинати кордон дітям без супроводу батьків? Чи можна перетинати кордон дітям у супроводі дорослих, які не є членами їхньої сім’ї?

Дітям без супроводу дозволяється перетинати кордон з комплектом супровідних документів.

Якщо ви неповнолітня особа без супроводу, тобто вам менше 18 років і ваших батьків чи членів сім’ї немає з вами, як тільки ви приїдете в Італію, ви повинні звернутися до будь-якого відділення поліції та заявити, що ви неповнолітня особа без супроводу, яка втікає з України. Протягом 90 днів ви також можете попросити про спеціальний захист. Працівники відповідних органів негайно зв’яжуться з соціальними службами та подбають про вас, забезпечуючи, серед іншого, харчування, притулок, безпечне та зручне для дітей житло, правову допомогу та інформацію.

Якщо діти втратили батьків і хтось вивіз їх в іншу країну, їм слід звернутися до Посольства України та попросити ідентифікувати їх в консульстві України в Італії, використовуючи цю форму.

  • Covid-19: Усі, хто прибуває з України, мають пройти ПЛР-тест або швидкий тест на антиген SARS-Co-V-2 протягом 48 годин після в’їзду в Італію. У регіоні Лаціо (Рим та околиці) ця послуга надається безкоштовно на одному з автомобільних пунктів (тест проводиться безпосередньо в автомобілі) або пішохідних пунктів (тест проводиться для тих, то прийшов  пішки). Також експрес-тест на антиген можна безкоштовно пройти в офісі Червоного Хреста, який розташований на центральному вокзалі міста Рим.

Усім особам, починаючи з 5 років, які не вакциновані або не мають документів, що підтверджують вакцинацію, пропонується зробити щеплення від SARS-Co-V-2 згідно з поточними рекомендаціями в Італії.

  • Зелена картавимоги відсутні
  • Документи на домашніх тварин:

Паспорт для домашніх тварин + тварина повинна мати всі актуальні щеплення + реєстрація та імплантований під шкіру електронний чіп (транспондер) (безкоштовна послуга імплантації чіпа)

Враховуючи надзвичайну ситуацію в Україні, МОЗ встановило виняткові заходи щодо ввезення домашніх тварин до ЄС українськими біженцями. Для переміщення домашніх тварин з України до Італії громадяни України можуть надати всю інформацію на електронну адресу [email protected].

Надаючи інформацію компетентним ветеринарним службам необхідно вказати породу і кількість тварин, ідентифікаційні документи тварин (якщо можливо), ім’я власника та адресу призначення в Італії.

  • Скільки часу вам дозволено перебувати та території країниТимчасовий захист діє протягом одного року, починаючи з 1 березня 2022 року, з можливістю продовження ще на один рік (6+6 місяців). Проте, зверніть увагу, що Італія та/або ЄС можуть припинити дію цієї схеми, якщо ситуація в Україні зміниться в позитивний бік.
  • Щоб отримати безкоштовну медичну допомогу, ви повинні отримати код STP/ENI (тимчасово присутній іноземець / незареєстрований європеєць). Код STP/ENI надається у чітко визначених департаментах і містах. Процедура досить швидка і не вимагає багато часу. STP/ENI забезпечує доступ до невідкладної, необхідної та постійної амбулаторної та стаціонарної медичної допомоги при захворюваннях і травмах, а також призначення медичних препаратів в державних та акредитованих приватних медичних установах.

Препарати надаються в аптеках безкоштовно за наявності відповідних медичних рецептів.

Для безкоштовного проїзду всередині країни на всіх видах громадського транспорту (автобус, метро, ​​приміські поїзди) необхідно пред’явити індивідуальну регіональну картку STP/ENI.

Якщо у вас немає де зупинитися, всі муніципалітети Італії безкоштовно надають намети, готелі, приватне житло та місця в центрах прийому людей, які тікають з України. Італійський уряд додає 16 000 місць у існуючих центрах прийому людей, які втікають з України, де вам і вашим дітям нададуть житло, їжу, воду, одяг, притулок, юридичну та психологічну допомогу. Щоб переглянути карту конкретних послуг та об’єктів, таких як їдальні, перейдіть за посиланням: https://www.jumamap.it/en/

СТАТУС ТИМЧАСОВОГО ЗАХИСТУ. ЯК ПОДАТИ ЗАЯВУ
  1. Чи надає уряд українцям статус “тимчасового захисту“? – Так
  2. Куди подавати заяву: Чи повинна особа подавати заяву на кордоні або до спеціальних органів влади?

Заяви про отримання статусу тимчасового захисту слід подавати до Головного управління поліції Риму (Questura di Roma) – Управління імміграції (Ufficio Immigrazione), або до Управління імміграції місцевості, де особа знаходиться чи знайшла притулок.

  • Коли особі слід подавати заяву, протягом якого часу після в’їзду і як довго чекати на рішення.

У будь-який час протягом 90-денного періоду перебування в країні, ЗАУВАЖТЕ, що першу обов’язкову реєстрацію адреси вашого місцезнаходження потрібно зробити протягом 48 годин, якщо тільки ви не зупиняєтеся в готелі.

У Посольстві України повідомили, що громадяни, які втікають від війни без документів, можуть подати заяву про ідентифікацію в консульствах України в Італії за допомогою цієї форми.

  • Як: Які документи потрібні. Чи існують якісь спеціальні процедури? Чи можна зробити це онлайн?

Разом із декларацією про присутність необхідно пред’явити паспорт або рівноцінний документ. Бажано, якщо це можливо, підготувати ксерокопію документу.

Немає можливості зробити це онлайн.

  • Скільки часу займає набуття статусу

Тимчасовий захист діє протягом одного року, починаючи з 1 березня 2022 року, з можливістю продовження ще на один рік (6+6 місяців). Проте, зверніть увагу, що Італія та/або ЄС можуть припинити дію цієї схеми, якщо ситуація в Україні зміниться в позитивний бік.

* Зауважте, що звернення за чи отримання статусу тимчасового захисту не заважає вам повернутися в Україну на короткий період часу. Статус тимчасового захисту може припинитися, коли в Україні буде відновлено безпеку.

ЯК ПОДАТИ ЗАЯВКУ НА ПРИТУЛОК:
  1. Куди подавати заяву: Чи повинна особа подати заяву на кордоні чи до спеціальних органів?

Заяву про надання притулку можна подати або у відділку прикордонної поліції, або в межах території в провінційному імміграційному управлінні (Ufficio immigrazione) поліції (Questura), де проводиться зняття відбитків пальців і робляться фотографії (fotosegnalamento). Якщо заява про надання притулку подається на кордоні, прикордонна поліція запрошує шукачів притулку з’явитися в Questura для офіційної реєстрації. Органи поліції не можуть розглядати заяву про надання притулку по суті.[1]

  1. Коли особі слід подавати заяву, протягом якого часу після в’їзду і як довго чекати на рішення.

Шукачі притулку повинні подати заяву якомога швидше. Імміграційне законодавство передбачає, як правило, 8-денний термін з моменту прибуття мігранта  в Італію для звернення до органів влади.

  1. Як: Які документи потрібні. Чи існують якісь спеціальні процедури? Чи можна зробити це онлайн?

Разом із декларацією про присутність необхідно пред’явити паспорт або рівноцінний документ. Бажано, якщо це можливо, підготувати ксерокопію документу.

Ви можете подати заяву про міжнародний захист усно або письмово, рідною мовою за допомогою перекладача. Якщо перекладач з вашої мови зараз недоступний, Questura призначить для вас зустріч.

Після того, як ви заповните та подасте форму C3[2], а уряд зареєструє її, ваш запит про надання притулку буде оформлено. Потім ваша заява про надання притулку надходить до територіальної комісії, яка відповідає за аналіз та прийняття рішення щодо вашої заяви.

Немає можливості зробити це онлайн.

  1. Скільки часу займає набуття статусу: Строки прийняття рішення

Згідно з розпорядженням про процедуру член Територіальної комісії проводить співбесіду з заявником протягом 30 днів після отримання заяви, і комісія приймає рішення протягом 3 наступних робочих днів. Рішення приймається після панельної дискусії між усіма членами Комісії.

РІЗНИЦЯ ДЛЯ ОСІБ, ЩО ПОДАЮТЬ ТА НЕ ПОДАЮТЬ ЗАЯВУ ПРО ОТРИМАННЯ ПРИТУЛКУ
У випадках звернення про отримання притулку З гуманітарною візою (тимчасовий захист) Без візи
Як довго ви можете перебувати: три чи п’ять років 1 рік з можливістю поновлення на додаткові 2 роки, якщо небезпечна ситуація в Україні триватиме До 90 днів
Право на працевлаштування: Через два місяці після складання заяви за формою C3 ви маєте право законно працювати в Італії. Так, але якщо ви почнете працювати офіційно, держава може припинити виплачувати ваші соціальні виплати Ні. Потрібна робоча віза
Медичне обслуговування: Право на безоплатну медичну допомогу починаючи з моменту отримання статусу біженця, що зберігається протягом періоду дії такого статусу Для отримання безкоштовної медичної допомоги необхідно отримати код STP/ENI (тимчасово присутній іноземець / незареєстрований європеєць).[3] Ні, тільки особиста страховка
Бюджетні кошти: Після розгляду Комісією заяви про надання притулку особа може подати заяву про соціальну виплату, яка буде розглядатись територіальною комісією. Так, особа має звернутися до муніципалітету за місцем тимчасового проживання (соціальна виплата для дорослих – 300 євро, для дітей – 250 євро)[4] Не надається
Житло: Біженцям надається житло в притулках (намет, ліжко в кімнаті тощо) Всі муніципалітети Італії безкоштовно надають намети, готелі, приватне житло, місця в центрах прийому людей, які тікають з України; соціальні служби можуть допомогти вам вибрати сім’ї для проживання. Також можна звернутися до Управління цивільного захисту регіону Лаціо для тимчасового проживання. Департамент зв’яжеться з громадянами Італії, які подали заявки про надання притулку у своїх будинках для тимчасового проживання та підбере найбільш комфортну сім’ю для проживання громадян України Не надається
Освіта: Лише після отримання статусу біженця особи отримають доступ до навчальних закладів Щоб записати своїх дітей до школи, ви можете звернутися безпосередньо до найближчої школи або звернутися за допомогою до соціальних служб вашого муніципалітету. У деяких містах (наприклад, Мілан) ви також можете зв’язатися з Ufficio Scolastico Provinciale. Не надається
Особи на утриманні (члени сім’ї): Якщо ви були розлучені зі своєю сім’єю, ви можете подати заяву на возз’єднання сім’ї. Це процедура, яка дозволяє привезти членів вашої родини в Італію легальним, безпечним способом. Якщо ви шукаєте притулку в Італії, ви не можете подати заяву на возз’єднання сім’ї, поки вам не буде надано легальний статус для перебування в Італії.[5] Надає вам право на возз’єднання сім’ї. Члени сім’ї, що возз’єдналися, також отримають тимчасовий захист. [6] Для отримання соціальних виплат важливо заповнити форму тимчасового захисту для кожного члена сім’ї Не надається
Фінанси: Після отримання статусу біженця соціальні служби можуть частково покрити орендну плату за житло протягом року Держава може покривати орендну плату в розмірі, пропорційному кількості людей, які там проживають, але не більше 450 євро на місяць.[7] Не надається

Про права біженців з України в інших країнах читайте тут.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA