Мільйони українців виїхали за кордон у пошуках притулку від війни. Першими наших громадян зустріли країни, які мають спільний сухопутний кордон, а далі українці розселилися країнами Європи. У кожній країні українцям надають підтримку. Команда 4refugees.info, яку підтримують волонтери, ІТ-фахівці та правники, зокрема Міжнародна асоціація юристів (IBA) та українська юридична фірма Sayenko Kharenko, підготували окремий портал із даними щодо кожної країни. Ми републікуємо їхні матеріали. Наразі розповімо про права біженців у Великій Британії.
Загалом на територію Великої Британії українці та інші громадяни, які тікають від війни в Україні, можуть в’їхати у трьох статусах: «мандрівники», шукачі притулку та біженці. Залежно від цього вони матимуть різні правила в’їзду, права та обов’язки, а також можливість отримати фінансову допомогу та притулок для проживання.
існує кілька типів віз. Документи залежать від типу візи, за якою ви звертатиметься.
(A) Віза за програмою возз’єднання родини для українців
1. Дійсний паспорт (за відсутності паспорта все одно можна подавати заяву, вказавши причини, через які неможливо надати паспорт).
2. Офіційний документ, що підтверджує родинні зв’язки між українським заявником і членом родини, який проживає у Великобританії. Наприклад, свідоцтво про шлюб або свідоцтво про народження, за наявності їх у заявника. (Джерело)
(B) Дозвіл на участь у програмі возз’єднання родини з громадянином ЄС (якщо заявник вважається членом родини особи з ЄС, Швейцарії, Норвегії, Ісландії або Ліхтенштейну).
1. Дійсний паспорт або дійсний ідентифікаційний документ, виданий у країні заявника – ЄС, Швейцарії, Норвегії, Ісландії або Ліхтенштейні. Заявник може надати інші документи на доказ своєї особи та громадянства, якщо він не може надати один з вищезазначених документів з «переконливих причин практичного характеру або таких, що викликають співчуття». Наприклад, заявник не може поїхати за таким документом через хворобу або обмеження, встановлені у зв’язку з епідемією COVID-19. При подачі заяви заявнику необхідно буде пояснити, чому він не може надати паспорт або інший ідентифікаційний документ і представити належні докази.
2. Документи, що надаються як доказ, повинні підтверджувати таке:
(a) членом сім’ї заявника є громадянин країни ЄС, Швейцарії, Норвегії, Ісландії або Ліхтенштейну, на знак чого треба надати дійсний паспорт або ідентифікаційний документ відповідного члена родини, виданий у відповідній країні; ТА
(b) член родини заявника проживав у Великобританії до 31 грудня 2020 року і проживає там наразі; ТА
(c) заявник є членом родини такої особи і був таким ще до 31 грудня 2020 року. (Джерело)
(C) Стандартна гостьова віза
(D) Програма «Домівка для українців» (Home for Ukraine Scheme)
Для того щоб скористатися цією схемою Українці можуть заповнити онлайн заяву, у якій одночасно збирається інформація і про заявника, і про спонсора. Плата за подання заяви не стягується.
Програмою можуть скористатися дорослі та діти з кола родини.
Необхідні документи:
Якщо у заявника немає чинного закордонного паспорта громадянина України, він все одно має право подати заяву на участь у програмі онлайн, але необхідно буде також зареєструватися на співбесіду і у призначений час з’явитися для співбесіди у візовий центр. Найближчий до заявника візовий центр буде вказаний у його заяві, як тільки заявник почне заповнювати форму заяви.
Для дітей наявність паспорту не вимагається.
Форма заяви доступна за посиланням https://apply.visas-immigration.service.gov.uk/has-international-ukrainian-passport
(A) Діти (віком до 18 років) без супроводу дорослих
ТАК. Дітям без супроводу дорослих дозволяється в’їзд до Великобританії за наявності дійсної візи (див. інформацію у п. 2 вище). Крім того, необхідно надати такі відомості/документи:
(B) Діти у супроводі дорослих, які не є їх родичами
ТАК. Дітям у супроводі дорослих, які не є їх родичами, дозволяється в’їзд до Великобританії за наявності дійсної візи. Крім того, необхідно надати такі відомості/документи:
У заяві на видачу візи для дитини необхідно визначити до 2 дорослих, з яким(и) їхатиме дитина.
Якщо українець почав свою подорож в Україні, йому не потрібно заповнювати форму passenger locator, проходити тест на COVID-19 перед поїздкою до Великобританії або замовляти ПЛР-тест для проходження по прибутті. (Джерело)
Дозволяється використовувати у Великобританії транспортний засіб з іноземними номерами без реєстрації та сплати податку за нього, якщо одночасно виконуються наступні умови:
Але якщо українець стане резидентом Великобританії або залишатиметься у країні довше, ніж 6 місяців, він зобов’язаний зареєструвати свій транспортний засіб і сплатити податок за нього у Великобританії (Джерело)
У різних частинах Великобританії діють різні правила, залежно від виду домашньої тварини. Детальніша інформація про ввезення домашніх тварин до Великобританії доступна за наведеним нижче посиланням
https://www.gov.uk/bring-pet-to-great-britain
** У рамках програми возз’єднання родини з громадянами ЄС українці можуть подавати заяву на перебування у Великобританії протягом довшого періоду; заяву на подовження початково дозволеного строку перебування слід подавати упродовж 3 місяців після прибуття до Великобританії. У разі задоволення такої заяви українці зазвичай одержують статус, що дозволяє їм перебувати у Великобританії ще 5 років.
особа, яка хоче одержати притулок, може негайно після перетинання кордону звернутися за наданням притулку; для цього достатньо повідомити про це прикордонника.
Жодні документи для в’їзду до Великобританії від тих українців, які хочуть отримати притулок, не вимагаються.
Так.
від осіб, які у пошуках притулку виїхали безпосередньо з України, не вимагається заповнити форму passenger locator, пройти тест на COVID-19 перед поїздкою до Великобританії або замовити ПЛР-тест для проходження після прибуття. (Джерело)
Але якщо ви стаєте резидентом або залишитеся у країні більше ніж на 6 місяців, ви зобов’язані зареєструвати свій транспортний засіб і сплатити податок на нього у Великобританії. (Джерело)
Українцям не дозволено перебувати у Великобританії без дійсної візи, крім випадків, коли заява на одержання притулку вже подана і ще перебуває на розгляді.
Великобританія намагається приймати рішення про надання притулку упродовж 6 місяців, але інколи виникають затримки.
Якщо заяву про надання притулку відкликано, або якщо у наданні притулку відмовлено, а заявник вже майже завершив процес апеляції (або якщо заявник не подавав апеляцію), заявник буде зобов’язаний виїхати з Великобританії упродовж 21 дня.
Ні
(A) На кордоні
Заявник може безпосередньо на кордоні попросити притулку; для цього достатньо заявити співробітнику прикордонної служби, що ви хочете отримати притулок. Потім необхідно зареєструвати заяву про надання притулку, після чого проводиться перевірка заявника. За необхідності, заявник може попросити надати йому перекладача.
(B) На території Великобританії
Якщо заявник вже знаходиться у Великобританії, заяву про надання притулку можна подати у Пункт надання тимчасового притулку (Asylum intake unit) (AIU)
Адреса: Lunar House
40 Wellesley Road
Croydon CR9 2BY (Кройдон)
Телефон: 0300 123 4193
Робочі години: понеділок – четвер: 9.00 – 16.45
п’ятниця: 9.00 – 16.30
Якщо заявник не може звернутися у Пункт надання тимчасового притулку (AIU) у Кройдоні з нижчезазначених причин, йому буде запропоновано звернутися до такого пункту ближче до його місця перебування:
Заявник повинен подати заяву у найкоротший строк після прибуття до Великобританії або у найкоротший строк після того, як зрозуміє, що йому небезпечно повертатися в Україну. У разі запізнення з поданням заяви, у її задоволенні ймовірніше за все буде відмовлено.
(A) На кордоні
Достатньо проінформувати прикордонника про те, що ви просите притулку.
(B) На території Великобританії
Необхідно звернутися до Пункту надання тимчасового притулку (AIU) у Кройдоні (Південний Лондон) для призначення співбесіди як заявник на отримання притулку.
Телефон: 0300 123 4193
Робочі години: понеділок – четвер: 9.00 – 16.45
п’ятниця: 9.00 – 16.30
Пункт надання тимчасового притулку (AIU) – це служба, до якої можна звернутися без попереднього запису, якщо людина потребує прихистку або опинилася у скруті.
(C) Необхідні документи:
**Примітка: Заявник повинен довести, що він залишив свою країну і не може повернутися назад, оскільки має обґрунтовані побоювання переслідування з огляду на його расу, релігійні переконання, національність, політичну думку або належність до певної соціальної групи. «Певна соціальна група» — це група, що має спільні характеристики, які неможливо змінити.
Якщо ж заявник проживає у когось, він повинен надати останній лист (з датою, що становить не більше 3 місяців з дати заяви) від особи, у якої він проживає, і підтвердження цією особою, що вона дозволяє заявнику перебувати у неї. Заявнику також необхідно надати документи, у яких вказані повне ім’я та адреса такої особи (адреса, за якою наразі проживає заявник), наприклад: виписку з банківського рахунку, документ, подібний до «виписки з домової книги», повідомлення про сплату податків, договір оренди або останній оплачений рахунок за комунальні послуги (наприклад, за послуги газо- та електропостачання).
Міністерство внутрішніх справ Великобританії намагається виносити рішення за заявами про надання притулку упродовж 6 місяців. Але можливі затримки. Міністерство внутрішніх справ Великобританії намагається визначити пріоритетність розгляду заяв з урахуванням особливих обставин, у яких опинилася конкретна особа.
Якщо ви подали заяву на надання притулку | Якщо ви маєте гуманітарну візу | Без візи | |
Як довго можна перебувати у країні | Весь час, доки іде розгляд заяви. Рішення про надання притулку зазвичай приймається упродовж 6 місяців, але інколи можливі затримки. |
5 років, якщо вам надано статус біженця або гуманітарний захист, з можливістю по закінченні цих 5 років подати заяву на необмежений строк перебування. Якщо заявнику не надано ані статус біженця, ані гуманітарний захист, але вважається, що існують підстави дати йому можливість тимчасово залишатися у Великобританії, заявнику буде надано дозвіл на обмежений період перебування у країні. Наразі немає відомостей про тривалість періоду обмеженого перебування. (Джерело)Українці, які в’їжджають до Великобританії за програмою «Домівка для українців», можуть залишатися у Великобританії на строк до 3 років. (Джерело) |
Українцям не дозволяється перебувати у Великобританії без чинної візи, крім випадків, коли вже подану заяву про надання притулку і вона перебуває на розгляді. Якщо заяву про надання притулку відкликано, або якщо у наданні притулку відмовлено, а заявник вже майже завершив процес апеляції (або якщо заявник не подавав апеляцію), заявник буде зобов’язаний виїхати з Великобританії упродовж 21 дня |
Право на працевлаштування | Можливість працювати не надається Але якщо прийняття урядом Великобританії первинного рішення за заявою про надання притулку займає більше 12 місяців, можна звернутися із заявою про надання дозволу на роботу. (Джерело) |
Так. (Джерело 1, джерело 2) | Ні |
Медичне обслуговування | Безкоштовне медичне обслуговування від Національної служби охорони здоров’я Великобританії, що включає огляд лікаря та лікування. Особи, що подали заяву на надання притулку, можуть також отримувати: безкоштовні рецепти на ліки2. безоплатну допомогу стоматолога3. безкоштовну перевірку зору; допомогу в оплаті окулярів У разі потреби у допомозі чи консультації (крім невідкладної медичної допомоги) слід звертатися до Національної служби охорони здоров’я (NHS) 111. Національна служби охорони здоров’я – телефон: 111 .Текстовий телефон: 18001 111 Телефонуйте у службу допомоги в оплаті медичного обслуговування при Національній службі охорони здоров’я (NHS Help With Health Costs), якщо вам потрібна допомога в одержанні рецептів на ліки, стоматологічної допомоги, перевірці зору та придбання окулярів. NHS Help With Health CostsТелефон: 0300 330 1343 (дзвінки платні). (Джерело) |
Так. (Джерело 1, джерело 2) | Якщо заявник одержав відмову у наданні притулку, не має коштів на придбання їжі і може довести наявність причини, через яку він не може виїхати з Великобританії, він може отримати допомогу з одержанням рецептів на ліки, стоматологічної допомоги, перевірки зору та придбання окулярів. У разі певних проблем зі здоров’ям заявник повинен вказати це при заповненні медичної декларації за формою 4(2) (відповідно до вимог статті 4(2) Закону про імміграцію та притулок від 1999 р.). Заявник може також звернутися за додатковою допомогою (передбаченою статтею 4(2) Закону про імміграцію та притулок від 1999 р.), для запису до лікаря, одержання свідоцтва про народження дитини та виплат у зв’язку з вагітністю та народженням дитини (maternity payments) Заповнену форму слід надіслати (електронною або звичайною поштою) на адресу групи допомоги у наданні притулку (asylum support casework team):-Asylum Support Casework TeamPO Box 471DoverCT16 9FN[email protected] Форми доступні за посиланням:- https://www.gov.uk/asylum-support/print |
Бюджетні кошти | Заявник отримає по 39,63 фунтів на кожну особу з його родини для витрат на основні потреби. Кошти зараховуються на дебетову картку (картка ASPEN) щотижня, а заявник, користуючись карткою, одержує готівку через банкомат. Якщо заявником є вагітна жінка або мати дитини віком до 3 років, заявник отримає додаткові кошти на придбання здорової їжі. Отримувана заявником сума залежить від конкретної ситуації, що стосується саме цього заявника.Звернення за допомогою: для одержання допомоги у наданні місця для проживання та грошової допомоги необхідно заповнити і подати форму ASF1. Заповнену форму слід надіслати (електронною або звичайною поштою) на адресу групи допомоги у наданні притулку (asylum support casework team):- Asylum Support Casework TeamPO Box 471DoverCT16 9FN[email protected] Форми доступні за посиланням:- https://www.gov.uk/government/publications/application-for-asylum-support-form-asf1 |
Так. (Джерело 1, джерело 2) | Якщо заявник одержав відмову у наданні притулку, не має коштів на придбання їжі і може довести наявність причини, через яку він не може виїхати з Великобританії, він може отримати допомогу у розмірі 39,63 фунтів на кожну особу з його родини на платіжну картку для придбання продуктів харчування, одягу та предметів особистої гігієни. Звернення за допомогою: для одержання грошової допомоги необхідно заповнити і подати форму ASF1. Заповнену форму слід надіслати (електронною або звичайною поштою) на адресу групи допомоги у наданні притулку (asylum support casework team):-Asylum Support Casework TeamPO Box 471DoverCT16 9FN[email protected]Форми доступні за посиланням:- https://www.gov.uk/asylum-support/print |
Житло | У разі необхідності заявнику надається місце для проживання. Це може бути квартира, будинок, гуртожиток або спальне місце і сніданок. Звернення за допомогою: для одержання допомоги у наданні місця для проживання та грошової допомоги необхідно заповнити і подати форму ASF1. Заповнену форму слід надіслати (електронною або звичайною поштою) на адресу групи допомоги у наданні притулку (asylum support casework team):- Asylum Support Casework TeamPO Box 471DoverCT16 9FN[email protected] Форми доступні за посиланням:- https://www.gov.uk/government/publications/application-for-asylum-support-form-asf1 |
Так. Для біженців / осіб, яким надано гуманітарний захист/дозвіл на те, щоб залишитися у Великобританії, надаватиметься інформація, яка допоможе скористатися своїми правами та інтегруватися у життя у Великобританії. (Джерело) У рамках програми «Домівка для українців» заявнику буде дозволено проживати у помешканні, наданому спонсором. Це можуть бути як кімнати у квартирі, так і окремі незайняті житлові об’єкти. |
Якщо заявник одержав відмову у наданні притулку, не має коштів на придбання їжі і може довести наявність причини, через яку він не може виїхати з Великобританії, йому надається місце для короткострокового проживання. Звернення за допомогою: для одержання допомоги у наданні місця для проживання необхідно заповнити і подати форму ASF1. Заповнену форму слід надіслати(електронною або звичайною поштою) на адресу групи допомоги у наданні притулку (asylum support casework team): Asylum Support Casework TeamPO Box 471DoverCT16 9FN[email protected] Форми доступні за посиланням:- https://www.gov.uk/asylum-support/print |
Освіта | Дошкільна та шкільна освіта (початкова та середня школа): дітям віком від 5 до 17 років буде надана можливість відвідувати школу. Усі державні школи безкоштовні і в них дітям надається безкоштовне шкільне харчування. Як подати заяву? Заяву на місце у дошкільному /шкільному закладі можна подати онлайн на адресу ради, до сфери компетенції якої належить відповідний заклад. Можна звертатися до місцевої ради, навіть якщо вже було подану заяву до іншої місцевої ради. Вища освіта: особи, які подали заяви на про надання їм притулку, можуть відвідувати заклади вищої освіти у Великобританії. Як вказано на британській сторінці на сайті УВКБ ООН:«Наразі більше 70 університетів Великобританії пропонують стипендії або фінансову допомогу для біженців і осіб, які звернулися за наданням їм притулку, щоб дати їм можливість отримати вищу освіту». (Джерело) |
Так. (Джерело 1, джерело 2) | Інформація з цього питання наразі відсутня |
Утриманці (члені сім’ї) | Партнер або дитина заявника не може приєднатися до заявника, поки не буде винесене рішення про надання заявнику притулку, або якщо заявнику менше за 18 років. (Джерело) | Після надання заявнику статусу біженця / гуманітарного захисту / дозволу залишатися у Великобританії у конкретно його випадку, його членам сім’ї буде дозволено приїхати або залишитися у Великобританії на підставі цього самого дозволу. Можна подати заяву на возз’єднання сім’ї (якщо сім’я була створена до того, як біженець покинув батьківщину), або заяву на одержанні візи для усієї сім’ї (якщо сім’я була створена після того, як біженець покинув батьківщину). (Джерело) |
Ні |
Фінансування | Заявник може подати заяву на одноразову виплату декретних у розмірі 300 фунтів стерлінгів, якщо строк до народження дитини становить 8 тижнів або менше, або якщо дитині ще не виповнилося 6 тижнів. Для подання заяви на виплату необхідно одержати від лікаря форму MAT B1. Заявниця може подавати заяву на виплату декретних водночас із заявою на допомогу в одержанні притулку. (Джерело) |
Можна подавати заяву на одержання кредиту для інтеграції біженців, кошти від якого можна використовувати на гарантійний внесок при оренді або на оренду предметів домашнього вжитку, освіту та тренінги, необхідні для працевлаштування на відповідну роботу. Якщо заявник подає заяву самостійно, сума кредиту становить від 100 до 500 фунтів.Якщо заявник подає заяву разом зі своїм партнером/партнеркою, сума кредиту становить від 100 до 780 фунтів. Заявником може бути особа віком від 18 років, яка є біженцем, або має гуманітарний захист, або є утриманцем біженця або особи, яка має гуманітарний захист. Інтеграційні кредити є безпроцентними, тобто позичальник повертає тільки суму, надану як кредит, але зобов’язаний регулярно здійснювати виплати на його погашення. (Джерело) |
Заявниця може подати заяву на одноразову декретну виплату у розмірі 250 фунтів, якщо строк до народження дитини становить 8 тижнів або менше, або якщо дитині ще не виповнилося 6 тижнів. Для подання заяви на виплату необхідно одержати від лікаря форму MAT B1. Заявниця може подавати заяву на виплату декретних водночас із заявою на іншу фінансову допомогу. (Джерело) |
(A) Програма возз’єднання родини для українців:
ця програма дає заявникам можливість возз’єднатися з родиною або подовжити строк перебування у Великобританії. Плата за подання заяви не стягується; після одержання візи можна жити, працювати та навчатися у Великобританії і отримувати підтримку з бюджетних коштів.
Заява на участь у Програмі возз’єднання родини для українців подається онлайн. Після чого заявник має зареєструватися на співбесіду і з’явитися для її проведення у візовий центр (VAC).
З 15 березня за наявності дійсного паспорта громадянина України від заявника не вимагатиметься надання біометричних даних у візовому центрі при поданні заяви на візу. Замість цього заявник може заповнити заяву і надати підтвердні документи повністю в режимі онлайн.
Перш ніж їхати до Великобританії, заявник має дочекатися прийняття рішення за його заявою.
Великобританія розглядатиме на пріоритетних засадах заяви на одержання візи від українців у рамках цієї програми і намагатиметься оперативно виносити рішення.
Після винесення рішення заявнику буде надано відповідне повідомлення з докладними інструкціями щодо поїздки.
Невдовзі будуть розроблені інструкції щодо подання заяви на участь у цій програмі з території Великобританії. (Джерело)
(B) Програма «Домівка для українців»:
програма дає можливість спонсорам, таким як громади, приватні спонсори або місцева влада, допомогти людям, змушеним тікати з України, потрапити до Великобританії. Обмежень за цією програмою не встановлено, і Великобританія прийме усіх українців, які побажають приїхати та для яких знайдуться спонсори.
Заявник, який відповідає вимогам Програми, зможе:
Українці, які вже перебувають не території Великобританії і мають візу, зможуть залишатися у країні довший час, подовживши строк дії візи або ж скористатися іншим імміграційним режимом, якщо вони мають на нього право, навіть якщо зазвичай їх віза такого права не дає. (Джерело)
Про права біженців з України в інших країнах читайте тут.
© Юридична практика, 1997-2023. Всі права захищені
Пожалуйста, подождите…