Права біженців у Сербії — поради від 4refugees.info — PRAVO.UA Права біженців у Сербії — поради від 4refugees.info — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Права біженців у Сербії — поради від 4refugees.info

Права біженців у Сербії — поради від 4refugees.info

  • 16.04.2022 15:30

Мільйони українців виїхали за кордон у пошуках притулку від війни. Першими наших громадян зустріли країни, які мають спільний сухопутний кордон, а далі українці розселилися країнами Європи. У кожній країні українцям надають підтримку. Команда 4refugees.info, яку підтримують волонтери, ІТ-фахівці та правники, зокрема Міжнародна асоціація юристів (IBA) та українська юридична фірма Sayenko Kharenko, підготували окремий портал із даними щодо кожної країни. Ми републікуємо їхні матеріали. Наразі розповімо про права біженців у Сербії.

Загалом на територію Сербії українці та інші громадяни, які тікають від війни в Україні, можуть в’їхати у трьох статусах: «мандрівники» без візи, шукачі притулку та біженці. Залежно від цього вони матимуть різні правила в’їзду, права та обов’язки, а також можливість отримати фінансову допомогу та притулок для проживання.

УМОВИ В’ЇЗДУ ДО СЕРБІЇ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ, ЯКІ НЕ ЗВЕРТАЮТЬСЯ ЗА ОТРИМАННЯМ ПРИТУЛКУ:

  • Віза: Не потрібна. (Джерело)
  • Документи:

a) для дорослих – біометричний та небіометричний іноземний паспорт, внутрішній паспорт громадянина України, свідоцтво про народження, паспорт, строк дії якого закінчився (джерело);

b) для неповнолітніх – свідоцтво про народження/довідка про народження дитини, видана медичним закладом, національний документ, що посвідчує особу (посвідчення особи), звичайний паспорт (джерело).

  • Covid-19: Документи  для в’їзду в країну не вимагаються. У Сербії для доступу у певні місця все ж буде необхідно пред’явити сертифікат вакцинації або негативний тест. (Джерело)
  • Документи на домашніх тварин: не вимагаються. В’їзд з домашніми тваринами дозволений з будь-якими документами або без них. (Джерело)
  • Скільки часу можна перебувати на території країни: Іноземні громадяни можуть на законних підставах перебувати в країні максимум 90 днів протягом 180-денного періоду. (Джерело)
  • Республіка Сербія дозволяє транзит через свою територію за умови пред’явлення таких документів: біометричний та небіометричний іноземний паспорт, внутрішній паспорт громадянина України, свідоцтво про народження, паспорт, строк дії якого закінчився. ПРИМІТКА: за загальним правилом для в’їзду в країни ЄС необхідно мати біометричний паспорт (джерело), однак з огляду на обставини необхідно перевіряти винятки з цього правила, які можуть залежати від країни ЄС.
  • ВАЖЛИВО! Якщо ви не продовжили термін дії закордонного паспорту або не додали інформацію про дітей у свій паспорт, то для виїзду з Сербії ви повинні зробити це в Посольстві України в Белграді, з 09.00 до 13.00 щоденно, у вихідні за домовленістю. (Джерело)
  • Усі іноземці, які в’їжджають до Республіки Сербія, повинні зареєструватися в поліції протягом 24 годин. (Джерело)

УМОВИ В’ЇЗДУ В СЕРБІЮ УКРАЇНЦІВ, ЯКІ ПРОСЯТЬ ПРИТУЛКУ:

  • Віза: Не потрібна .  (Джерело)
  • Документи:

a) для дорослих – біометричний та небіометричний іноземний паспорт, внутрішній паспорт громадянина України, свідоцтво про народження, паспорт, строк дії якого закінчився (джерело);

b) для неповнолітніх – свідоцтво про народження/довідка про народження дитини, видана медичним закладом, національний документ, що посвідчує особу (посвідчення особи), звичайний паспорт. (Джерело)

  • Covid-19: Документи  для в’їзду в країну не вимагаються. У Сербії для доступу у певні місця все ж буде необхідно пред’явити сертифікат вакцинації або негативний тест. (Джерело)
  • Документи на домашніх тварин: не вимагаються. В’їзд з домашніми тваринами дозволений з будь-якими документами або без них. (Джерело)
  • Республіка Сербія дозволяє транзит через свою територію за умови пред’явлення таких документів: біометричний та небіометричний іноземний паспорт, внутрішній паспорт громадянина України, свідоцтво про народження, паспорт, строк дії якого закінчився. ПРИМІТКА: для в’їзду в країни ЄС необхідно мати біометричний паспорт (джерело), однак з огляду на обставини необхідно перевіряти винятки з цього правила, які можуть залежати від країни ЄС.
  • ВАЖЛИВО! Якщо ви не продовжили термін дії закордонного паспорту або не додали інформацію про дітей у свій паспорт, то для виїзду з Сербії ви повинні зробити це в Посольстві України в Белграді, з 09.00 до 13.00 щоденно, у вихідні за домовленістю. (Джерело)
  • Усі іноземці, які в’їжджають до Республіки Сербія, повинні зареєструватися в поліції протягом 7 днів. (Джерело)

РЕЖИМ ТИМЧАСОВОГО ЗАХИСТУ. ЯК ПОДАВАТИ ЗАЯВУ

  1. Чи надає уряд Сербії українцям «тимчасовий захист»? – Так.
  2. Куди звертатися: щоб отримати тимчасовий захист, необхідно зареєструватися в поліції. Ви отримаєте документ, який надає вам статус тимчасового захисту.
  3. Коли особа має подати заяву, у які строки? Після того, як ви в’їдете в країну, протягом якого строку ви повинні подати заяву? Як тільки ви в’їдете у країну.
  4. Як: ви повинні мати при собі паспорт, щоб стати на облік в поліції.
  5. На який строк надається тимчасовий захист: Тимчасовий захист надається на один рік з можливістю подовження.(Джерело)

ЯК ПОДАВАТИ ЗАЯВУ ПРО НАДАННЯ ПРИТУЛКУ:

  1. Куди звертатися: Це можна зробити як на кордоні, так і в центрі для біженців. (Джерело)
  2. Коли подавати заяву: відразу після в’їзду в країну.
  3. Як подавати заяву: Ви повинні «виразити намір попросити притулку в Сербії» на кордоні або в державних органах. Після цього державні службовці вам видадуть довідку, що підтверджує це. Потім ви повинні звернутися до визначеного центру для біженців або повідомити Управління з питань притулку (Сербський комісаріат у справах біженців і міграції (SCRM), що ви бажаєте залишитися у приватному житлі. В Управлінні з питань притулку ви повинні подати заяву та отримати документ, що посвідчує особу. (Джерело)
  4. Як довго триває розгляд заяви про надання притулку: Після подання заяви прийняття рішення зазвичай відбувається протягом 3 місяців. Цей строк може бути подовжений до 9 місяців. (Джерело)

ПОДАЛЬШІ КРОКИ: 

Під час розгляду заяви проводиться одне або кілька слухань для встановлення всіх фактів та обставин, що мають значення для прийняття рішення щодо шукача притулку. (Джерело)

ВІДМІННОСТІ У РАЗІ ПОДАННЯ ЗАЯВИ ПРО НАДАННЯ ПРИТУЛКУ ТА БЕЗ ПОДАННЯ ТАКОЇ ЗАЯВИ

Заява по надання притулку Спрощений статус Без візи
Як довго ви можете перебувати: Статус біженця надається одноразово на невизначений термін. Особам, яким надано статус біженця, видаються посвідчення особи строком на 5 років. 1 рік До 90 днів протягом 180-денного періоду
Право на працевлаштування: Так. ПРИМІТКА. Отримання дозволу на роботу НЕ безкоштовне, і найкращий спосіб отримати його – через свого юридичного представника. Так Ні
Медичне обслуговування: Державне медичне обслуговування надається, але ви також можете обрати приватну клініку ПРИМІТКА: деякі ліки є безкоштовними, а за інші потрібно платити. Так Ні
Бюджетні кошти: Ви можете подати заявку на: регулярну щомісячну грошову допомогу, одноразову грошову допомогу, допомогу на дитину та/або батьківську допомогу. Ви повинні зробити це через свого юридичного представника. Ні Ні
Житло: Так. Житло надається Комісаріатом у справах біженців та міграції строком на 1 рік після надання статусу біженця. Так. Житло надається Комісаріатом у справах біженців та міграції в центрі для біженців у Вране. Якщо ви зацікавлені в отриманні житла, необхідно звернутися до Сербського комісаріату у справах біженців та міграції. Ні
Освіта: Сербський комісаріат у справах біженців та міграції пропонує заняття з вивчення сербської мови.Дитячий садок є факультативним та за рахунок батьків.Діти шестирічного віку зобов’язані відвідувати однорічну програму дошкільної підготовки. У разі потреби держава може покрити витрати.Початкова освіта в Сербії триває вісім років, є безкоштовною та обов’язковою для всіх дітей. Середня освіта є безкоштовною, але не обов’язковою.Вища освіта може тривати чотири і більше років і є безкоштовною лише для найкращих студентів.ПРИМІТКА: Ваш диплом може бути визнаний, але цей процес НЕ безкоштовний. Так Ні
Члени родини, що перебувають на утриманні: Інформація відсутня Так Інформація відсутня
Фінансова підтримка: Після отримання персонального номеру (JMBG), ви можете відкрити банківський рахунок в обраному банку. Інформація відсутня Ні

ПОДОВЖЕННЯ СТРОКУ ВІЗИ/ЗМІНА ТИПУ ВІЗИ:

Громадяни України в Сербії можуть подовжити свої документи і повинні зареєструватися в поліції.

Про права біженців з України в інших країнах читайте тут.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA