Права біженців у Румунії — поради від 4refugees.info — PRAVO.UA Права біженців у Румунії — поради від 4refugees.info — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Права біженців у Румунії — поради від 4refugees.info

Права біженців у Румунії — поради від 4refugees.info

  • 10.04.2022 15:31

Мільйони українців виїхали за кордон у пошуках притулку від війни. Першими наших громадян зустріли країни, які мають спільний сухопутний кордон, а далі українці розселилися країнами Європи. У кожній країні українцям надають підтримку. Команда 4refugees.info, яку підтримують волонтери, ІТ-фахівці та правники, зокрема Міжнародна асоціація юристів (IBA) та українська юридична фірма Sayenko Kharenko, підготували окремий портал із даними щодо кожної країни. Ми републікуємо їхні матеріали. Наразі розповімо про права біженців у Румунії.

Загалом на територію Румунії українці та інші громадяни, які тікають від війни в Україні, можуть в’їхати у трьох статусах: «мандрівники» без візи, шукачі притулку та біженці. Залежно від цього вони матимуть різні правила в’їзду, права та обов’язки, а також можливість отримати фінансову допомогу та притулок для проживання.

УМОВИ В’ЇЗДУ ДО РУМУНІЇ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ, ЯКІ НЕ ЗВЕРТАЮТЬСЯ ЗА ОТРИМАННЯМ ПРИТУЛКУ:

  1. Віза:
  • Біометричний паспорт: без візи.
  • Національний паспорт: з візою з двома чи більше відмітками або дозволом на перебування, виданим іншими країнами ЄС, країнами ЄЕЗ або Швейцарською конфедерацією, з метою транзиту.
  • Національний паспорт: з візою / дозволом на малий прикордонний рух  / дозволом на проживання, виданим належними румунськими органами влади, що підтверджує дійсність та право на проживання, встановлені відповідними документами.

Джерело інформації: Romanian Government

Особи, які просять притулку:

  • віза не потрібна;
  • для в’їзду можна використовувати документ будь-якого типу: національний ідентифікаційний документ, свідоцтво про народження тощо;
  • може бути дозволено в’їзд на підставі задекларованої ідентифікації особи, тобто без пред’явлення документів – з причин гуманітарного характеру.

Джерело інформації: Romanian Government

Гуманітарна віза: не застосовується

  1. Документи:

a) для дорослих – біометричний паспорт без візи або національний паспорт, до якого додається віза з правом в’їзду два чи більше разів / дійсні дозволи на проживання, видані іншими країнами ЄС, країнами ЄЕЗ або Швейцарською конфедерацією, або національний паспорт, до якого додається в’їзна віза / дозвіл на малий прикордонний рух  / дозвіл на проживання, виданий органами влади Румунії. Українські громадяни, які просять притулку, мають право на в’їзд із документами будь-якого типу (посвідчення особи, свідоцтво про народження, тощо) і навіть без жодного документа, що посвідчує особу;

b) для неповнолітніх – бажано мати при собі будь-який ідентифікаційний документ або свідоцтво про народження, хоча дітям в’їзд дозволяється незалежно від наявності при собі документів. Для перетинання кордону неповнолітніми не вимагається письмовий дозвіл батьків. Для перетинання дитиною кордону у супроводі одного з батьків письмовий дозвіл другого з батьків не вимагається. Джерело інформації: Dopomoha.ro

  1. Чи дозволяється перетинати кордон дітям без супроводу дорослих? А також дітям у супроводі дорослих, які не є членами їх родин? 
  • Неповнолітнім дозволяється в’їзд у супроводі навіть тільки одного з батьків. Нотаріально засвідчений дозвіл другого з батьків не вимагається.
  • Дозволяється в’їзд неповнолітніх без супроводу дорослих.
  • Неповнолітні мають право просити притулку (через призначеного законного представника або від власного імені, якщо їм вже виповнилося 14 років).

У кожному повіті є місцева Генеральна дирекція з питань соціальної допомоги та захисту дітей (DGASPC). Це установа, уповноважена опікуватися неповнолітніми, які переміщаються без супроводу дорослих.

Джерело інформації: Dopomoha.ro

  1. Covid-19: для в’їзду з України у Румунію не вимагається надати сертифікат про вакцинацію або результати тесту на ПЛР. Не вимагається проходити карантин. Не вимагається заповнення цифрової форми для в’їзду до Румунії.
  1. Зелена картка

Якщо зелена картка / поліс обов’язкового автострахування за кордоном не передбачає покриття у Румунії / ЄС, дозволяється перетин кордону на авто, але на кордоні необхідно придбати поліс автострахування у Румунії на 30 днів. Джерело інформації: CEE Legal Matters

  1. Документи на домашніх тварин

Національне агентство з питань санітарно-ветеринарної безпеки та безпеки продуктів харчування (АНСВСА) тимчасово дозволило відхилятися від певних правил ввезення домашніх тварин з України на територію Румунії. Якщо тварина не була вакцинована від сказу або якщо термін такої вакцинації минув, відповідна особа повинна заповнити спеціальну форму Pet Location Form, і власник тварини зможе виконати усі формальності та пройти всі необхідні процедури вже після в’їзду до Румунії. Якщо ж власник тварини захоче поїхати до іншої країни ЄС, йому доведеться виконати усі формальності для одержання усіх необхідних документів на свою тварину.

  1. Скільки часу можна перебувати на території країни90 днів без візи.

Громадяни України, які в’їжджають до Румунії на підставі чинного проїзного документа, мають право перебувати не території Румунії безперервно або кілька разів виїжджати та в’їжджати, але так, щоб сукупна тривалість перебування у Румунії не перевищувала 90 днів упродовж 180 днів, що передують кожному дню перебування.

У разі подання заяви про надання притулку громадяни України можуть залишатися у Румунії упродовж усього періоду розгляду заяви. Крім того, право на притулок надається за невизначений строк.

Громадяни України, які планують залишитися у Румунії на довший строк, повинні отримати відповідну візу (наприклад, туристичну, бізнес-візу, візу для спортсменів, спеціалістів з цифрових технологій тощо). Візи можна одержати у дипломатичних і консульських установах Румунії за кордоном; для цього необхідно подати відповідне досьє (онлайн або особисто) і потім особисто пройти інтерв’ю.

Джерело інформації: CMS Law

  1. Які умови в’їзду до ЄС з Республіки Молдова? Громадянам України дозволяється в’їзд до Румунії як безпосередньо з України, так і з території Молдови. Застосовуються описані вище умови.
  1. Громадяни інших країн (не України):
  • якщо громадянин іншої країни має паспорт, він може отримати візу по прибуттю. Таким особам видається транзитна віза на термін до 90 днів. Джерело інформації: Dopomoha.ro;
  • громадяни інших країн, які не мають документів, можуть просити про надання притулку на прикордонних пропускних пунктах;
  • громадянам інших країн, які в’їжджають з території Молдови, необхідно одержати візу в одному з румунських консульств; це займає кілька годин.

Джерело інформації: IOM Romania

Інформація та допомога для громадян країн, які не входять до складу ЄС, доступна на вебсайті МОМЦю інформацію можна також одержати за телефонами: 0850 211 478, +421 2 5263 0023, +421 55 625 8662, Telegram/Signal: +421 908 767 853 (voice calls only)

Джерело інформації: Dopomoha.ro

  • Усім громадянам росії необхідно мати визу, і щодо одержання ними візи немає додаткових обмежень порівняно з громадянами інших країн, які не входять до складу ЄС. Заява на одержання візи подається спочатку онлайн, для перевірки даних, через інтернет-портал. Заява на одержання візи спочатку оброблятиметься онлайн на Eviza.ro для призначення інтерв’ю у консульському відділі.
  • Громадянам росії, які мають дозвіл на проживання в Україні, віза не потрібна.

Джерело інформації: Dopomoha.ro

СТАТУС ОСОБИ, ЯКІЙ НАДАНО ТИМЧАСОВИЙ ЗАХИСТ 

  1. Чи надає уряд Румунії українцям статус осіб, що мають “тимчасовий захист”?

Так, відповідно до Директиви ЄС про тимчасовий захист.

  1. Куди звертатися: слід звертатися із заявою на кордоні або до спеціальних органів?
  2. Коли звертатися за одержанням такого статусу? У який період після в’їзду до Румунії? Скільки часу це займає?
  1. Як подати заяву: які документи потрібно надати? Чи існує певний порядок? Чи можна подати заяву онлайн?

Громадянам України необхідно звертатися з письмовими/усними заявами про надання захисту до румунських органів влади (прикордонної поліції, Генеральної інспекції з питань імміграції); румунські органи влади приймають рішення про форму охорони і видають офіційний документ, що надає право на перебування в Румунії (дозвіл на проживання).

Джерело інформації: Deloitte

  1. На який період надається тимчасовий захист?

До 4 березня 2023 року, з можливістю подовження (двічі, кожного разу на 6 місяців, тобто до 4 березня 2024 року). Джерело інформації: European Commission

ЯК ПОДАВАТИ ЗАЯВУ ПРО НАДАННЯ ПРИТУЛКУ

(Якщо не вказано інше, відповіді на це запитання можна одержати за посиланням https://igi.mai.gov.ro/the-submission-of-the-asylum-application/)

  1. Як подати заяву? Заяву про надання притулку можна подати будь-де у Румунії або на кордоні на пропускному пункті.

Заяву про надання притулку будь-який іноземець може подати на території Румунії або на кордоні на пропускному пункті. Джерело інформації: National Emergency Preparedness Platform

У Румунії (після в’їзду на територію країни) заяву можна подати:

  • у будь-яке відділення Генеральної інспекції з питань імміграції (див. карту із розташуванням цих відділень map);
  • в один з шести регіональних центрів розміщення; інформація про ці центри та процедуру наведена у кінці веб-сторінки webpage);
  • у відділення поліції.

Джерело інформації: Dopomoha.ro

Нікому не може бути відмовлено у праві на подання заяви про надання притулку, навіть якщо заявник не відповідає усім умовам для в’їзду. Якщо відповідний орган відмовив вам у наданні притулку, звертайтеся до Національної ради у справах біженців (CNRR) за тел. +40 721 206 926. Для одержання інформації про в’їзд до Румунії звертайтеся за тел. +40 730 073 170 Джерело інформації: Dopomoha.ro

  1. Коли подавати заяву: заяву про надання притулку можна подавати у будь-який момент. Органи влади не мають права відмовити у прийнятті заяви через те, що вона нібито була подана занадто пізно.

Для іноземних громадян або осіб без громадянства процес одержання притулку починається з моменту, коли вони висловили таке побажання у письмовій або усній формі.

Громадяни України можуть просити притулку як негайно після в’їзду до Румунії, так і у будь-який момент пізніше під час перебування на її території. Джерело інформації: Dopomoha.ro

  1. Як отримати притулок

Крок 1: Подання заяви. 

У заяві про надання притулку необхідно вказати ваші персональні дані; після її реєстрації у заявника беруть відбитки пальців та роблять фото. Заявник зобов’язаний передати всі наявні у нього документи, які стосуються його особисто та ситуації, у якій він опинився, у тому числі паспорт, після чого він отримає тимчасовий ідентифікаційний документ заявника про надання притулку, який видається Генеральною інспекцією з питань імміграції (IGI). Джерело інформації: National Emergency Preparedness Platform

Неповнолітні можуть подавати заяву про надання притулку через законного представника, призначеного Дирекцією з питань захисту дітей (Directorate of Child Protection). Неповнолітні віком від 14 років можуть подавати такі заяви від власного імені. Джерело інформації: IOM Romania

Типова форма заяви доступна за посиланням here; заповнити заяву може сам заявник за допомогою відповідного працівника або посадової особи, призначеної для отримання заяви, якщо сам заявник не може заповнити її письмово; у такому випадку заява заповнюється на підставі інформації, наданої заявником усно. На цьому етапі жодних інших документів не вимагається.

Крок 2: Що відбувається після подання заяви. 

Після подання заяви про надання притулку заявник проходить попереднє інтерв’ю, під час якого надає свої персональні дані та персональні дані членів своєї родини, повідомляє про маршрут, за яким він дістався з рідної країни до Румунії, відомості про заяви про надання притулку, які він, можливо, подавав в інших країнах або у будь-якій країні ЄС, а також представляє проїзні або ідентифікаційні документи, за їх наявності.

Попереднє інтерв’ю проводиться в присутності працівника Генеральної інспекції з питань імміграції та перекладача. Переклад здійснюється мовою, яку знає або, як можна припустити, має знати заявник.

Приймаючи заяву про надання притулку, співробітники Генеральної інспекції з питань імміграції або співробітники інших компетентних органів беруть відбитки пальців у заявників, які, як випливає з доведених або заявлених ними даних, досягли 14 років. Відбитки пальців вносяться у систему EURODAC і зберігаються на папері в картотеці Генеральної інспекції з питань імміграції та в електронній формі у національній базі даних AFIS (Автоматизована система ідентифікації за відбитками пальців). Заявника письмово інформують про необхідність здійснення вищезазначених дій. Збір та передача відбитків пальців заявника здійснюються відповідно до положень про конфіденційність та захист персональних даних.

Спеціалізований персонал DAI проводить перевірку для встановлення особи заявника, який не має ідентифікаційних документів.

Заявник зобов’язаний передати всі наявні у нього документи, які доводять ситуацію, у якій він опинився, а також документ, необхідний для перетину державного кордону, після чого одержує тимчасовий ідентифікаційний документ заявника про надання притулку, який видається Генеральною інспекцією з питань імміграції.

  1. Скільки часу займає процес одержання статусу: 

(Джерело інформації: https://asylumineurope.org/wp-content/uploads/2021/04/AIDA-RO_2020update.pdf, p.31)

Для винесення рішення про надання притулку законом встановлено 30-денний термін, починаючи з моменту подання документів працівнику, який вивчатиме конкретний випадок.

Вказаний 30-денний строк надалі може бути подовжений кожен раз ще максимум на 30 днів, але так, щоб загальний період з моменту подання заяви не перевищував 6 місяців: якщо для розгляду справи необхідні додаткової документи, без яких неможливо винести рішення про надання притулку або через ненадання яких не виконуватимуться встановлені законом гарантії з незалежних від заявника причин.

Водночас у разі перевищення вищезазначеного строку у 6 місяців заявника буде письмово проінформовано про затримку і, на його вимогу, йому має бути надана інформація про причини затримки та про строки, у які має бути винесене рішення за його заявою.

Дозволяється подовження вищезазначеного строку у 6 місяців, але так, щоб при подовженні загальний строк розгляду заяви не перевищував 9 місяців; це дозволено у таких випадках: А) процедура розгляду заяви про надання притулку включає складні елементи, факти та/або закони; (В) подано велику кількість заявок на міжнародний захист, тому на практиці дуже важко розглянути заяви упродовж 6 місяців. Виключно у належним чином доведених випадках дозволяється додаткове подовження строку ще максимум на 3 місяці.

Види подільних рішень

(Джерело інформації: https://igi.mai.gov.ro/en/brochure-ukraine/)

Спеціально призначена посадова особа видає рішення, на підставі якого:

  • підтверджується статус біженця;
  • або надається додатковий захист;
  • або відхиляється заява про надання притулку.

Рішення про надання додаткового захисту містить підстави для відмови у наданні статусу біженця.

Рішення про відхилення заяви про надання притулку містить належні причини для кожної форми захисту, а також вказівку на обов’язок покинути Румунію. Іноземець зобов’язаний покинути Румунію протягом 15 днів після завершення процедури надання притулку, якщо заяву про надання притулку не було відхилено як явно необґрунтовану після її розгляду за прискореною процедурою, і в цьому випадку іноземець зобов’язаний залишити територію Румунії після завершення процедури надання притулку.

Розгляд заяв про надання притулку здійснюють спеціально призначені посадові особи, які виконують функції осіб, відповідальних за прийняття рішень, є випускниками університетів зі ступенем бакалавра права та спеціальними знаннями в галузі надання притулку.

Джерело інформації: ГЕНЕРАЛЬНА ІНСПЕКЦІЯ З ПИТАНЬ МІГРАЦІЇ

Повернення в Україну

Якщо шукач притулку / одержувач міжнародної форми захисту повертається в Україну, вважається, що він/вона добровільно повернувся під захист органів влади країни походження, і з цього моменту допомога, яку надає румунська держава, припиняється. Джерело інформації: Уряд Румунії 

Відкликання заяви 

Ви можете відкликати свою заяву в будь-який час і на будь-якому етапі процедури надання притулку, звернувшись із запитом до Генеральної інспекції з питань міграції.

Джерело інформації: Dopomoha.ro

Існує дві форми відмови від заяви про надання притулку:

  • явна відмова, коли іноземець прямо звертається із проханням про відмову до відповідної структури, відповідальної за розгляд заяви про надання притулку;
  • відмова за фактом, коли заявник не з’являється в дату, визначену для попередньої співбесіди, або у дату співбесіди, яка визначає міжнародний захист, і не повідомляє про поважні причини своєї відсутності.

У разі відмови за фактом уповноважена посадова особа складає протокол із зазначенням неявки на співбесіду.

У разі відмови (неявної, явної) від заяви про надання притулку уповноважена посадова особа виносить рішення про закриття справи, яке повідомляється заявникові та оскарженню не підлягає.

У разі неявної відмови рішення про закриття справи буде винесено після закінчення 30 днів з моменту оформлення протоколу, зазначеного вище.

Процедура надання притулку завершується в день повідомлення про рішення про закриття справи.

Джерело інформації: ГЕНЕРАЛЬНА ІНСПЕКЦІЯ З ПИТАНЬ МІГРАЦІЇ

Повідомлення про прийняте рішення:

Прийняття або відхилення заяви про надання притулку здійснюється на підставі рішення, яке негайно повідомляється у письмовій формі шукачу притулку:

  • через пряме повідомлення представників Генеральної інспекції з питань імміграції (далі – ГІПМ);
  • або відправленням поштою на останнє заявлене місце проживання шукача притулку з підтвердженням отримання;
  • у разі якщо повідомлення про рішення ГІПМ неможливо зробити безпосередньо або поштою з підтвердженням отримання, це буде зроблено шляхом оприлюднення в офісі структури ГІПМ, що спеціалізується на питаннях притулку, яка винесла рішення, повідомлення, яке включатиме: номер тимчасового документа, що посвідчує особу заявника (який збігається з номером справи ГІПМ), номер і дату рішення, рішення щодо заяви про надання притулку, кінцевий термін подання скарги та відповідний суд, в який можна звернутися, у разі прийняття рішення про відхилення заяви, а також дату оприлюднення. Таке інформаційне повідомлення буде відображатися протягом встановленого терміну для подання скарги на рішення ГІПМ, яке вважається повідомленим на дату оприлюднення інформаційного повідомлення.

Термін подання скарги на рішення ГІПМ буде обчислюватися з дати повідомлення (безпосередньо/поштою з підтвердженням отримання/оприлюднення інформаційного повідомлення).

Підстави для надання форми захисту не повідомляються.

Джерело інформації: ГЕНЕРАЛЬНА ІНСПЕКЦІЯ З ПИТАНЬ МІГРАЦІЇ

Оскарження рішення

Способи оскарження за звичайною процедурою:

  • скарга, яка подається до територіальних структур, що спеціалізуються на питаннях надання притулку, Генеральної інспекції з питань міграції або до компетентного суду, протягом 10 днів з дня винесення рішення;
  • подати апеляцію протягом 5 днів із дати винесення рішення суду.

Компетентні суди: скарга належить до компетенції суду, у юрисдикції якого функціонує відповідна структура Генеральної інспекції з питань міграції, яка винесла рішення. Апеляційна скарга належить до компетенції судового округу, а саме з адміністративних питань, до юрисдикції якого належить суд, рішення якого оскаржується.

Якщо шукач притулку подає апеляцію протягом встановленого законом терміну, він матиме право залишатися на території Румунії під час розгляду свого позову в суді.

Джерело інформації: ГЕНЕРАЛЬНА ІНСПЕКЦІЯ З ПИТАНЬ МІГРАЦІЇ

ВІДМІННОСТІ В РАЗІ ПОДАННЯ ЗАЯВИ ПРО НАДАННЯ ПРИТУЛКУ ТА БЕЗ ПОДАННЯ ТАКОЇ ЗАЯВИ

Заява про надання притулку Тимчасовий захист Наявність візи Без візи та без гуманітарного захисту
Як довго ви можете перебувати До прийняття відповідного рішення До 4 березня 2023 року з можливим продовженням ще на один рік Залежно від типу візи До 90 днів протягом 180-денного періоду
Право на працевлаштування Так, надається через 3 місяці після подання заяви Так, надається негайно Власники довгострокової візи можуть працювати протягом 9 місяців без отримання дозволу на роботу через 9 місяців на підставі продовження чинної візи та після отримання дозволу на роботу Ні
Медичне обслуговування Медичне обслуговування в Румунії безкоштовне. Особи, які мають міжнародний захист, можуть отримати доступ до всіх медичних послуг Медичне обслуговування в Румунії безкоштовне. Особи, які мають міжнародний захист, можуть отримати доступ до всіх медичних послуг Медичне обслуговування в Румунії безкоштовне та доступне для всіх власників віз Медичне обслуговування в Румунії безкоштовне, але послуги, доступні особам без статусу проживання, можуть бути обмежені
Бюджетні кошти Якщо у вас немає засобів до існування, ви можете мати право на фінансову допомогу на харчування та інші витрати. Детальніше тут Статус тимчасового захисту надає доступ до соціального забезпечення та засобів до існування Ні Ні
Житло Шукачі притулку мають доступ до житла в Регіональних приймальних центрах на час процедури надання притулку Особи, що отримали тимчасовий захист, мають доступ до житла на період дії свого статусу Ні Ні
Освіта Діти віком до 18 років мають право на безкоштовне навчання в школі та дитячому садку, а також відвідування курсів румунської мови Діти віком до 18 років мають право на безкоштовне навчання в школі та дитячому садку, а також відвідування курсів румунської мови Усі неповнолітні мають право на безкоштовну освіту Ні
Члени родини, що перебувають на утриманні Одержувачі допомоги можуть подати заявку на возз’єднання сім’ї, якщо у них є член сім’ї, який уже проживає в ЄС Одержувачі допомоги можуть подати заяву на возз’єднання сім’ї за певних умов Власник візи може подати заявку на отримання візи для возз’єднання сім’ї Ні

Про права біженців з України в інших країнах читайте тут.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA