Права біженців у Німеччині — поради від 4refugees.info — PRAVO.UA Права біженців у Німеччині — поради від 4refugees.info — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Українські » Права біженців у Німеччині — поради від 4refugees.info

Права біженців у Німеччині — поради від 4refugees.info

  • 15.04.2022 13:03

Мільйони українців виїхали за кордон у пошуках притулку від війни. Першими наших громадян зустріли країни, які мають спільний сухопутний кордон, а далі українці розселилися країнами Європи. У кожній країні українцям надають підтримку. Команда 4refugees.info, яку підтримують волонтери, ІТ-фахівці та правники, зокрема Міжнародна асоціація юристів (IBA) та українська юридична фірма Sayenko Kharenko, підготували окремий портал із даними щодо кожної країни. Ми републікуємо їхні матеріали. Наразі розповімо про права біженців у Німеччині.

Загалом на територію Німеччини українці та інші громадяни, які тікають від війни в Україні, можуть в’їхати у трьох статусах: «мандрівники» без візи, шукачі притулку та біженці. Залежно від цього вони матимуть різні правила в’їзду, права та обов’язки, а також можливість отримати фінансову допомогу та притулок для проживання.

УМОВИ В’ЇЗДУ ДО НІМЕЧЧИНИ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ, ЯКІ НЕ ЗВЕРТАЮТЬСЯ ЗА ОТРИМАННЯМ ПРИТУЛКУ:

сю інформацію щодо цієї секції, окрім пункту 6, можна також знайти за посиланням [надалі – BAMF Україна]

  1. Віза: Не вимагається. Громадяни України можуть в’їжджати до Німеччини без візи та біометричного паспорту.
  2. Документи:
    Вимоги щодо наявності біометричного паспорту або (якщо у вас немає біометричного паспорту) візи для в’їзду в Німеччину були скасовані для усіх, хто в’їжджає на територію Німеччини після 24.02.2022 року та a) перебував в Україні до 24.02.2022 року (громадяни та негромадяни), b) є громадянином України, або c) є біженцем, який отримав такий статус в Україні.

ПРИМІТКА: такі умови діятимуть до 23.05.2022 року. До цієї дати особи, які в’їхали в Німеччину без будь-якої візи чи інших документів, повинні будуть зв’язатися з місцевою владою у справах іноземців (“Ausländerbehörde“) і попросити дозвіл на проживання. Це можна зробити через подання запиту про тимчасовий захист (див. нижче).

a) для дорослих – не вимагаються

b) для неповнолітніх – не вимагаються

  1. Чи можна перетинати кордон дітям без супроводу батьків? Чи можна перетинати кордон дітям у супроводі дорослих, які не є членами їхньої сім’ї? 

Так, їм дозволено перетинати кордон, але вони мають негайно зареєструватися, а органи влади у цьому сприятимуть. Якщо ви супроводжуєте дітей, які не є членами вашої сім’ї, вам слід негайно звернутись до місцевих органів у справах дітей.

  1. Інформація про Covid-19: Формально вам потрібен негативний тест на Covid-19, довідка про вакцинацію або довідка про одужання. Однак дотримання цієї вимоги наразі поліцією не перевіряється. Вам можуть запропонувати зробити тест при перетині кордону.
  2. Зелена карта: не вимагається
  3. Документи на домашніх тварин: Наразі вам не потрібні документи на домашніх тварин. Однак, рекомендується взяти з собою всі документи, які у вас є. Після прибуття в Німеччину вам слід відвідати місцевого ветеринара, щоб переконатися, що у вашої тварини є усі необхідні щеплення (Джерело).
  4. Скільки часу вам дозволено перебувати та території країни: 90 днів, потім вам потрібно буде подати заяву на тимчасовий захист (див. нижче)
  5. Чи потрібно десь реєструватися? 

Ви не зобов’язані реєструватися, але всім рекомендується зареєструватися після в’їзду. Ви можете зареєструватися у місцевому відділенні поліції або органі у справах іноземців (Ausländerbehörde). Особливо якщо у вас немає візи чи біометричного паспорту, і якщо вам потрібна фінансова підтримка чи допомога з житлом. Ви можете знайти відповідний місцевий орган влади тут. Якщо у вас є віза чи біометричний паспорт і вам не потрібна фінансова чи будь-яка інша допомога, вам потрібно зареєструватися лише через 90 днів. Поліція зазвичай присутня на вокзалах, на які прибувають поїзди з відповідних сусідніх країн, та з радістю допоможе з реєстрацією.

УМОВИ В’ЇЗДУ ДО НІМЕЧЧИНИ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ, ЯКІ ЗВЕРТАЮТЬСЯ ЗА ОТРИМАННЯМ ПРИТУЛКУ:

*Більше інформації від BAMF Україна

Застосовуються такі самі вимоги як і для до осіб, які не шукають притулку.

ПРИМІТКА: Органи влади та неурядові організації Німеччини наполегливо рекомендують наразі не звертатись за отриманням статусу біженця. Існує спеціальна, значно швидша процедура (див. нижче, тимчасовий захист). Наразі призупинений розгляд рішень про надання статусу біженця для осіб з України, і невідомо, скільки така ситуація триватиме (Джерело). За необхідності, ви все одно зможете подати заяву про отримання статусу біженця пізніше. Однак це не завжди найкращий вибір, і його слід обговорити з фахівцем, оскільки є певні потенційні недоліки: ви не завжди зможете вільно вибирати місце проживання, можливо вам доведеться жити в офіційному приміщенні для біженців (не в приватному житлі), ви не матимете права працювати протягом щонайменше трьох місяців (Джерело).

СТАТУС ТИМЧАСОВОГО ЗАХИСТУ. ЯК ПОДАТИ ЗАЯВУ

 *Більшість інформації від BAMF Україна

  1. Чи надає уряд українцям статус “тимчасового захисту“? – Так
  2. Куди подавати заяву: Чи повинна особа подати заяву на кордоні чи до спеціальних органів?

Після прибуття до Німеччини від вас не вимагається, але вас попросять зареєструватися, як правило у поліції, яка є на вокзалах (якщо ви приїдете на поїзді). Вони лише зареєструють ваші персональні дані та можуть надати вам інформацію щодо житла чи інших необхідних вам послуги. Однак така реєстрація не є заявою про отримання тимчасового захисту. Щоб отримати статус тимчасового захисту, вам потрібно буде подати заяву в місцевий імміграційний орган (відповідні органи влади можна знайти тут). Поліція радо направить вас до відповідального органу, тому, якщо ви не знаєте, куди звернутися, завжди починайте з поліцейського відділку.

  1. Коли особі слід подавати заяву, протягом якого часу після в’їзду і як довго чекати на рішення.

Українці можуть перебувати в Німеччині без візи 90 днів. Рекомендується подати заяву про тимчасовий захист до закінчення цього періоду.

  1. Як: Які документи потрібні. Чи існують якісь спеціальні процедури? Чи можна зробити це онлайн?

Наразі, статус тимчасового захисту надається без бюрократичних перепон та без особливих вимог до доказів. Відповідні органи влади попросять вас a) надати будь-яке посвідчення особи/ваші особисті дані (оптимально подавати паспорт, але приймаються й інші офіційні документи), b) вказати причину вашого в’їзду до Німеччини (причиною буде конфлікт в Україні) та в) вказати день в’їзду до Німеччини.

Процедура подання заяви є гнучкою без особливих офіційних вимог. Місцева влада допоможе вам у поданні заяви. Немає онлайн-форми заяви, вам потрібно буде подати заяву особисто (Джерело).

  1. На який період надається тимчасовий захист?
    На один рік та може бути продовжений строком до трьох років в цілому.

ЯК ПОДАТИ ЗАЯВУ НА ПРИТУЛОК:

Джерело

ПРИМІТКА: Органи влади та неурядові організації Німеччини наполегливо рекомендують наразі не звертатись за отриманням статусу біженця (див. зазначене вище).

  1. Куди подавати заяву: Чи повинна особа подати заяву на кордоні чи до спеціальних органів?

Вам потрібно буде подати заяву до місцевого відділення Федерального управління з питань міграції та біженців (Bundesamt für Migration und Flüchtlinge, BAMF). Подавати заяву на кордоні не потрібно. Поліція та місцева імміграційна служба допоможуть вам у пошуку відповідного відділення.

  1. Коли особі слід подавати заяву, протягом якого часу після в’їзду і як довго чекати на рішення.

Ви можете подати заяву в будь-який час. Зауважте, що ви повинні подати заяву на отримання будь-якого статусу (краще на тимчасовий захист) протягом 90 днів після в’їзду в Німеччину.

  1. Як: Які документи потрібні. Чи існують якісь спеціальні процедури? Чи можна зробити це онлайн?

Подавати заяву потрібно особисто (онлайн процедури немає). У виняткових випадках заява може бути подана письмово. За потреби буде наданий перекладач. Ви зобов’язані підтвердити свою особу, надавши свій паспорт або подібний документ (наприклад, свідоцтво про народження або водійські права). Ці документи будуть перевірятись. Після цього орган перевірить, чи потрібно вам подати заяву про надання притулку в іншій країні відповідно до Дублінської процедури ЄС. Якщо ні, вас запросять на особисту співбесіду, яка є найважливішим кроком у вашому процесі подачі заяви на отримання притулку.

  1. Скільки часу займає набуття статусу: Строки прийняття рішення

Наразі розгляд заяв про надання притулку для українців повністю призупинений. Ваша справа не буде розглянута. Інформації про те, коли ситуація зміниться, немає (Джерело). Поки ваша справа не буде розглянута, вам доведеться залишатися в певній місцевості, і вам заборонено працювати. Для тих, чиї заяви про надання притулку ймовірно будуть схвалені, ця вимога буде скасована через 3 місяці, що дозволить їм пересуватися Німеччиною та працювати (Джерело).

РІЗНИЦЯ ДЛЯ ОСІБ, ЩО ПОДАЮТЬ ТА НЕ ПОДАЮТЬ ЗАЯВУ ПРО ОТРИМАННЯ ПРИТУЛКУ

Пояснення У випадках звернення про отримання притулку З гуманітарною візою (статус тимчасового захисту) Без візи
Як довго ви можете перебувати: До прийняття рішення; після цього ви можете залишатися протягом трьох років; за певних умов вам буде надане постійне місце проживання після закінчення цих трьох років. (Джерело) 1 рік; може бути продовжений строком до трьох років в цілому 90 днів
Право на працевлаштування: Чи можна працювати Тільки за умови, що вашу заяву буде  схвалено, і лише через три місяці. Правила щодо права працювати під час розгляду заяви про надання притулку є специфічними і досить складними. (Джерело) Так, але вам знадобиться дозвіл від “Ausländerbehärde”; Є кілька веб-сайтів, де можна знайти роботу jobsforukraine.net uatalents.com jobs4ukraine.eu remoteukraine.org helpukrainians.jooble.org jobaidukraine.com (Джерело) НІ
Медичне обслуговування: Чи вимагається страховка? Як отримати доступ до медичної допомоги Ви завжди маєте право на лікування в екстрених випадках, якщо ви вагітні або якщо хочете пройти вакцинацію. Ви не матимете звичайного страхування, але матимете доступ до базової медичної допомоги. Для цього потрібно заздалегідь подати заяву в відділ соціального захисту (“Sozialamt”).Через 18 місяців ви отримаєте “Gesundheitskarte”, що надасть вам доступ до медичної допомоги, яка надається нарівні з медичною допомогою для учасників державного медичного страхування (Джерело) Навіть якщо ви ще не звернулися за тимчасовим захистом, ви маєте право на харчування, проживання та медичну допомогу (Джерело)
Бюджетні кошти: Чи передбачені якісь соціальні виплати? Якщо ви подаєте заяву про надання притулку, вас розмістять у офіційному житлі, де вам нададуть харчування та одяг. Ви отримаєте невелику суму додаткових коштів. (Джерело) Ви маєте право отримувати гроші на їжу, одяг та інші речі першої необхідності. Ви отримаєте невелику суму додаткових коштів. Вам потрібно буде подати заяву на отримання цієї допомоги в місцевому управлінні соціального забезпечення (‘Sozialamt’) (Джерело) Якщо ви не можете отримати тимчасовий захист і у вас немає власних фінансових ресурсів, ви можете подати заяву на тримісячну тимчасову допомогу. (Джерело)
Житло: Чи буде надано житло? Яке саме? Як надовго? Так. Можливо, вам навіть доведеться залишитися в офіційному притулку. Якщо ви переїжджаєте в приватне житло, ви маєте право на фінансову підтримку. (Джерело) Так. Якщо вам потрібне житло, вас направлять у центр первинного прийому. Якщо ви приїдете на поїзді, це зазвичай відбувається після реєстрації на вокзалі або найближчому відділку поліції. У більшості міст є центральні служби розміщення. Якщо у вас є приватне житло, ви можете скористатися ним. Якщо ви переїжджаєте в приватне житло, ви маєте право на фінансову підтримку (так само, як і шукачі притулку). (Джерело) Так. Якщо вам потрібне житло, вас направлять у центр первинного прийому. Якщо ви приїдете на поїзді, це зазвичай відбувається після реєстрації на вокзалі або найближчому відділку поліції. У більшості міст є центральні служби розміщення. Якщо у вас є приватне житло, ви можете скористатися ним. (Джерело)
Освіта: Як отримати доступ до освіти, шкіл, дитсадків, університетів? Діти зобов’язані ходити до школи. Спочатку вони вивчатимуть німецьку мову, а потім зможуть приєднатися до звичайних класів. Управління освітою здійснюється на рівні федеральних земель, тому процедури можуть відрізнятися. Отримати поради та допомогу можна тут і тут. Щоб відправити дитину у дитячий садок, вам потрібно буде звернутися до місцевої служби у справах дітей (див. тут). Якщо ви хочете навчатися в університеті, радимо звернутися до міжнародного відділу університету (див. тут). (Джерело) Діти зобов’язані ходити до школи. Спочатку вони вивчатимуть німецьку мову, а потім зможуть приєднатися до звичайних класів. Управління освітою здійснюється на рівні федеральних земель, тому процедури можуть відрізнятися. Отримати поради та допомогу можна тут і тут. Щоб відправити дитину у дитячий садок, вам потрібно буде звернутися до місцевої служби у справах дітей (див. тут). Якщо ви хочете навчатися в університеті, радимо звернутися до міжнародного відділу університету (див. тут). (Джерело) НІ
Особи на утриманні (члени сім’ї) Як привезти осіб на уртиманні та членів сім’ї? Ви можете подати заяву про надання притулку вашому чоловікові/дружині та вашим дітям. Ви повинні подати заяву через три місяці після вирішення вашої справи. (Джерело) Ваш чоловік/дружина та діти також можуть подати заяву на тимчасовий захист, навіть якщо вони не є громадянами України. (Джерело) НІ
Фінанси Будь-яка додаткова фінансова інформація! Ви можете відкрити банківський рахунок, якщо у вас є паспорт. Наразі в Німеччині неможливо обміняти гривню на євро. Рекомендується не брати готівку, а покласти гроші на банківський рахунок, а потім знімати готівку в євро (Джерело). Щоб отримати грошову допомогу, зверніться до найближчого відділу соціальної допомоги (“Sozialamt”).

ОРГАНІЗАЦІЇ, ЯКІ МОЖУТЬ ДОПОМОГТИ:

Перелік організацій, які можуть бути корисними

ПОДОВЖЕННЯ/ЗМІНА ТИПУ ВІЗИ:

Якщо ви були студентом, працівником або туристом у Німеччині до 24.02.2022 року, ви все одно можете подати заяву на тимчасовий захист, якщо ви громадянин України. (Джерело)

Про права біженців з України в інших країнах читайте тут.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA