прапор_України

Генеральний партнер 2022 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Права біженців у Молдові — поради від 4refugees.info

Права біженців у Молдові — поради від 4refugees.info

 • 09.04.2022 10:37

Мільйони українців виїхали за кордон у пошуках притулку від війни. Першими наших громадян зустріли країни, які мають спільний сухопутний кордон, а далі українці розселилися країнами Європи. У кожній країні українцям надають підтримку. Команда 4refugees.info, яку підтримують волонтери, ІТ-фахівці та правники, зокрема Міжнародна асоціація юристів (IBA) та українська юридична фірма Sayenko Kharenko, підготували окремий портал з даними щодо кожної країни. Ми републікуємо їхні матеріали. Наразі розповімо про права біженців у Молдові.

Загалом на територію Молдови українці та інші громадяни, які тікають від війни в Україні, можуть в’їхати у трьох статусах: «мандрівники» без візи, шукачі притулку та біженці. Залежно від цього вони матимуть різні правила в’їзду, права та обов’язки, а також можливість отримати фінансову допомогу та притулок для проживання.

Права біженців у Молдові. Якщо особа не потребує притулку

 1. Віза: Не потрібна
 1. Документи:

a) для дорослих – ідентифікаційний документ, виданий в Україні (посвідчення особи / ідентифікаційна картка), звичайний (внутрішній) паспорт;

b) для неповнолітніх – свідоцтво про народження/довідка про народження дитини, видана медичним закладом, ідентифікаційний документ, виданий в Україні (посвідчення особи / ідентифікаційна картка), звичайний (внутрішній) паспорт.

Дітям, які не мають при собі жодних документів і перетинають кордон у супроводі батьків, дозволяється перетинання кордону після виконання відповідних формальностей Генеральною інспекцією прикордонної поліції (General Inspectorate of the Border Police).

При перетинанні кордону неповнолітніми у супроводі тільки одного з батьків не вимагається довіреність (згода) другого з батьків.

 1. Чи дозволяється перетинати кордон дітям без супроводу дорослих? А також дітям у супроводі дорослих, які не є членами їх родин?

Прикордонна служба дозволяє перетинати кордон дітям без супроводу дорослих, а також дітям у супроводі дорослих, які не є членами їх родин.

 1. Інформація про Covid-19: Не вимагається

Тестування проводиться безкоштовно, разом з медичним оглядом, при в’їзді у країну, у тому числі у центрах для біженців.

 1. Зелена картка (для авто): Не вимагається. 
 • Дозволяється в’їзд у країну на авто без зеленої картки. Однак необхідно придбати зелену картку упродовж 25 годин після в’їзду.
 • Власники транспортних засобів з немолдавською реєстрацією звільняються від податків на користування дорогами (vinieta) на період надзвичайного стану.
 • Дозволяється також в’їзд на підставі документа у цифровій формі (внесеного у додаток Дія).

Джерело

Детальніша інформація щодо зеленої картки доступна за посиланням (російською та румунською).

 1. Документи на домашніх тварин: Не вимагаються
 1. Скільки часу можна перебувати на території країни: Іноземні громадяни можуть легально перебувати у країні максимум 90 днів упродовж 180-денного періоду.
 1. Умови в’їзду до Румунії з Республіки Молдова

Умови в’їзду до Румунії для громадян України такі ж, як і при перетині україно-румунського кордону. Умови в’їзду для громадян третіх країн можуть відрізнятись та залежатимуть від регулювання в Румунії. Будь ласка, перегляньте умови в’їзду в Румунію тут, перш ніж виїжджати з Молдови.

 1. Громадяни інших країн (не України).

Діють однакові правила перетину державного кордону і для громадян України, і для громадян інших країн, які прибувають з України. Від іноземних громадян, які прибувають з України, не вимагається в’їзна віза, яка вимагалася б за нормальних обставин.

 1. Державний ідентифікаційний номер (IDNP):

Джерело

Громадяни України, які перебуватимуть на території Республіки Молдова довший час, зможуть користуватися державними послугами на підставі Державного ідентифікаційного номера (IDNP-номер), який присвоюється при перетинанні кордону.

 • IDNP-номер є основним ідентифікатором фізичної особи на території Республіки Молдова.
 • Інформацію про IDNP-номер можна отримати онлайн через платформу https://dopomoga.gov.md/ у розділі “Получить ИНН (IDNP-номер)”; для цього громадянам України необхідно ввести свої персональні дані з ідентифікаційної картки
 • Цю інформацію можна завантажити у форматі PDF і пред’явити державним органам для одержання можливості користування державними послугами, працевлаштування, реєстрації неповнолітніх у дитячому садку або школі, відкриття банківського рахунку, реєстрації у компанії тощо.
 • IDNP-номер є дійсним і його можна показувати замість посвідчення особи, на основі якого його було присвоєно.

УМОВИ В’ЇЗДУ ДО МОЛДОВИ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ, ЯКІ ХОЧУТЬ ОДЕРЖАТИ ПРИТУЛОК:

Діють такі ж правила в’їзду в країну, як і для звичайного в’їзду (тобто для осіб, які не просять притулку).

ЯК ПОДАТИ ЗАЯУ НА НАДАННЯ ПРИТУЛКУ:

 1. Куди звертатися: 

Можна звернутися із заявою про надання притулку:

 • на пропускному пункті на молдовському кордоні
 • у поліцейський відділок
 • в один з офісів Бюро з питань міграції та притулку (Bureau of Migration and Asylum).
 1. Коли подавати заяву:
 • Під час перетину кордону
 • Вже на території Молдови
 1. Як подавати заяву: 

Крок 1. Подання заяви особисто

Для одержання притулку достатньо зробити усну заяву, а потім за допомогою уповноважених осіб заповнити відповідний письмовий бланк. Звернутися із заявою про надання притулку ви можете вже на кордоні, навіть якщо у вас немає паспорту!

Заява про надання притулку повинна включати: декларацію та всі наявні документи, які засвідчують вашу особу та національність, відомості про країни та місця вашого попереднього проживання, про попередні заяви про надання притулку, про маршрути подорожі, посвідчення особи та проїзні документи, причини, через які ви просите надати притулок.

Крок 2. Заповнення анкети з персональними даними та інформацією про особу, наявними у вас документами та причинами, через які ви змушені просити притулку.

Крок 3. Проходження інтерв’ю, організованого відповідальним за розгляд заяв посадовцем (hearing officer), для з’ясування ситуації, у якій ви опинилися. Ви можете прийти на інтерв’ю з юристом або представником Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (UNCHR) або іншої неурядової організації.

Відповідальний за розгляд заяв проаналізує вказані вами мотиви і збере важливі докази для прийняття рішення. Цей процес може тривати до 6 місяців.

На період до прийняття рішення за вашою заявою про надання притулку Відділ з питань надання притулку та інтеграції видасть вам тимчасовий ідентифікаційний документ (дійсний 30 днів), що засвідчує ваш статус шукача притулку.

За результатами розгляду вашої заяви Відділ з питань надання притулку та інтеграції при Бюро з питань міграції та притулку надасть безпосередньо вам або надішле вам поштою письмове повідомлення про винесене рішення щодо надання вам статусу біженця. Якщо вам не буде надано статус біженця, ви вправі обжалувати винесене рішення у судовому порядку.

Крок 4. У разі винесення позитивного рішення за вашою заявою вам слід звернутися до Бюро з питань міграції та надання притулку для одержання акту з посвідченням особи (identity act) (дозволу на проживання).

Детальний опис цієї процедури доступний за посиланням.

 1. Скільки часу потрібно для одержання статусу: 

Уся процедура може займати до 6 місяців (Джерело). Цей період може бути подовжений ще на 3 місяці, з наданням заявнику письмового повідомлення про подовження строку розгляду заяви.

Існує також прискорена процедура, яка займає до 15 днів. Є певні винятки з цієї процедури (Джерело).

ПОДАЛЬШІ КРОКИ: Що відбувається далі

 1. Вас проінформують про ваші права та обов’язки.
 1. Вам буде видано тимчасовий ідентифікаційний документ, що посвідчуватиме вашу особу на весь період розгляду вашої заяви про надання притулку у Молдові.
 1. Письмове рішення про надання статусу біженця буде надане вам особисто або надіслане поштою. У разі ненадання вам статусу біженця ви маєте право оскаржити винесене рішення у судовому порядку. На оскарження рішення у суді вам надається 30 днів (Джерело).
 1. У разі винесення позитивного рішення за вашою заявою вам слід звернутися до Бюро з питань міграції та надання притулку для одержання акту з посвідченням особи (identity act) (дозволу на проживання).

ГУМАНІТАРНИЙ ЗАХИСТ

Ви маєте право звернутися із заявою про надання вам гуманітарного захисту, якщо:

 • Ви не відповідаєте вимогам для отримання статусу біженця;
 • Є підстави вважати, що повернення до вашої рідної країни створює для вас серйозні ризики.

Приклади ситуацій, коли існують серйозні ризики у разі повернення до рідної країни:

 • Винесення вироку про страту або існування загрози страти;
 • Підданя катуванню або нелюдське ставлення і приниження або ж покарання;
 • Серйозна загроза життю та висока ймовірність тілесних ушкоджень внаслідок військового конфлікту.

Кроки для подання заяви на одержання гуманітарного захисту такі ж, як і для одержання притулку.

Гуманітарний захист надається на 1 рік. Після закінчення строку в один рік вашу справу вивчатимуть для встановлення обставин, що будуть підставою для надання вам відповідного виду захисту.

РЕЖИМ ТИМЧАСОВОГО ЗАХИСТУ. ЯК ПОДАВАТИ ЗАЯВУ

Процедура одержання тимчасового захисту в основному співпадає з процедурою одержання притулку. У разі будь-яких відмінностей у процедурі ви дізнаєтеся про них від державних органів Молдови. Також можна звернутися за додатковими роз’ясненнями до служб безплатної правової допомоги.

ВІДМІННОСТІ У РАЗІ ПОДАННЯ ЗАЯВИ ПРО НАДАННЯ ПРИТУЛКУ ТА БЕЗ ПОДАННЯ ТАКОЇ ЗАЯВИ

Заява про надання притулку Гуманітарний захист Без візи
Як довго ви можете перебувати: До прийняття відповідного рішення.
У разі схвалення заяви тривалість перебування не обмежена.
Якщо заяву відхилено, ви повинні залишити країну протягом 15 днів, якщо ви не оскаржуєте це рішення. Ви повинні негайно залишити країну, якщо заяву розглядали за прискореною процедурою (Джерело).
1 рік з можливістю продовження, якщо початкові  обставини продовжують існувати Правило 90/180 днів
Право на працевлаштування: Шукачі притулку мають право на працевлаштування, яке може бути тимчасово надане на вимогу, якщо з об’єктивних причин особа позбавлена необхідних засобів до існування (Джерело).
Щоб скористатися послугами професійної інтеграції, зверніться до Національного агентства зайнятості (NEA), де ви маєте право на отримання інформації, індивідуальне консультування або участь у групових консультаціях в рамках Трудового клубу.Адреси територіальних органів за посиланням.
Після працевлаштування, ви отримаєте послуги з соціально-культурної інтеграції, доступ до медичних послуг та соціального страхування відповідно до індивідуального трудового договору, підписаного з роботодавцем.Інші деталі можна знайти за посиланням.
Біженці та особи, які користуються гуманітарним захистом, мають право працювати у фізичних або юридичних осіб, обирати вільні професії, здійснювати підприємницьку діяльність відповідно до чинного законодавства (Джерело). Іноземці, які мають дозвіл на тимчасове проживання з метою возз’єднання сім’ї, дозвіл на постійне проживання, а також особи без громадянства не потребують дозволу на роботу (Джерело).
Громадяни України матимуть право працювати в Молдові без отримання права на тимчасове перебування з метою трудової діяльності лише на підставі індивідуального трудового договору на певний строк, а інші іноземні громадяни лише на підставі процедури отримання права на перебування для цих цілей у порядку, встановленому Законом про режим іноземців (200/2010), або в якості шукача притулку (Джерело).
Медичне обслуговування:

Шукачі притулку мають право на отримання первинної та невідкладної медичної допомоги (Джерело).
Біженці та особи, які користуються гуманітарним захистом, мають ті самі права, що й громадяни Молдови в системі обов’язкового медичного страхування.

Біженці та особи, які користуються гуманітарним захистом, мають ті самі права, що й громадяни Молдови в системі обов’язкового медичного страхування (Джерело). Так. Медична страховка не потрібна (Джерело).
Бюджетні кошти: Інформація відсутня. Соціальна допомога може бути надана (Джерело). Якщо біженці або особи, які користуються гуманітарним захистом,  позбавлені засобів до існування, вони мають право на фінансову допомогу в розмірі та у порядку, встановлених Урядом. Фінансова допомога надається на строк до 6 місяців за умови, що:
подана відповідна заява; ви берете на себе зобов’язання відшкодувати отриману суму; наявність фінансових ресурсів держави (Джерело).
Інформація відсутня.
Житло: Акредитовані центри пропонують житло для шукачів притулку. Посилання Біженці та одержувачі гуманітарного захисту, мають право на проживання в центрах розміщення соціально незахищених осіб протягом визначеного терміну. Інформація відсутня.
Освіта: Кожна дитина має право на безкоштовне навчання державною або іншою мовою в загальноосвітніх навчальних закладах, продовження навчання у професійно-технічних училищах, середніх школах, коледжах, вищих навчальних закладах відповідно до чинного законодавства (Джерело).
Є можливість тимчасового зарахування дітей до дитячих садків, початкової та середньої школи. Детальніше тут (рос.).
Також доступні онлайн-школи: тут та тут (безкоштовно)
Молдовський державний університет приймає на продовження навчання у бакалавраті та магістратурі: посилання
Біженці та одержувачі гуманітарного захисту мають право на зарахування до закладів загальної освіти на умовах, аналогічних для громадян Молдови, а також до інших форм навчання на умовах, встановлених законом для іноземних громадян та осіб без громадянства (Джерело). Інформація відсутня.

ГУМАНІТАРНА ВІЗА/МАРШРУТИ:

Спеціальні гуманітарні маршрути відсутні.

ПОДОВЖЕННЯ СТРОКУ ВІЗИ /ЗМІНА ТИПУ ВІЗИ:

Посольство України може продовжити термін дії біометричного паспорта громадянина України для виїзду за кордон: дорослим – на 5 років, дітям до 12 років – на 4 роки, дітям від 12 до 16 років – на строк до 16 років (Джерело).

Про права біженців з України в інших країнах читайте тут.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

tg-10
4_TaxForce600_90
covid
На-сайт_балы_600х90
На-сайт1_600x90
top50_2020_600x90
ULF_0002
Vacancies_600x90_ua

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Loading ... Loading ...

PRAVO.UA