Права біженців у Литві — поради від 4refugees.info — PRAVO.UA Права біженців у Литві — поради від 4refugees.info — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Права біженців у Литві — поради від 4refugees.info

Права біженців у Литві — поради від 4refugees.info

  • 18.05.2022 15:08

Мільйони українців виїхали за кордон у пошуках притулку від війни. Першими наших громадян зустріли країни, які мають спільний сухопутний кордон, а далі українці розселилися країнами Європи. У кожній країні українцям надають підтримку. Команда 4refugees.info, яку підтримують волонтери, ІТ-фахівці та правники, зокрема Міжнародна асоціація юристів (IBA) та українська юридична фірма Sayenko Kharenko, підготували окремий портал із даними щодо кожної країни. Ми републікуємо їхні матеріали. Наразі розповімо про права біженців у Литві.

Загалом на територію Литві українці та інші громадяни, які тікають від війни в Україні, можуть в’їхати у трьох статусах: «мандрівники», шукачі притулку та біженці. Залежно від цього вони матимуть різні правила в’їзду, права та обов’язки, а також можливість отримати фінансову допомогу та притулок для проживання.

УМОВИ В’ЇЗДУ ДО ЛИТВИ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ, ЯКІ НЕ ЗВЕРТАЮТЬСЯ ЗА ОТРИМАННЯМ ПРИТУЛКУ

  1. Віза [1]: Громадянам України для в’їзду в Литву віза не потрібна – для них діє 90-денний безвізовий режим протягом 180-денного періоду. Для в’їзду потрібен лише біометричний паспорт, але тим особам, які не мають біометричного паспорту, в’їзд в Литву також буде дозволено.

Після прибуття до Литви громадяни України повинні зареєструватися у визначеному центрі реєстрації (якщо вони не мають місця для проживання в Литві) або в будь-якому з перерахованих міграційних відділів у Литві (якщо вони вже мають місце проживання в Литві).

Зареєструватися також повинні:

  • громадяни України,
  • члени їх сімей, а також
  • особи без громадянства, які проживали в Україні і не можуть повернутися в Україну через війну.

Громадянам України та членам їх сімей, а також особам без громадянства, які проживали в Україні та були змушені виїхати у зв’язку з війною, навіть якщо вони не мають при собі дійсного паспорту,   на час  вирішення питання щодо їх правового статусу у Литві може бути видане литовське свідоцтво про реєстрацію іноземця.

Уряд Литви та громадські організації підтримують громадян України, надаючи їм житло, харчування та медичну допомогу, коли це необхідно.

  1. Документи[2]: Після вищезазначеної реєстрації громадяни України наразі мають такі можливості для подальшого проживання в Литві (окрім інших типів віз та дозволів на проживання, не пов’язаних з гуманітарними обставинами).

Посвідка на тимчасове проживання з гуманітарних підстав, яка діятиме один рік. Правовою підставою для такого дозволу на проживання є не притулок, а неможливість повернутися в країну походження з гуманітарних причин.

Національна віза (D) з форс-мажорних підстав (також дійсна протягом одного року, але доступна лише тим, хто має біометричні паспорти).

Документи, необхідні для оформлення однорічної візи з форс-мажорних підстав або однорічної візи з гуманітарних підстав: дійсний паспорт та заповнена анкета.

Для оформлення візи чи дозволу на проживання громадяни України не зобов’язані мати дійсний паспорт, медичну страховку чи інші документи, які зазвичай дають їм право прибути до Литви, якщо наявність таких документів неможлива з об’єктивних причин. Плата за видачу візи або дозволу на проживання не стягується.

Українці, які не мають дійсних біометричних паспортів, зможуть подати заяву на отримання посвідки на тимчасове проживання з гуманітарних підстав.

Для оформлення однорічної візи з форс-мажорних підстав або однорічної візи з гуманітарних підстав необхідно мати: дійсний паспорт та заповнену анкету.

  1. Чи можна перетинати кордон дітям без супроводу батьків? Чи можна перетинати кордон дітям у супроводі дорослих, які не є членами їхньої сім’ї?[3]

Формально діти повинні прибути до Литви з одним із батьків і мати при собі документ, що посвідчує особу. Проте дітям без супроводу та дітям у супроводі дорослих, які не є членами їх сімей, також дозволяється перетинати литовський кордон.

Про прибуття дітей без супроводу батьків з України до Литви  необхідно  повідомити  Міністерство соціального захисту та праці або Державну службу захисту прав дитини та усиновлення.

У разі прибуття до Литви неповнолітніх дітей без супроводу (одна або кілька дітей, які прибувають самі або з особами, що не є їх батьками чи опікунами), слід повідомити Державну службу захисту прав дитини та усиновлення (+370 695 64353).

У разі прибуття до Литви груп неповнолітніх дітей (дітей з дитячих установ; групи дітей, які прибули без батьків чи опікунів), слід повідомити Міністерство соціального захисту та праці (+370 696 05 395).

  1. Covid-19[4]документи не вимагаються.
  1. Документи на домашніх тварин [5]Домашні тварини, які прибувають з України до Литви, приймаються:
    без чіпів,
    без вакцинації проти сказу,
    без відповідної ветеринарної документації або
    без титру антитіл до сказу.
    При отриманні інформації про невакциновану домашню тварину з України відповідальні посадові особи територіальних підрозділів Державної служби з питань продовольства та ветеринарії організують чіпування, вакцинацію від сказу та моніторинг протягом 21 дня за місцем утримання тварини.

Зміни щодо ввезення домашніх тварин до ЄС стосуються виключно громадян України, а не юридичних осіб, таких як продавці чи заводчики. Порядок комерційного ввезення домашніх тварин в ЄС на даний момент залишається незмінним.

  1. Скільки часу вам дозволено перебувати та території країни [6]Громадянам України надається тимчасовий захист відповідно до Директиви 2001/55/ЄС та  Постанови Уряду Литовської Республіки № 224 від 16 березня 2022 року «Про надання тимчасового захисту іноземцям у Республіці Литва».

Строк тимчасового захисту встановлено на один рік, тобто до 4 березня 2023 року.

Особи, яким надано тимчасовий захист у Литовській Республіці, мають право безкоштовно проживати в житлі, наданому державними та комунальними установами чи іншими організаціями.

Тимчасовий захист надається:

1. Особам, які 24 лютого 2022 року або пізніше виїхали (були переміщені) з України через військову агресію Росії, а саме:

1.1. громадянам України, які проживали в Україні до 24 лютого 2022 року;

1.2. особам без громадянства та громадянам третіх країн, крім України, які користувалися міжнародним захистом або еквівалентним національним захистом в Україні до 24 лютого 2022 року;

1.3. членам сімей осіб, зазначених у пунктах 1.1 та 1.2;

1.4. особам без громадянства та громадянам третіх країн, крім України, які законно постійно проживали в Україні до 24 лютого 2022 року та отримали дійсні посвідки на постійне проживання в Україні, і які не можуть безпечно та на тривалий термін повернутися до країни походження або іншої країни, що їх приймає;

2. Особам, які не раніше 24 січня 2022 року тимчасово виїхали з України та на законних підставах перебували на території Європейського Союзу чи іншої третьої країни, якщо такі особи відповідають умовам, зазначеним у пунктах 1.1-1.4 вище, та в’їхали до Литовської Республіки до 1 травня 2022 року.

Після реєстрації українці, яким надано тимчасовий захист, або ті, хто не може повернутися в Україну, можуть подати заяву на отримання:

– дозволу на тимчасове проживання з гуманітарних підстав або на підставі наданого тимчасового захисту, який діятиме один рік.

– національної візи (D) з форс-мажорних обставин (також дійсна протягом одного року і доступна для тих осіб, що мають біометричні паспорти).

Українці також можуть офіційно подати заяву про надання притулку, але це набагато триваліший процес і може бути пов’язаний з додатковими юридичними питаннями (наприклад, перша безпечна країна в’їзду тощо).

Українці, які мають дозвіл на тимчасове проживання з гуманітарних підстав або яким надано тимчасовий захист, звільняються від вимоги декларувати місце проживання, якщо вони не можуть це зробити з об’єктивних причин.

УМОВИ В’ЇЗДУ ДО ЛИТВИ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ, ЯКІ ЗВЕРТАЮТЬСЯ ЗА ОТРИМАННЯМ ПРИТУЛКУ:

Особам, яким надано тимчасовий захист, або які не можуть повернутися в Україну (дивіться попередній розділ ), недоцільно просити притулку, оскільки на цих осіб поширюватимуться спеціальні правила, які звільняють їх від вимоги отримати дозвіл на роботу, вони зможуть працювати самі на себе тощо.

Українці також можуть офіційно подати заяву про надання притулку, але це набагато триваліший процес і може бути пов’язаний з додатковими юридичними питаннями (наприклад, перша безпечна країна в’їзду тощо).

СТАТУС ТИМЧАСОВОГО ЗАХИСТУ. ЯК ПОДАТИ ЗАЯВУ

  1. Чи надає уряд українцям статус “тимчасового захисту“? – Так.

Він надається автоматично тим особам, які здійснили реєстрацію (див. інформацію вище) і є особами зі списку нижче , яким надається тимчасовий захист:

1. Особи, які 24 лютого 2022 року або пізніше виїхали (були переміщені) з України через військову агресію Росії, а саме

1.1. громадяни України, які проживали в Україні до 24 лютого 2022 року;

1.2. особи без громадянства та громадяни третіх країн, крім України, які користувалися міжнародним захистом або еквівалентним національним захистом в Україні до 24 лютого 2022 року;

1.3. члени сімей осіб, зазначених у пунктах 1.1 та 1.2;

1.4. особи без громадянства та громадяни третіх країн, крім України, які законно постійно проживали в Україні до 24 лютого 2022 року та отримали дійсні посвідки на постійне проживання в Україні, і які не можуть безпечно та на тривалий термін повернутися до країни походження або іншої країни, що їх приймає;

2. Особи, які не раніше 24 січня 2022 року тимчасово виїхали з України та на законних підставах перебували на території Європейського Союзу чи іншої третьої країни, якщо такі особи відповідають умовам, зазначеним у пунктах 1.1-1.4 вище, та в’їхали до Литовської Республіки до 1 травня 2022 року.

  • На який період надається тимчасовий захист:  до 4 березня 2023 року.

РІЗНИЦЯ ДЛЯ ОСІБ, ЩО ПОДАЮТЬ ТА НЕ ПОДАЮТЬ ЗАЯВУ ПРО ОТРИМАННЯ ПРИТУЛКУ

Пояснення У випадках звернення про отримання притулку З гуманітарною візою Без візи
Як довго ви можете перебувати:   Поки заяву не буде опрацьовано. Департамент міграції оцінює, чи може шукач притулку отримати притулок, і приймає одне з таких рішень: надати статус біженця та надати дозвіл на проживання довгострокового резидента Литовської Республіки в Європейському Союзі (дозвіл на постійне проживання) терміном на 5 років;відмовити у наданні статусу біженця, надати додатковий захист та надати дозвіл на тимчасове проживання в Литовській Республіці терміном на 2 роки;відмовити у наданні притулку та надати посвідку на тимчасове проживання з інших підстав;відмовити у наданні притулку та повернути або вислати іноземця з Литви. Українцям національна віза з форс-мажорних підстав або дозвіл на тимчасове проживання з гуманітарних підстав видається на 1 рік. Громадянам України з біометричними паспортами надається безвізовий режим (90 днів перебування в Литві та на всій території Шенгенської зони протягом 180-дннного періоду). Для тривалішого перебування українцям слід  отримати дозвіл на тимчасове проживання або національну візу. Ті українці, які не мають дійсних біометричних паспортів, зможуть подати заяву на отримання посвідки на тимчасове проживання з гуманітарних підстав.
Право на працевлаштування: Чи є можливість працювати Українці, які пройшли реєстрацію (дивіться розділ вище), матимуть право працювати одразу після реєстрації їх заяви про надання притулку в литовській міграційній інформаційній системі. Так, українці, які зареєструвалися у відповідному міграційному управлінні ( дивіться розділ вище) та отримали національну візу (D) з форс-мажорних підстав, можуть працювати без необхідності отримання дозволу на роботу. Так, українцям, які зареєструвалися у відповідній міграційній службі і досі користуються безвізовим режимом, дозволяється почати працювати без отримання дозволу на роботу.
Медичне обслуговування Чи потрібне страхування? Який порядок доступу до медичних послуг? Одним із прав шукачів притулку є отримання безкоштовної медичної, психологічної допомоги та соціальних послуг у Центрі реєстрації іноземців або Центрі реєстрації біженців.[7]. Українці, яким надано тимчасовий захист, або ті, які визнані такими, що не можуть повернутися в Україну, звільняються від обов’язку оформити медичне страхування, якщо це неможливо з об’єктивних причин. Особам, які втекли від війни в Україні, як правило надаються такі медичні послуги: профілактичний огляд та вакцинація неповнолітніх;
невідкладна медична допомога, супровід вагітності, післяпологовий догляд та інші необхідні персональні медичні послуги надаються особам, на яких не поширюється обов’язкове медичне страхування;
послуги з медичної реабілітації біженців, поранених під час бойових дій в Україні;
своєчасне транспортування іноземців до лікувальних, фізіотерапевтичних та реабілітаційних установ. Більше інформації про медичні послуги (123).
Особам, які втекли від війни в Україні, як правило надаються такі медичні послуги: профілактичний огляд та вакцинація неповнолітніх; невідкладна медична допомога, супровід вагітності, післяпологовий догляд та інші необхідні персональні медичні послуги надаються особам, на яких не поширюється обов’язкове медичне страхування; послуги з медичної реабілітації біженців, поранених під час бойових дій в Україні; своєчасне транспортування іноземців до лікувальних, фізіотерапевтичних та реабілітаційних установ. Більше інформації про медичні послуги (123).
Бюджетні кошти: Чи будуть здійснюватися будь-які соціальні виплати? Відповідно до  порядку, встановленого Міністерством соціального захисту та праці та Міністерством внутрішніх справ, надається щомісячна грошова допомога у розмірі 10% доходу, що підтримується державою. Для забезпечення мінімальних потреб і засобів до існування громадян України, які виїхали до Литви, втікаючи від війни, муніципалітети можуть надавати соціальну підтримку, як-от одноразову, адресну, періодичну, умовну допомогу, яка є необхідною українцям у складному становищі. Після отримання статусу тимчасового захисту українці матимуть право на грошову соціальну підтримку. Грошова соціальна підтримка українців: Соціальна допомога: коли середній дохід на одну особу становить менше 141,9 євро/міс. Компенсація витрат на опалення: коли витрати на опалення перевищують 10% різниці між доходом і 2 сумами доходу, що підтримується державою (258 євро) на кожного члена сім’ї або 3 суми доходу, що підтримується державою (387 євро) на одного мешканця. Компенсація витрат на гарячу воду: коли витрати на гарячу воду перевищують 5% сімейного або особистого доходу Компенсація витрат на питну воду: коли витрати на питну воду перевищують 2% сімейного або особистого доходу Заяву необхідно подати до муніципалітету за місцем проживання. До розрахунку доходу на грошову соціальну допомогу, сімейного чи особистого доходу, грошової допомоги дітям та 20-40% (залежно від складу сім’ї) трудового доходу не включається допомога з соціального страхування на випадок безробіття. Дохід, що підтримується державою – 129 євро. Примітка. Українці, яким надано тимчасовий захист у Литві, мають право на соціальну допомогу.   Більше інформації можна знайти тут. Для забезпечення мінімальних потреб і засобів до існування громадян України, які виїхали до Литви, втікаючи від війни, муніципалітети можуть надавати соціальну підтримку, як-от одноразову, адресну, періодичну, умовну допомогу, яка є необхідною українцям у складному становищі. Після отримання статусу тимчасового захисту українці матимуть право на грошову соціальну підтримку. Грошова соціальна підтримка українців: Соціальна допомога: коли середній дохід на одну особу становить менше 141,9 євро/міс. Компенсація витрат на опалення: коли витрати на опалення перевищують 10% різниці між доходом і 2 сумами доходу, що підтримується державою (258 євро) на кожного члена сім’ї або 3 суми SSI (387 євро) на одного мешканця. Компенсація витрат на гарячу воду: коли витрати на гарячу воду перевищують 5% сімейного або особистого доходу Компенсація витрат на питну воду: коли витрати на питну воду перевищують 2% сімейного або особистого доходу Заяву необхідно подати до муніципалітету за місцем проживання. До розрахунку доходу на грошову соціальну допомогу, сімейного чи особистого доходу, грошової допомоги дітям та 20-40% (залежно від складу сім’ї) трудового доходу не включається допомога з соціального страхування на випадок безробіття. Дохід, що підтримується державою – 129 євро. Примітка. Українці, яким надано тимчасовий захист у Литві, мають право на соціальну допомогу.   Більше інформації можна знайти тут.
Житло: Чи надаватиметься житло, якого типу? На який строк? Департамент міграції приймає рішення про розміщення шукача притулку, за винятком випадків, коли шукача притулку було затримано або щодо нього застосовано захід, альтернативний утриманню, у порядку, встановленому законодавством Литовської Республіки. Шукачі притулку можуть бути розміщені в Центрі реєстрації іноземців; в інших місцях проживання в порядку, встановленому Урядом або уповноваженою установою; за рішенням Департаменту міграції шукачу притулку за його проханням може бути дозволено проживати в місці за його вибором. Неповнолітній шукач притулку без супроводу батьків повинен бути розміщений у повнолітніх родичів, представника або в Центрі прийому біженців, якщо його/її представник не має заперечень. Особи у вразливому становищі та члени їхніх сімей можуть бути розміщені в інших приміщеннях, які відповідають їхнім особливим потребам і знаходяться у віданні неурядових організацій, які працюють із шукачами притулку. Особам у вразливому становищі, якщо це можливо, має бути дозволено проживати разом із дорослим або близьким родичем, який на законних підставах проживає на території Литовської Республіки[8]. Тимчасове проживання в Реєстраційному центрі надається на строк до 72 годин. Тут мають пройти реєстрацію особи, які тікають від війни в  Україні, і їм можуть допомогти знайти тимчасове житло у Литві (до 3 місяців безкоштовно). Нижче інформація щодо одноразових пільг на проживання для українців, компенсації частини орендної плати для українців тощо. Тимчасове проживання в Реєстраційному центрі надається на строк до 72 годин. Тут мають пройти реєстрацію особи, які тікають від війни в Україні, і їм можуть допомогти знайти тимчасове житло  у Литві (до 3 місяців безкоштовно). Нижче інформація щодо одноразових пільг на проживання для українців, компенсації частини орендної плати для українців тощо.
Освіта Як отримати доступ до освіти, шкіл, дитячих садків, університетів? Неповнолітні особи мають право навчатися у школах за загальноосвітньою або професійно-технічною програмою (програмами) одразу та не пізніше 3 місяців з дня подання заяви про надання притулку. Шукач притулку, який починає навчання, будучи неповнолітнім, має право закінчити загальноосвітню або професійну програму (програми), навіть якщо він або вона досягла повноліття.   Навчальним процесом дітей з України займаються муніципалітети, а їхнім школам консультації надає «Вільнюський литовський дім», що має такий досвід, – цей заклад, підпорядкований Міністерству освіти, науки і спорту Литовської Республіки, здійснює навчання дітей іноземців у Литві. Більш детальну інформацію можна знайти тут (12). Навчальним процесом дітей з України займаються муніципалітети, а їхнім школам консультації надає «Вільнюський литовський дім», що має такий досвід, – цей заклад, підпорядкований Міністерству освіти, науки і спорту Литовської Республіки, здійснює навчання дітей іноземців у Литві. Більш детальну інформацію можна знайти тут (12).
Фінансова підтримка Будь-яка додаткова інформація щодо фінансів Відомості відсутні Інформацію для громадян України про фінансові послуги в Литві можна знайти тут.

ПОДОВЖЕННЯ ВІЗИ/ЗМІНА ТИПУ ВІЗИ:

Громадяни України, які мають біометричні паспорти і чиї національні візи або дозволи на тимчасове проживання в Литовській Республіці закінчуються, після закінчення їх терміну дії можуть негайно почати користуватися 90-денним безвізовим режимом.

Також Департамент міграції прийматиме заяви на отримання дозволу на тимчасове проживання чи отримання візи від громадян України та членів їхніх сімей, які нелегально перебувають у Литві. На цьому етапі рішення про повернення чи депортацію громадян України та членів їх сімей прийматися не будуть.

Про права біженців з України в інших країнах читайте тут.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA