Права біженців у Естонії — поради від 4refugees.info — PRAVO.UA Права біженців у Естонії — поради від 4refugees.info — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Права біженців у Естонії — поради від 4refugees.info

Права біженців у Естонії — поради від 4refugees.info

  • 06.05.2022 13:42

Мільйони українців виїхали за кордон у пошуках притулку від війни. Першими наших громадян зустріли країни, які мають спільний сухопутний кордон, а далі українці розселилися країнами Європи. У кожній країні українцям надають підтримку. Команда 4refugees.info, яку підтримують волонтери, ІТ-фахівці та правники, зокрема Міжнародна асоціація юристів (IBA) та українська юридична фірма Sayenko Kharenko, підготували окремий портал із даними щодо кожної країни. Ми републікуємо їхні матеріали. Наразі розповімо про права біженців у Естонії.

Загалом на територію Естонії українці та інші громадяни, які тікають від війни в Україні, можуть в’їхати у трьох статусах: «мандрівники», шукачі притулку та біженці. Залежно від цього вони матимуть різні правила в’їзду, права та обов’язки, а також можливість отримати фінансову допомогу та притулок для проживання.

УМОВИ В’ЇЗДУ ДО ЕСТОНІЇ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ, ЯКІ НЕ ЗВЕРТАЮТЬСЯ ЗА ОТРИМАННЯМ ПРИТУЛКУ:

  1. Віза: Громадяни України можуть в’їжджати до Естонії без візи, у тому числі ті, хто не має біометричного паспорту або Шенгенської візи. Родичі громадян України, які є громадянами інших держав, також можуть в’їжджати до Естонії без візи.
  • Документи: Тимчасово були дозволені в’їзд та перебування в Естонії усім громадянам України та членам їхніх сімей незалежно від громадянства, у тому числі тим, хто не має біометричного паспорту, шенгенської візи або проїзного документу (наприклад, якщо є лише національний паспорт). Якщо особа не має при собі жодних документів, її громадянство буде встановлено на естонському кордоні на підставі свідчень такої особи. Після прибуття до Естонії громадянин України повинен звернутися до Посольства України в Естонії (тел.: +372 601 5815адреса: вул. Лахе (Lahe), 6, Таллінн 10150), де йому буде видане посвідчення з його персональними даними.

Естонія прийматиме всіх дітей, які прибувають з України. Якщо дитина не має документу, вона та дорослий, який її супроводжує, повинні якнайшвидше звернутися до Посольства України в Естонії (тел.: +372 601 5815адреса: вул. Лахе (Lahe), 6, Таллінн 10150), де дитині видадуть посвідчення з її персональними даними.

З метою пришвидшення проходження кордону дітям та підліткам рекомендується мати письмовий дозвіл з контактними даними батьків.

  • Covid-19Громадяни України, члени їх сімей (другий з подружжя, діти, батьки) та громадяни третіх країн, які тікають з України, не повинні пред’являти дійсний COVID сертифікат під час прибуття до Естонії. З гуманітарною метою для збереження сім’ї цей виняток  застосовується і до інших осіб, які прибувають з України (наприклад, до партнерів).
  • Транспортні засоби[1. 12]: Особи, які прибувають з України та не звертаються за отриманням притулку, можуть в’їжджати незалежно від наявності документів на транспортний засіб. Як винятковий захід,  тим, хто прибуває до Естонії на автомобілі, оформлюється строковий поліс автомобільного страхування. Посадові особи Департаменту поліції та прикордонної охорони Естонії проведуть первинні процедури  щодо автомобілю на пункті перетину кордону. Після прибуття до Естонії, будь ласка, зв’яжіться з Естонським бюро страхування автомобілів, тел.: + 372 667 1800email[email protected][email protected] для оформлення строкового полісу автомобільного страхування. Будь ласка, зауважте, що послуга доступна лише за телефоном або електронною поштою.
  • Документи на домашніх тваринДержави-члени Європейського Союзу (ЄС) як виняток спростили вимоги до ввезення переселенцями з України домашніх тварин до ЄС. Особи, які не звертаються за отриманням притулку та прибувають з України до Естонії з собакою, котом або фреткою, повинні якнайшвидше повідомити Департамент сільського господарства та продовольства. Для цього необхідно заповнити форму повідомлення та відправити її на електронну адресу: [email protected]. Форма повідомлення доступна тут.

У разі виникнення будь-яких питань щодо подання форми, будь ласка, телефонуйте на гарячу лінію +372 7358 536 Департаменту сільського господарства та продовольства

Якщо тварина лишається в Естонії, Департамент сільського господарства та продовольства організує перевірку, вакцинацію, чипування тварини тощо. Тварина повинна перебувати на ізоляції щонайменше протягом 21 дня під наглядом Департаменту сільського господарства та продовольства.

  • Скільки часу можна перебувати на території країни: З огляду на війну в Україні, право на перебування в Естонії гарантується тимчасово до прийняття подальших рішень.

УМОВИ В’ЇЗДУ В ЕСТОНІЮ УКРАЇНЦІВ, ЯКІ ПРОСЯТЬ ПРИТУЛКУ:

  1. Віза: Відсутні візові вимоги для осіб з України, які шукають притулку. Правовою підставою для перебування в Естонії осіб, які подають заяву на міжнародний захист, є статус заявника про надання міжнародного захисту.
  • Документи: Відсутні вимоги до документів, які повинні мати особи, які просять притулку.

На запит Департаменту поліції та прикордонної охорони особа, яка просить притулку, повинна здати на зберігання документ, що посвідчує особу, до закінчення процедури розгляду заяви про надання міжнародного захисту.

Всіх осіб, які просять притулку, приймають та надають їм відповідну допомогу незалежно від віку.

  • Covid-19Громадяни України, члени їх сімей (другий з подружжя, діти, батьки) та громадяни третіх країн, які тікають з України, не повинні пред’являти дійсний COVID сертифікат під час прибуття до Естонії. З гуманітарною метою для збереження сім’ї цей виняток  застосовується і до інших осіб, які прибувають з України (наприклад, до партнерів)Транспортні засоби[2. 12]: Українські біженці можуть в’їжджати незалежно від наявності документів на транспортний засіб. Як винятковий захід,  тим, хто прибуває до Естонії на автомобілі, оформлюється строковий поліс автомобільного страхування. Посадові особи Департаменту поліції та прикордонної охорони Естонії проведуть первинні процедури щодо автомобілю на пункті перетину кордону. Після прибуття до Естонії, будь ласка, зв’яжіться з Естонським бюро страхування автомобілів, тел.: + 372 667 1800email[email protected][email protected] для оформлення строкового полісу автомобільного страхування. Будь ласка, зауважте, що послуга доступна лише за телефоном або електронною поштою.
  • Документи на домашніх тваринДержави-члени Європейського Союзу (ЄС) як виняток спростили вимоги до ввезення біженцям з України домашніх тварин  до ЄС. Особи, які не звертаються за отриманням притулку та прибувають з України до Естонії з собакою, котом або фреткою, повинні якнайшвидше повідомити Департамент сільського господарства та продовольства. Для цього необхідно заповнити форму повідомлення та відправити її на електронну адресу: [email protected]. Форма повідомлення доступна тут.

У разі виникнення будь-яких питань щодо подання форми, будь ласка, телефонуйте на гарячу лінію +372 7358 536 Департаменту сільського господарства та продовольства

Якщо тварина лишається в Естонії, Департамент сільського господарства та продовольства організує перевірку, вакцинацію, чипування тварини тощо. Тварина повинна перебувати на ізоляції щонайменше протягом 21 дня під наглядом Департаменту сільського господарства та продовольства.

  • Скільки часу можна перебувати на території країниПравовою підставою  перебування в Естонії осіб, які просять притулку, є статус заявника про надання міжнародного захисту. Якщо особа, яка просить притулку, отримує статус біженця, їй надається дозвіл на проживання строком на 3 роки. Строк дії цього дозволу на проживання поновлюється кожні три роки.

Якщо особі, яка просить притулку, надано додатковий захист, їй надається дозвіл на проживання строком на 1 рік. Строк дії цього дозволу на проживання поновлюється на два роки.

Департамент поліції та прикордонної охорони Естонії може подовжити строк дії дозволу на проживання, виданого біженцю, на три роки, якщо обставини, які стали підставою для видачі такого дозволу на проживання, не зникли  і відсутні підстави для його відкликання.

Департамент поліції та прикордонної охорони Естонії може подовжити строк дії дозволу на проживання, виданого особі, якій було надано додатковий захист, на два роки, якщо обставини, які стали підставою для видачі такого дозволу на проживання, не зникли  і відсутні підстави для його відкликання

РЕЖИМ ТИМЧАСОВОГО ЗАХИСТУ. ЯК ПОДАВАТИ ЗАЯВУ

Чи надає уряд Естонії українцям статус “тимчасового захисту”? Так

Будь ласка, зауважте, що отримати тимчасовий захист можуть громадяни України та члени їх сімей, які проживали в Україні до 24 лютого 2022 року та залишили Україну у зв’язку з воєнним конфліктом, починаючи з 24 лютого 2022 року. Також це стосується громадян інших держав, які отримали міжнародний захист в Україні, та членів їх сімей, які проживали в Україні до 24 лютого 2022 року та залишили Україну у зв’язку з воєнним конфліктом, починаючи з 24 лютого 2022 року.

До осіб, які залишили Україну до 24 лютого 2022 року, застосовуються процедури біженства.

1. Куди звертатися із заявою: Подати заяву про надання тимчасового захисту можна до приймалень Департаменту поліції та прикордонної охорони Естонії (працює по буднях з 9 до 20 та на вихідних з 9 до 16):

  • Таллінн: приймальня Таммсааре, адреса: вул. Таммсааре 47, 11316 Таллінн (А. H. Tammsaare tee  street 47, 11316 Tallinn) та приймальня Пінна, адреса: вул. Пінна 4, 13615 Таллінн (P. Pinna street 4, 13615 Tallinn)
  • Тарту: поліцейський відділок Тарту, адреса: Riia mnt 132, 50096 Тарту
  • Йихві: поліцейський відділок Йихві, адреса: Rahu 38, 41532 Йихві
  • Раквере: поліцейський відділок Раквере, адреса: Fr. R. Kreutzwaldi 5a, 44314 Раквере
  • Пярну: поліцейський відділок Пярну, адреса: A. H. Tammsaare pst 61, 80010 Пярну

Для подання заяви про надання тимчасового захисту можна попередньо записатися на зустріч: https://broneering.politsei.ee/. Для отримання допомоги у записі, будь ласка, звертайтеся до служби клієнтської підтримки Департаменту поліції та прикордонної охорони +372 612 3000.

2. Коли подавати заявуГромадяни України не зобов’язані подавати заяву про надання тимчасового захисту, вони мають право перебувати в Естонії навіть без тимчасового захисту.

3. Як подавати заявуДля подання заяви про надання тимчасового захисту вам потрібно буде принести документ, що посвідчує особу, або інші документи, наприклад, свідоцтво про народження. У разі відсутності ідентифікаційного документу перед поданням заяви про надання тимчасового захисту ви повинні звернутися до Посольства України в Естонії (тел.: +372 601 5815адреса: вул. Лахе 6, індекс 10150, Таллінн), де вам буде видано свідоцтво, яке посвідчує особу українського громадянина.

4. На який період надається тимчасовий захистТимчасовий захист дійсний протягом одного року.

ЯК ПОДАВАТИ ЗАЯВУ ПРО НАДАННЯ ПРИТУЛКУ:

  1. Куди звертатися: Департамент поліції та прикордонної охорони Естонії займається прийомом та розглядом заяв про міжнародний захист: https://www.politsei.ee/en. Подати заяву на міжнародний захист можна на пунктах перетину кордону або в приймальнях Департаменту поліції та прикордонної охорони Естонії найбільших міст Естонії:
  • адреса  Pärnu mnt 139, Таллінн
  • адреса  H. Tammsaare pst 61, Пярну
  • адреса  Rahu tn 38, Йихві
  • адреса  Riia tee 132, Тарту

Будь ласка, звертайтеся до служби клієнтської підтримки Департаменту поліції та прикордонної охорони +372 612 3000 або надсилайте листи [email protected] для отримання допомоги із заявами.

  • Коли подавати заявуЗаява про надання міжнародного захисту подається до Департаменту поліції та прикордонної охорони негайно після прибуття до Естонії.
  • Як подавати заявуВідсутні вимоги до документів; онлайн подання заяви не передбачене.
  • Як довго триває розгляд заяви про надання притулкуЗаява розглядається якнайшвидше, але не пізніше, ніж через шість місяців після її отримання. У виняткових випадках строк розгляду може бути подовжений. Заяви українських громадян обробляються за прискореною процедурою з метою надання відповіді протягом одного місяця.

ВІДМІННОСТІ У РАЗІ ПОДАННЯ ЗАЯВИ ПРО НАДАННЯ ПРИТУЛКУ ТА БЕЗ ПОДАННЯ ТАКОЇ ЗАЯВИ.

Заява про надання притулку Без візи
Як довго ви можете перебувати: Під час розгляду заяви про міжнародний захист особа може залишатися в країні. Після прийняття рішення особі може бути виданий дозвіл на проживання на 3 роки або на 1 рік, залежно від статусу, з правом подовження. Особа може перебувати в Естонії поки тривають бойові дії та до прийняття подальших рішень з цього питання
Право на працевлаштування: Особа, яка просить міжнародного захисту і для якої єдиною правовою підставою для перебування в Естонії є статус заявника про надання міжнародного захисту, не може працювати в Естонії під час розгляду її заяви протягом 6 місяців. Якщо заявник законно перебував в Естонії до подання заяви і міг працювати, право на працевлаштування продовжується протягом періоду розгляду заяви про надання міжнародного захисту. Якщо особі надано статус біженця або тимчасового захисту, вона отримує дозвіл на проживання та право на працевлаштування в Естонії протягом строку дії дозволу на проживання. Особа може працювати, якщо роботодавець зареєструє її короткострокове працевлаштування в Департаменті поліції та прикордонної охорони (це найшвидший спосіб отримати право на працевлаштування) або якщо в особи є інші підстави для роботи в Естонії (дозвіл на проживання для працевлаштування, для бізнесу тощо).
Медичне обслуговування Естонія надає медичну допомогу в центрах розміщення та утримання для заявників. В Естонії надається невідкладна медична допомога, якщо це необхідно. Комплексне страхування буде у випадку, якщо роботодавець сплачує із заробітної плати особи встановлений законом мінімальний соціальний податок.
Бюджетні кошти: Не застосовується Не застосовується
Житло: Під час розгляду заяви про міжнародний захист особи, які звертаються за міжнародним захистом, розміщуються в центрі розміщення заявників та в центрі утримання. Естонія надає житло в перші дні перебування в країні (приблизно на місяць).
Освіта Естонія надає можливість заявникам про надання міжнародного захисту продовжити свою шкільну освіту, а також професійно-технічну та вищу освіту. Естонія пропонує українцям можливість продовжити свою шкільну освіту, а також професійно-технічну та вищу освіту.

Про права біженців з України в інших країнах читайте тут.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA