Права біженців у Чилі — поради від 4refugees.info — PRAVO.UA Права біженців у Чилі — поради від 4refugees.info — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Права біженців у Чилі — поради від 4refugees.info

Права біженців у Чилі — поради від 4refugees.info

  • 27.05.2022 14:29

Мільйони українців виїхали за кордон у пошуках притулку від війни. Першими наших громадян зустріли країни, які мають спільний сухопутний кордон, а далі українці розселилися країнами Європи. У кожній країні українцям надають підтримку. Команда 4refugees.info, яку підтримують волонтери, ІТ-фахівці та правники, зокрема Міжнародна асоціація юристів (IBA) та українська юридична фірма Sayenko Kharenko, підготували окремий портал із даними щодо кожної країни. Ми републікуємо їхні матеріали. Наразі розповімо про права біженців у Чилі.

Загалом на територію Чилі українці та інші громадяни, які тікають від війни в Україні, можуть в’їхати у двох статусах: «мандрівники» та біженці. Залежно від цього вони матимуть різні правила в’їзду, права та обов’язки, а також можливість отримати фінансову допомогу та притулок для проживання.

УМОВИ В’ЇЗДУ ДО ЧИЛІ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ, ЯКІ НЕ ЗВЕРТАЮТЬСЯ ЗА ОТРИМАННЯМ ПРИТУЛКУ:

  1. Віза: не потрібна. Українцям не потрібна віза для вʼїзду до Чилі.
  2. Документи:
  • для дорослих – дійсний паспорт.
  • для неповнолітніх – дійсний паспорт.
  1. Чи дозволяється перетинати кордон дітям без супроводу дорослих?

Так. Неповнолітні особи можуть в’їжджати до країни за умови наявності письмового дозволу від батька, матері, законного представника або суду, якщо такі неповнолітні подорожують без супроводу таких осіб. Такий дозвіл повинен бути належним чином легалізований.

Якщо неповнолітня особа подорожує лише з одним із своїх батьків, необхідні такі документи:

  1. чинний паспорт;
  2. свідоцтво про народження неповнолітньої особи або виписка з сімейної книги записів;
  3. свідоцтво про смерть, якщо один з батьків помер (оригінал та три прості фотокопії);
  4. нотаріально посвідчений дозвіл на виїзд неповнолітньої особи від одного з батьків, який не подорожує разом з неповнолітньою особою, або дозвіл компетентного сімейного суду (оригінал та три прості фотокопії у кожному з двох випадків).

Якщо неповнолітня особа подорожує без обох батьків, необхідні такі документи:

  1. чинний паспорт;
  2. свідоцтво про народження неповнолітньої особи або виписка з сімейної книги записів (оригінал та три прості фотокопії);
  3. свідоцтво про смерть, якщо обидва батьки померли (оригінал та три прості фотокопії);
  4. нотаріально посвідчений дозвіл на виїзд неповнолітньої особи від кожного з батьків (оригінал та три прості фотокопії);
  5. дозвіл компетентного сімейного суду на виїзд неповнолітньої особи (оригінал та три прості фотокопії).

Примітка: необхідно надати оригінали дозволів, які мають відповідати таким вимогам:

  1. дозвіл може бути засвідчений державним або приватним нотаріусом за місцем його видачі та легалізований консульством Чилі у відповідній країні за місцем його видачі;
  2. або дозвіл може бути засвідчений у консульстві Чилі у відповідній країні за місцем його видачі. Для такого засвідчення консульством Чилі ви повинні пред’явити свідоцтво про народження неповнолітньої особи та ідентифікаційні документи батьків.

В обох випадках дозвіл повинен бути викладений іспанською мовою або бути перекладений іспанською мовою.

Чи дозволяється перетинати кордон дітям у супроводі дорослих, які не є членами їх родин? 

Так. Застосовуються правила, викладені вище для дітей, які подорожують без батьків. Будь ласка, пам’ятайте, що члени сім’ї необов’язково мають статус, який є рівнозначним статусу батьків або законних представників, тому  правила для дітей, які подорожують без батьків, будуть застосовуватися навіть за умови подорожі з іншими членами сім’ї.

  1. Covid-19:

1. Негативний ПЛР-тест: дійсний негативний тест, зроблений протягом щонайбільше 72 годин між моментом здачі тесту та моментом відльоту останнього рейсу з кінцевим пунктом призначення в Чилі. Якщо в особи  ПЛР-тест є постійно позитивним у зв’язку із перенесенням хвороби протягом попереднього місяця, така особа може подати два позитивні тести. Перший тест необхідно здати щонайбільше за 72 години до посадки, а другий – протягом 10 днів до дати посадки, але менше ніж за місяць до такої дати. Діти до 2 років звільняються від цієї вимоги.

2. Афідевіт міжнародного мандрівника (International Travelers Affidavit) на сайті www.c19.cl: всі, хто подорожує з-за кордону, незалежно від віку, повинні заповнити електронну форму “Афідевіт міжнародного мандрівника (International Travelers Affidavit)” протягом 48 годин до посадки. Разом з афідевітом особа, що подорожує, повинна надати негативний ПЛР-тест та туристичне медичне страхування. Ідентифікаційний номер в афідевіті повинен збігатися з номером, вказаним у формі про підтвердження вакцинації.

3. Туристичне медичне страхування: ця вимога застосовується лише до нерезидентів Чилі (туристів). Разом з афідевітом особа, що подорожує, повинна надати підтвердження медичного страхування, що покриває витрати на медичну допомогу, перебування у лікарні та репатріацію додому протягом всього періоду перебування в країні, у тому числі покриває будь-які витрати, пов’язані з Covid-19. Мінімальне покриття медичних послуг становить 30 000 доларів США. Ці документи запитує транспортний оператор під час посадки та чилійські органи охорони здоров’я при в’їзді в країну.

4. Повний курс вакцинації (2 дози) для всіх осіб, що подорожують, віком від 6 років підтверджений на вебсайті “mevacuno.gob.cl” до приїзду до Чилі. Строк схвалення вакцинації буде повідомлений особі, що подорожує, під час подання запиту. Проте така процедура може зайняти до 30 календарних днів.

** До вашої уваги: дійсна схема вакцинації для в’їзду в Чилі означає:

Дві дози*:

• Moderna

• Pfizer-BioNTech

• Oxford/AstraZeneca

• Sinopharm

• Sinovac

• Generium (Sputnik-V • Bharat Biotech / Covaxin

* – кожна доза має бути підтверджена окремо.

Одна доза: 

• Janssen (Johnson&Johnson)

• CanSino

5. У пункті в’їзду в Чилі вибірково проводиться ПЛР-тест або тест на антиген. Ті, хто проходить тест на антиген, повинні чекати результату у пункті вʼїзду. У разі позитивного результату в’їзд до країни неможливий.

  1. Документи на домашніх тварин (собак і котів):

(a) Іноземний офіційний зоосанітарний сертифікат (дійсний за 10 днів після видачі), викладений мовою оригіналу  та іспанською мовою. АБО Ветеринарний паспорт ЄС (дійсність залежить від приватного ветеринарного медичного огляду),

(b) Захист від сказу:  вакцина (введена за 30-12 місяців до в’їзду в Чилі) АБО тест на оцінку нейтралізуючих антитіл проти вірусу сказу з мінімальним результатом 0,5 МО/мл, проведене протягом 12 місяців до в’їзду в країну,

(c) Внутрішня дегельмінтизація (протягом 30 днів до в’їзду в країну),

(d) Зовнішня дегельмінтизація (протягом 30 днів до в’їзду в країну) ТА

(e) Приватний медичний огляд, виконаний ветеринаром, яким підтверджено відсутність у тварини інфекційних, трансмісивних та паразитарних захворювань (повинен проводитися за 10 днів до в’їзду в Чилі).

  1. Скільки часу можна перебувати на території країни: 90 днів.

УМОВИ В’ЇЗДУ В ЧИЛІ ДЛЯ УКРАЇНЦІВ, ЯКІ ПРОСЯТЬ ПРИТУЛКУ:

  1. Загальні умови:
  1. Віза: див. процес подання заяви про надання притулку.
  2. Документи: див. процес подання заяви про надання притулку.
  3. Чи дозволяється перетинати кордон дітям без супроводу дорослих? А також дітям у супроводі дорослих, які не є членами їх родин?  Якщо неповнолітня особа без супроводу батьків чи законного опікуна з’являється на кордоні та заявляє, що шукає притулку, про це негайно повідомляється орган Чилі у справах неповнолітніх (SENAME) для забезпечення вжиття необхідних заходів захисту, догляду та допомоги. Відповідно до закону Чилі № 20.430 усі неповнолітні мають право подати заяву про визнання їх статусу біженця незалежно від того, хто є їх законним представником відповідно до законодавства Чилі. Також повинні дотримуватися рекомендації Верховного комісара ООН у справах біженців у Рекомендаціях щодо захисту та піклування про дітей-біженців.
  4. Covid-19: застосовуються загальні вимоги для в’їзду (див. попередню секцію про безвізовий режим в’їзду).
  5. Документи на домашніх тварин: застосовуються загальні вимоги для ввезення тварин (див. попередню секцію про безвізовий режим в’їзду)
  6. Скільки часу можна перебувати на території країни: див. процес подання заяви про надання притулку.
  7. Додаткова інформація: Незважаючи на дотримання умов для надання притулку, особа не підлягатиме захисту, якщо є серйозні підстави вважати, що вона вчинила будь-яку з таких дій:
  1. злочин проти миру, військовий злочин або будь-який інший злочин проти людства, визначений як такий у будь-якому міжнародному документі, ратифікованому Чилі;
  2. серйозний злочин, вчинений за межами національної території до її прийняття в якості біженця;
  3. дії, що суперечать принципам і цілям Статуту Організації Об’єднаних Націй.
  1. Подання заяви про надання притулку: 

*** Будь ласка, зауважте, що в Чилі цей статус формально має назву “біженство”, оскільки поняття “притулок” використовується лише для політичного притулку. Однак у тексті цієї секції для зручності розуміння використовується поняття “притулок” .

  1. Куди звертатися: заява про надання притулку подається на території Чилі до Національної служби імміграції (відсутня можливість подати заяву про надання притулку в посольстві або консульстві Чилі за кордоном). Особам, які заявляють про надання притулку в Чилі на прикордонному пункті пропуску, буде дозволено в’їхати до країни та їм повідомлять про процедуру подання заяви (посадовим особам імміграційної служби заборонено відмовляти у в’їзді до країни або видворяти осіб, які шукають притулку).
  2. Хто може вважатися біженцем? (Закон № 20,430 та Регламент № 837)

1. Ті, хто має обґрунтований страх бути переслідуваним з причин расової, релігійної, національної приналежності, належності до певної соціальної групи чи з причин політичних переконань ТА перебуває за межами своєї батьківщини   ТА не може або не хоче скористатися захистом своєї країни через згадані побоювання.

2. Ті, хто втік із рідної країни, та чиє життя, безпека чи свобода були під загрозою внаслідок загального насильства, зовнішньої агресії, внутрішнього конфлікту, масового порушення прав людини або інших обставин, які серйозно порушили громадський порядок їхньої країни.

3. Особи без громадянства, які з мотивів, наведених вище, перебувають за межами країни, де вони мали звичайне місце проживання, і не можуть або не хочуть повернутися.

4. Ті, хто на момент виїзду зі своєї країни не мав статусу біженця, однак повністю відповідає зазначеним вище умовам внаслідок подій, що відбулися після їхнього виїзду.

*** – будь ласка, зверніть увагу, що чоловік/дружина, партнер, родичі по висхідній та низхідній лінії (до 18 років), які перебувають під опікою або піклуванням біженця, матимуть право на надання їм статусу біженця одночасно із заявником.

  1. Процес подання заяви: 

1. Заповнити форму, яку необхідно подати посадовим особам з імміграції.

2. Пред’явити документ, який підтверджує особу людини, яка шукає притулку (ідентифікаційна картка, паспорт, ін.) Якщо особа не може пред’явити такий документ, вона повинна надати пояснення.

3. Особа, яка шукає притулку, матиме щонайменше одну співбесіду з посадовою особою “Відділу у справах біженців та переселення”, яка задасть питання щодо фактів, які змусили таку особу покинути рідну країну та причини неможливості повернення у цю країну. Особа, яка шукає притулку, зможе обирати, зі службовцем якої статі вона проходитиме співбесіду – з чоловіком чи з жінкою.

4. Особу, яка шукає притулку, попросять за першої нагоди повідомити відповідні органи про місце свого проживання (вся комунікація та повідомлення будуть направлятися за цією адресою).

*** – будь ласка, зауважте, що особи, які шукають притулку, зможуть попросити безкоштовну допомогу перекладача, якщо вони не розуміють іспанську.

*** – будь ласка, зауважте, що після подання заяви про надання притулку та до моменту прийняття рішення відповідним органом, особам, які шукають притулку, буде видана тимчасова віза на 8 місяців (може подовжуватися на такий самий строк). З такою візою особа зможе пересуватися та інформувати про місце проживання; матиме доступ до всіх державних послуг освіти та охорони здоров’я і зможе працювати на законних підставах.

  1. Віза та ідентифікаційні документи: після офіційного подання заяви про надання притулку, місцеві органи влади надають особі, яка шукає притулку:

(a) тимчасову візу на 8 місяців з можливістю подовження її строку необмежену кількість разів аж до прийняття остаточного рішення. За наявності цього дозволу особа зможе пересуватися та інформувати про місце проживання; матиме доступ до всіх державних послуг освіти та охорони здоров’я і зможе працювати на законних підставах.  ТА

(b) Ідентифікаційний документ для іноземних громадян (який видається Службою цивільного статусу та ідентифікації).

  1. Як довго триває розгляд заяви про надання притулку: Максимальний строк відсутній. Зазвичай процедура займає більше року.

 

ПОДАЛЬШІ КРОКИ

Якщо відповідний орган приймає рішення про надання притулку, особа, яка шукає притулку, матиме право на постійне проживання. Після 5 років проживання в Чилі така особа матиме право на отримання громадянства Чилі.

*** – будь ласка, зауважте, що у випадку не надання відповідним органом особі статусу біженця, така особа може подати апеляцію на таке рішення.

 

РЕЖИМ ТИМЧАСОВОГО ЗАХИСТУ. ЯК ПОДАВАТИ ЗАЯВУ

  1. Чи надає уряд Чилі українцям “тимчасовий захист“? Ні.
  2. Куди звертатися із заявою? Не застосовується
  3. Коли подавати заяву? Не застосовується
  4. Як подавати заяву? Не застосовується
  5. На який період надається тимчасовий захист? Не застосовується

ВІДМІННОСТІ В РАЗІ ПОДАННЯ ЗАЯВИ ПРО НАДАННЯ ПРИТУЛКУ ТА БЕЗ ПОДАННЯ ТАКОЇ ЗАЯВИ

Заява про надання притулку Гуманітарна віза Без візи
Як довго ви можете перебувати До прийняття рішення органом, особі, яка шукає притулку, буде видана тимчасова віза на 8 місяців(може продовжуватися на такий самий строк). Після отримання статусу біженця строк необмежений Не застосовується до громадян України 90 днів, продовжується на 90 додаткових днів, за умови сплати збору. Орган влади може зменшити 90-денний період з причин громадського правопорядку. Крім того, лише у випадку форс-мажору компетентний орган може дозволити повторне поновлення на час, необхідний для виїзду особи з країни
Право на працевлаштування Так Не застосовується до громадян України Ні. У виняткових випадках і за умови сплати збору, ті, кому необхідно виконувати час від часу певні види діяльності, і хто внаслідок такої діяльності отримує винагороду або економічні вигоди в Чилі або за кордоном можуть вимагати винятку для себе, наприклад, учасники та працівники публічних шоу, спортсмени, викладачі, консультанти та технічні експерти
Медичне обслуговування Особі надається безкоштовний доступ до послуг державної системи охорони здоров’я Не застосовується до громадян України Особі надається безкоштовний доступ до послуг державної системи охорони здоров’я
Бюджетні кошти Безкоштовний доступ до послуг державної системи охорони здоров’я та освіти Не застосовується до громадян України Безкоштовний доступ до послуг державної системи охорони здоров’я та освіти
Утриманці (члени сім’ї) Другий з подружжя біженця або особа, з якою він/вона   проживає спільно, її висхідні та низхідні родичі та неповнолітні особи, які перебувають під його/її опікою чи піклуванням, мають право на поширення на них статусу біженця за умови, що вони можуть довести такі відносини. Важливо додати, що тільки біженець може подати запит на таке поширення статусу біженця Не застосовується до громадян України Відсутній спеціальний режим для утриманців. Якщо неповнолітні особи подорожують без супроводу дорослих, для в’їзду в країну застосовуються вищезгадані вимоги щодо в’їзду осіб, які не шукають притулку
Житло Так, однак на розсуд органів влади Не застосовується до громадян України Формально житло не надається, але можна зв’язатися з різними організаціями, які надають притулок іммігрантам по можливості. Ця брошура може допомогти
Освіта Особі надається безкоштовний доступ до державних освітніх послуг (дитячі садки, школи). Навчання в університетах безкоштовне для частини населення (для найбільш вразливих груп) Не застосовується до громадян України Безкоштовний доступ до освіти надається іммігрантам навіть якщо у них відсутня віза або дозвіл на проживання. Існує тимчасова віза для дітей та підлітків до 18 років, які мають неврегульований статус мігранта. Податися на цю візу можна в Чилі, і вона буде видана незалежно від міграційного статусу батьків. Однак, ця віза не розповсюджується на всю сім’ю

ПРОДОВЖЕННЯ ВІЗИ / ЗМІНА ТИПУ ВІЗИ

Якщо громадянин України вже перебуває в країні, як можна продовжити строк візи / змінити тип візи або продовжити строк перебування?

  1. Можна подати запит про надання статусу біженця, незалежно від того, як особа в’їхала в країну. Необхідно дотримуватися описаного вище процесу подання заяви про надання притулку.
  1. Якщо громадянин України перебуває в Чилі як турист і хоче залишатися в цьому статусі, він може подати запит на продовження строку туристичної візи на додаткові 90 днів. Подання заяви здійснюється на веб-сайті: tramites.extranjeria.gob.cl, коштуватиме 1 долар США протягом надзвичайного конституційного стану, спричиненого пандемією. Після його закінчення вартість становитиме 100 доларів США. Неповнолітні особи не сплачують такий платіж.
  1. Крім подання заяви про надання притулку, турист не може змінити тип візи та подати заяву про надання права на постійне проживання в країні, якщо тільки така особа не зможе довести свої родинні звʼязки з громадянами або постійними резидентами Чилі.

Про права біженців з України в інших країнах читайте тут.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA