Посилення захисту прав інтелектуальної власності — аналіз євроінтеграційного законопроєкту — PRAVO.UA Посилення захисту прав інтелектуальної власності — аналіз євроінтеграційного законопроєкту — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Аналітика » Посилення захисту прав інтелектуальної власності — аналіз євроінтеграційного законопроєкту

Посилення захисту прав інтелектуальної власності — аналіз євроінтеграційного законопроєкту

  • 03.08.2022 13:22

7 липня Верховна Рада України прийняла за основу законопроєкт № 6464 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав інтелектуальної власності». Ігор Смірнов, молодший юрист EVERLEGAL, проаналізував, що саме пропонують удосконалити законодавці.

Проєкт передбачає імплементацію до національного законодавства положень Угоди про асоціацію між Україною з однієї сторони та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їх державами-членами з іншої сторони щодо загальних зобов’язань, цивільних заходів, процедур і засобів захисту прав інтелектуальної власності, передбачених частиною 3 глави 9 розділу IV Угоди та Директивою 2004/48/ЄС Європейського парламенту та Ради від 29.04.2004 про захист прав інтелектуальної власності.

Цей законопроєкт повинен узгодити положення актів цивільного, цивільного процесуального, господарського процесуального права та законодавства у сфері інтелектуальної власності із зобов’язаннями щодо захисту прав інтелектуальної власності, взятих Україною за Угодою про асоціацію.
  • У проєкті закону передбачено зміну способу разового грошового стягнення. Тепер воно здійснюється за заявою відповідача за умови, якщо право інтелектуальної власності було порушено відповідачем ненавмисно і без недбалості та якщо застосування інших способів захисту є неспівмірним шкоді, заподіяній позивачеві. Крім того, розмір такого стягнення визначається судом як розмір винагороди, яка була б сплачена за надання позивачем дозволу на використання права інтелектуальної власності, з приводу якого виник спір, і є обґрунтовано задовільним для позивача. Також встановлюється, що щодо порушення права інтелектуальної власності суд може зобов’язати та сповістити не лише в засобах масової інформації, але й іншим шляхом.
  • Також буде внесено зміни в Господарський та Цивільний процесуальні кодекси, які встановлюють, що у відповідних процесах за вмотивованим клопотанням позивача суд може прийняти ухвалу про витребування інформації щодо походження і мережі розповсюдження товарів або послуг, які порушують право інтелектуальної власності чи щодо яких існують достатні підстави вважати, що такі товари або послуги порушують права інтелектуальної власності.
  • У Законах України «Про охорону прав на промислові зразки», «Про охорону прав на компонування напівпровідникових виробів», «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі» термін «збитки» в контексті порушення прав інтелектуальної власності був замінений на термін «шкода», що дає змогу включати тепер також і немайновий (моральний) аспект. Водночас було унормовано порядок встановлення судом розміру відшкодування та компенсації, яку застосовує суд замість відшкодування збитків на розсуд власника прав. Відшкодування визначається з урахування упущеної вигоди або доходу, а компенсація — з урахуванням обсягу порушення, вини порушника та інших обставин, що мають істотне значення для суду.
Загалом законодавець передбачає, що для громадян прийняття законопроєкту спричинить підвищення рівня захисту прав інтелектуальної власності, а правовласники отримають ефективні механізми і способи захисту прав інтелектуальної власності в суді.

Очікується, що прийняття законопроєкту № 6464 забезпечить виконання зобов’язань, взятих Україною відповідно до Угоди про асоціацію, адаптацію національних актів до законодавства ЄС, досягнення європейського рівня захисту прав інтелектуальної власності, вдосконалення захисту прав інтелектуальної власності в судовому порядку.

 

Також читайте, які зміни пропонується внести до законодавства про авторське право.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA