Порушення платником податків строків сплати податкових зобов’язань із незалежних від нього причин не звільняє від відповідальності — КАС ВС — PRAVO.UA Порушення платником податків строків сплати податкових зобов’язань із незалежних від нього причин не звільняє від відповідальності — КАС ВС — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Порушення платником податків строків сплати податкових зобов’язань із незалежних від нього причин не звільняє від відповідальності — КАС ВС

Порушення платником податків строків сплати податкових зобов’язань із незалежних від нього причин не звільняє від відповідальності — КАС ВС

  • 07.03.2023 15:54

Податковим кодексом України не передбачено умов, за яких несвоєчасна сплата податкових зобов’язань може вважатись такою, що відбулась із поважних причин.

На цьому наголосив Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду у спорі щодо оскарження нарахування платнику податків штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податкового боргу не з його вини. Постанову прийнято 15 лютого 2023 року у справі № 280/1006/21.

Обставини справи

Акціонерне товариство оскаржило в суді податкове повідомлення-рішення, прийняте податковим органом за результатами камеральної перевірки платника податків із застосуванням до товариства штрафних санкцій за порушення строку сплати суми грошового зобов’язання з ПДВ.

Під час розгляду справи акціонерне товариство не заперечувало, що податковий борг був сплачений з порушенням строків, але відзначало, що це відбулось із незалежних від нього причин та за відсутності його вини.

Окружний адміністративний суд задовільнив позов. Суд зважав на відсутність у діях позивача такого складника податкового правопорушення, як вина, за відсутності якої він не може бути притягнутий до юридичної відповідальності.

З таким підходом не погодився апеляційний адміністративний суд, який скасував рішення суду першої інстанції та відмовив у задоволенні позовних вимог.

Суд вказав, що нормами ПК України передбачено безальтернативний обов’язок платника своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати податкові зобов’язання, незалежно від будь-яких обставин, а у випадку невиконання такого обов’язку контролювальний орган зобов’язаний застосувати до платника відповідні фінансові санкції.

Висновки ВС

КАС ВС відмовив у задоволенні касаційної скарги акціонерного товариства та залишив без змін рішення апеляційного суду.

Водночас ВС врахував, що акціонерне товариство не заперечувало факту несвоєчасної сплати податкових зобов’язань із ПДВ, однак вказувало, що несвоєчасна сплата зумовлена об’єктивними обставинами, які не залежать від його волі.

Однак КАС ВС зауважив, що приписами статті 126 ПК України не передбачено умов, за яких несвоєчасна сплата податкових зобов’язань може вважатись такою, що відбулась із поважних причин.

«Навпаки, нормами ПК України передбачено обов’язок платника своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати податкові зобов’язання, незалежно від будь-яких обставин, а у випадку невиконання такого обов’язку контролювальний орган зобов’язаний застосувати до платника відповідні фінансові санкції», — констатував КАС ВС.

Також читайте: Примусове звернення стягнення на нерухоме майно, в якому зареєстровані діти: КЦС ВС вказав, коли виконавець може звернутися в суд

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA