Порядок ідентифікації та відповідальність колаборантів — нюанси з’ясували експерти ЮК «Альтело» — PRAVO.UA Порядок ідентифікації та відповідальність колаборантів — нюанси з’ясували експерти ЮК «Альтело» — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Порядок ідентифікації та відповідальність колаборантів — нюанси з’ясували експерти ЮК «Альтело»

Порядок ідентифікації та відповідальність колаборантів — нюанси з’ясували експерти ЮК «Альтело»

  • 21.04.2022 12:44

Війна в Україні змусила прийти до прийняття давно назрілих нормативно-правових актів з шаленою швидкістю. Одним із таких став і так званий закон про колабораціонізм, що претендує на широке застосування як наразі так і після перемоги. В нюансах притягнення колаборантів до відповідальності розбиралися Ольга Савченко, партнер ЮК «Альтело», та Марія Столярчук, молодший юрист.

Визначення колабораційної діяльності

3 березня 2022 року Верховною Радою прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо встановлення кримінальної відповідальності за колабораційну діяльність» (Закон).

Законом внесено зміни до Кримінального кодексу України та доповнено статтею 1111, що має назву «Колабораційна діяльність».

Колабораціонізмом відповідно до Закону вважається співпраця населення або громадян держави з ворогом для забезпечення інтересів ворога-загарбника та заподіяння шкоди власній державі чи її союзників.

Згідно з Законом, громадянин України здійснює колабораційну діяльність якщо:

  • Публічно (у мережі Інтернет або за допомогою засобів масової інформації) заперечує здійснення збройної агресії проти України, окупацію частини території України. Або закликає підтримувати рішення та/або дії держави-агресора, збройних формувань та/або окупаційної адміністрації держави-агресора, закликає до співпраці з державою-агресором, її уповноваженими органами та до невизнання поширення державного суверенітету України на тимчасово окуповані території України.

При цьому, «публічними» є заклики чи заперечення, які висловлені у письмовій або усній формі, зміст яких доводиться до відома невизначеного кола осіб у друкованому вигляді, в електронно-цифровому вигляді чи усно.

  • Добровільно займає посаду, яка не пов’язана з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території.
  • Здійснює пропаганду у закладах освіти та сприяє впровадженню стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти України.
  • Передає матеріальні ресурси державі-агресору, та/або проваджує господарську діяльність у взаємодії з державою-агресором. Даний вид колабораціонізму може застосовуватись і до юридичних осіб і, як бачимо, поки не включає навіть поняття «добровільності», що вимагає від бізнесу або повної зупинки діяльності з відповідним фіксуванням цього факту, або над ретельного аналізу діяльності.
  • Добровільно займає посади у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, а також бере участь в організації та проведенні незаконних виборів та/або референдумів на тимчасово окупованій території або публічно закликає до проведення таких виборів та/або референдумів.
  • Займається організацією та проведенням заходів політичного характеру (з’їзди, збори, мітинги, походи, демонстрації, конференції, круглі столи тощо), здійснює інформаційну діяльність. Зокрема: створення, збирання, одержання, зберігання, використання та поширення відповідної інформації у співпраці з державою-агресором та бере активну участь у таких заходах.
  • Добровільно займає посаду в незаконних судових або правоохоронних органах, які створені на тимчасово окупованій території. Також добровільно бере участь в незаконних збройних чи воєнізованих формуваннях чи надає таким формуванням допомоги у веденні бойових дій проти Збройних Сил України.
  • Під час добровільного зайняття посад в незаконних органах, організації та проведення заходів політичного характеру, здійснення інформаційної діяльності вчинив дії або прийняв рішення, що призвели до загибелі людей або настання інших тяжких наслідків. Тобто завдана шкода, що в одну тисячу і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

Відповідальність

За порушення статті 1111 Кримінального кодексу України , залежно від тяжкості правопорушення, встановлено наступні види покарання:

  • позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п’ятнадцяти років з конфіскацією майна або без такої.
  • виправні роботи на строк до двох років;
  • арешт на строк до шести місяців;
  • позбавленням волі на строк до п’ятнадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади;
  • штраф до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
  • довічне позбавленняя волі, з позбавленням права обіймати певні посади.

При цьому, очевидно, що враховуючи кваліфікацію злочину колабораціонізму як злочину проти безпеки України — такий злочин не матиме строку давності.

Перші провадження

За здійснення колабораційної діяльності вже зареєстровано більше 150 кримінальних проваджень. Перше здійснення колабораційної діяльності зафіксовано керівництвом Краматорської окружної прокуратури.

Досудовим розслідуванням встановлено:

  • мешканець м. Краматорська записав на мобільний телефон відео, у якому заперечував здійснення збройної агресії РФ проти України та
  • публічно закликав громадян до підтримки незаконних рішень та дій держави-агресора
  • у подальшому він виклав запис на власну сторінку у соціальній мережі TikTok.

Керівництвом Краматорської окружної прокуратури направлено до суду обвинувальний акт стосовно чоловіка за статтею 1111 Кримінального кодексу України.

Сподіваємось, що далі буде.

 

Читайте також: Колабораційна діяльність: де проходить межа свободи слова та злочину?

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA