Податки та юридичні аспекти лотерей: топ-5 речей — PRAVO.UA Податки та юридичні аспекти лотерей: топ-5 речей — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Прес-релізи » Податки та юридичні аспекти лотерей: топ-5 речей

Податки та юридичні аспекти лотерей: топ-5 речей

 • 03.06.2024 10:58
Рубрика Прес-релізи

Перемога у державній лотереї – приємна та несподівана подія, яка, без сумніву, викликає цілу бурю емоцій. Тим паче, деякі ігри пропонують головну грошову винагороду, розмір якої становить кілька десятків мільйонів гривень. Проте тут є важливий нюанс – приз вважається вашим прибутком. А отже, підлягає оподаткуванню. І оскільки державна національна лотерея працює на офіційній основі, податки важливо сплатити вчасно.

Давайте детальніше розберемо, як сплачуються податки з виграшу, який відсоток від суми списується і як уникнути проблем з податковою службою.

Лотерея: виграш? Не забудьте про податки!

Не важливо, яку саме суму ви виграли – головний джекпот чи порівняно невеликий грошовий приз, ви отримаєте не оголошену суму, а ту, яка залишиться після сплати податків за виграш. В Україні оподаткування виграних в лотереї грошей прописується на законодавчому рівні. Це фіксований відсоток від загальної суми, який необхідно сплатити абсолютно всім переможцям.

Гравці, які здобули грошову винагороду у лотереї, мають сплатити сумарно 19,5% податкового збору. З них:

 • 18% становить податок на дохід;
 • 1,5% становить військовий збір.

Такий обсяг податків регулюється Податковим кодексом України. Нарахування здійснюється після того, як виграна сума зарахується в особистому кабінеті переможця. Працівники Української національної лотереї є, у тому числі, податковими агентами та можуть сплатити податок із вашого виграшу.

Чи існує строк, протягом якого потрібно сплатити податки? Так, ви повинні сплати необхідну суму протягом одного місяця – місячний податковий період. Несплата податків позбавляє вас можливості отримати на банківську карту грошову винагороду. Вона зараховується тільки після того, як ви надішлете податковий збір.

Юридичні аспекти: що потрібно знати перед грою

Процес оподаткування коштів, виграних у лотерею, регулюється Податковим кодексом України й окремо – статтею 170.6 під назвою «Оподаткування виграшів та призів». Загальна сума податку регулюється ПКУ п. 167.1 ст. 167.

До юридичних проблем для тих, хто зміг виграти у лото, можуть призвести:

 • гра у команді. Якщо ви купляєте кілька лотерейних білетів разом з друзями або сім’єю і домовляєтесь розділити виграш рівномірно між кожним учасником, це потрібно нотаріально зафіксувати;
 • втрата лотерейного білета. Якщо ви зірвали джекпот, необхідно обов’язково надати білет, який від вашого імені брав участь у розіграші. У жодному разі не викидайте паперовий ігровий бланк і не видаляйте повідомлення, де зберігається цифровий.

Детальніше усі юридичні аспекти можна дослідити, ознайомившись з інформацією на офіційному державному порталі, власне з Податковим кодексом України або проконсультувавшись з юристами.

Лотерея: щасливий квиток чи юридична пастка?

Виграти в лотерею сьогодні дійсно може кожен. Однак велика кількість обов’язків і додаткових нюансів, які часто прописані дрібним шрифтом, змушує гравців сприймати гру як справжню юридичну пастку. Звісно, певні ризики у цій системі існують:

 • ризик викриття анонімності. Гравці, особливо ті, хто одержують головну грошову винагороду, часто стають відомими навіть проти своєї волі. Звісно, ви можете вимагати від компанії зберегти максимальну анонімність. Але тоді й самому варто не розголошувати всім знайомим про виграш, адже такі новини розносяться швидко;
 • ризик зіткнутися з шахраями. У будь-яких розіграшах, окрім чесних та порядних компаній, існує ризик наштовхнутися на шахраїв. Неперевірена онлайн-лотерея із сумнівною репутацією може, наприклад, надсилати фейкові повідомлення про те, що ви виграли головний приз, аби виманити у вас персональну інформацію: номер банківської карти та інші ваші особисті дані. Або ж вимагати сплатити комісію для того, щоб отримати виграні гроші.

Чи були юридичні проблеми у гравців, які невчасно сплатили податки, вигравши приз? Так, подібні випадки зафіксовані. Наприклад, американець Гері Ф. Овенс виграв у лотерею 10 млн доларів. Проте забув сплатити податок. Порушення закону було зафіксовано вже на момент, коли переможець помер. Але позов до суду на ім’я його правонаступників було подано, в результаті чого вдалось відсудити 1,5 млн доларів компенсації та забрати маєток покійного переможця.

Уникнути шахраїв та порушень, що призводять до великих фінансових втрат, можна, якщо ретельно обирати лотереї для участі, звертаючи увагу на їх репутацію, і читати усі правила (навіть ті, що написані дрібним шрифтом).

5 порад для відповідальних гравців лотерей

Як грати в лотерею обачно? Ми зібрали п’ять простих і практичних порад, які відображають основні принципи відповідальної гри.

Порада 1: визначте чіткий бюджет для гри в лотерею і не витрачайте більше, ніж можете собі дозволити

Низька вартість лотерейних білетів є одночасно і перевагою, і доволі ризикованим моментом. Особливо для тих, кому важко контролювати свої витрати. Аби онлайн-лотерея не призвела до суттєвих погіршень вашої фінансової ситуації, необхідно завчасно спланувати бюджет, який ви готові витрачати на участь у розіграші.

Вирахуйте, яка кількість куплених лотерейних білетів є для вас максимально допустимою. І намагайтеся не виходити за межі цього ліміту.

Також враховуйте той факт, що деякі додаткові пропозиції від лотерей підвищують вартість білета. Це, наприклад, системна гра або збільшення кількості розіграшів, у яких буде брати участь ваша комбінація номерів.

Порада 2: не грайте на позичені гроші або в борг

Друге правило випливає з першого – у жодному разі не позичайте гроші для того, щоб купити лотерейний білет. І точно не беріть кредит! Важливо навчитися керувати фінансами, які є у вашому розпорядженні.

Будь-які позики поглиблюють фінансову прірву та можуть призвести до значного погіршення вашого становища. Особливо якщо виникнуть інші непередбачувані ситуації та проблеми. Крім того, використання позичених коштів для азартних ігор може сприяти розвитку нездорової залежності, що тільки збільшить фінансовий тягар і потенційні борги.

Порада 3: вибирайте лотереї з чесним ім’ям та чіткими правилами

Правовий захист гарантовано тільки для лотерей, які працюють на офіційному рівні. Реальність така, що у цій сфері достатньо шахраїв. А тому перед тим, як купляти лотерейні білети і в цілому вибирати гру, ознайомтеся з наявними ліцензіями. Варто обирати державну лотерею, яка є сертифікованою. Це означає, що:

 1. вона прийшла усі необхідні перевірки й довела свою надійність;
 2. компанія гарантує максимальну чесну і прозору гру. У тому числі за участю представників наглядової комісії;
 3. з усіма скаргами (і тими, де головний об’єкт – фінанси) ви завжди можете звернутися до служби технічної підтримки.

Порада 4: не грайте в лотерею, коли ви на емоціях, адже це може призвести до необдуманих рішень

Люди грають в лотерею, зокрема, для того, аби отримати задоволення від процесу: яскраві емоції та відчуття азарту, яке захоплює в момент, коли заповнюєш лотерейний білет, і зникає лише після проведеного розіграшу.

Втім, важливо контролювати свої емоції. І не приймати важливі рішення тоді, коли ви перебуваєте у стані надмірної ейфорії або, навпаки, в стресі, напруженні чи втомі. Хоча б тому, що такі рішення не будуть об’єктивними. Ви можете пожалкувати про участь у розіграші, коли емоції вляжуться. Гроші ж, які ви витратили на спонтанну покупку лотерейного білета, уже будуть списані з карти.

Порада 5: знайте, коли зупинитися. Не женіться за виграшем, якщо вам не щастить

Остання порада, яка допомагає грати відповідально, – вміння вчасно зупинитися. Часто послідовні програші гравці сприймають так, наче це знак купляти ще більше лотерейних білетів. Що, власне, починає переходити межу.

Вмійте спинитися, навіть якщо не до кінця витратили той бюджет, який запланували, і ще маєте гроші на лотерейні білети. У ситуаціях, коли протягом багатьох спроб ви так і не змогли виграти, краще зробити бодай невелику паузу і продумати стратегію. Можливо, ви припускаєтесь помилок, заповнюючи лотерейні білети. Проаналізуйте досвід гравців, статистику ігор та інші корисні поради, як можна збільшити шанси на перемогу. І повертайтесь у гру з новими силами.

Лотерея: знайте свої права та обов’язки

Як гравець лотереї ви маєте право на своєчасне отримання грошової винагороди у випадку перемоги у грі. У разі будь-яких затримок ви можете звертатися у технічну підтримку лотерейної компанії або ж по допомогу юристів. Адже право на отримання грошового призу прописане безпосередньо в чинному законодавстві.

Втім, важливо також не забувати про обов’язки. А саме про:

 • своєчасне звернення до лотерейної компанії;
 • надання всієї необхідної інформації, що підтверджує особу;
 • своєчасну сплату податків і військового збору.

Про усі ключові та додаткові права та обов’язки двох сторін можна дізнатися безпосередньо на сайті УНЛ. Якщо хочете перестрахуватись, звертайтеся до кваліфікованих юристів. Досвідчені фахівці допоможуть отримати виграш і правильно оформити його, уникнувши будь-яких подальших проблем із податковою службою.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA