Пільги для донорів крові: що передбачено законодавством — PRAVO.UA Пільги для донорів крові: що передбачено законодавством — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Пільги для донорів крові: що передбачено законодавством

Пільги для донорів крові: що передбачено законодавством

  • 14.06.2021 10:12

Сьогодні, 14 червня, в Україні святкують День донора. Міністерство юстиції на своєму Telegram-каналі нагадало, що донором крові або плазми крові може бути кожен дієздатний громадянин України віком від 18 років, який має вагу щонайменше 50 кг та пройшов відповідне медичне обстеження у медичному закладі перед забором крові і немає протипоказань.

25 січня 2021 року введено в дію Закон № 931-IX “Про безпечність та якість донорської крові та компонентів крові”, який визначає правове регулювання в сфері безпеки і якості донорської крові та компонентів крові відповідно до вимог Угоди про асоціацію та Стратегії розвитку системи крові.

Зокрема, документом встановлено пільги для донорів крові або її компонентів:

  • у день здавання крові донор звільняється від роботи зі збереженням за ним середнього заробітку за рахунок коштів власника. Студенти звільняються від занять, а військовослужбовці строкової служби та курсанти військових навчальних закладів – від несення нарядів, вахт та інших форм служби. Донор також може обрати інший день відпочинку або додати день до щорічної відпустки;
  • у день здавання донор забезпечується безкоштовним харчуванням;
  • донорам, які протягом року безоплатно здали кров в сумарній кількості, що дорівнює двом разовим максимально допустимим дозам, або плазму в сумарній кількості, що дорівнює чотирьом разовим максимально допустимим дозам, або тромбоцити в двох разових донації афереза, допомога через  тимчасову непрацездатність у зв’язку з захворюванням виплачується в розмірі 100% середньої заробітної плати донора незалежно від стажу роботи. Така пільга надається протягом року після здавання крові та/або компонентів крові в зазначеній кількості;
  • учням професійних навчально-виховних закладів, студентам вищих навчальних закладів, які протягом року безоплатно здали кров в сумарній кількості, що дорівнює двом разовим максимально допустимим дозам, або плазму в сумарній кількості, що дорівнює чотирьом разовим максимально допустимим дозам, або тромбоцити в двох разових донації афереза, надається право на отримання грошової допомоги в розмірі 25% від встановленої в навчальному закладі стипендії.

Для того щоб звільнитись від роботи зі збереженням середнього заробітку, необхідно подати заяву не пізніше ніж за один робочий день із проханням відпустити з роботи для медичного обстеження чи здавання крові. Дозвіл оформлюється відповідним наказом.

Підставою для звільнення від роботи, навчання або служби є довідка, видана донору за місцем медичного обстеження чи донації крові та її компонентів. Підстава для відмови у звільненні працівника в день, коли він виявив бажання здати кров, може бути виключно у випадках, якщо відсутність донора на його робочому місці або місці служби в ці дні може призвести до:

  • загрози життю чи здоров’ю людей,
  • невиконання завдань, пов’язаних із забезпеченням оборони, безпеки держави та громадського порядку,
  • значної матеріальної шкоди або інших тяжких наслідків.

Донори, які безоплатно здійснили донацію крові в сумарній кількості, що дорівнює 40 максимально допустимим дозам, або плазми крові в сумарній кількості, що дорівнює 60 максимально допустимим дозам, заготовленим методом аферезу, або 40 максимально допустимим дозам клітин крові, заготовлених методом аферезу незалежно від часу здійснення таких донацій, набувають статусу Почесного донора України.

Почесні донори України мають право на отримання надбавки до пенсії у розмірі 10% затвердженого прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA