Підсумки переговорів у Стамбулі: потрібна багатостороння угода для більших гарантій безпеки — PRAVO.UA Підсумки переговорів у Стамбулі: потрібна багатостороння угода для більших гарантій безпеки — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Підсумки переговорів у Стамбулі: потрібна багатостороння угода для більших гарантій безпеки

Підсумки переговорів у Стамбулі: потрібна багатостороння угода для більших гарантій безпеки

  • 30.03.2022 09:57

Учора у Стамбулі пройшли переговори щодо припинення військових дій в Україні. Вони відбувалися під постійні атаки на українські міста по всій території. При цьому ніби-то дійшли згоди про формат угоди. Як прозвітував керівник Офісу президента України Андрій Єрмак про підсумки переговорів у Стамбулі, результат мирного врегулювання повинен мати вигляд багатосторонньої угоди.

Така багатостороння угода повинна:

  • унеможливити будь-яку агресію проти України,
  • стати ключовим елементом нової системи міжнародної безпеки.

«Ми всі та я особисто підтримуємо цілодобовий зв’язок із нашими міжнародними партнерами, щоб напрацювати якісну та ефективну багатосторонню безпекову угоду», — зазначив він.

За словами керівника Офісу Президента, сьогодні ведуться перемовини з низкою країн, які можуть стати гарантами Української безпеки, а саме з:

  1. США,
  2. Великою Британією,
  3. Китаєм,
  4. Канадою,
  5. Францією,
  6. Німеччиною,
  7. Туреччиною,
  8. Італією,
  9. Польщею,
  10. Ізраїлем.

Керівники цих держав визначили конкретних політичних та безпекових радників. Вони працюють разом з українською стороною над майбутнім документом щодо гарантій безпеки.

«Україні потрібні чітко та якісно прописані юридично ефективні та обов’язкові до виконання міжнародні гарантії безпеки. Жахіття, які росіяни принесли українському народу, не мають повторитися ніколи», – заявив Андрій Єрмак.

Пріоритети України:

  • припинення війни,
  • виведення російських військ із української території,
  • побудова нової структури безпеки.

Керівник Офісу Президента зазначив, що сьогодні важливо, щоб Росія негайно припинила обстріли та були якнайшвидше відкриті повноцінні гуманітарні коридори до всіх міст, де вже є чи наближається гуманітарна катастрофа. Насамперед ідеться про Маріуполь, інші міста Донбасу та Чернігів.

Умови договору: позиція України

Крім того, як заявив Михайло Подоляк — керівник групи переговірників, у Стамбулі були зафіксовані позиції України, які тепер повинна розглянути росія.

Договір про гарантії безпеки має містити дієві гарантії захисту території та суверенітету України. Водночас країни-гаранти мають взяти на себе цілком визначені юридичні обов’язки, щонайменше:

  • втручання у будь-який збройний конфлікт на території України;
  • негайно надавати зброю.

За словами пана Подоляка, новий договір дасть змогу:

  • переглянути модель глобальної безпеки, яка виявилася неефективною;
  • перейти на більш дієву модель.

Саме Україна стала ініціатором реформи глобальної архітектури безпеки.

Додатково Україна має отримати:

  • гарантії входження в єдиний ринок Євросоюзу як повноцінного члена,
  • фінансування об’ємних програм модернізації економіки,
  • відмову від надмірної бюрократизації процедур входження в ЄС.

Договір також повинна підписати росія. Це означатиме накладення на неї низки додаткових обтяжень, які б неможливо було отримати у форматі двосторонньої угоди.

Тільки у форматі багатостороннього договору можна уникнути традиційної російської необов’язковості за юридичними домовленостями, вважає Михайло Подоляк.

Питання Криму на переговорах у Стамбулі

Пан Подоляк зауважив, чи не вперше за увесь час протистояння росія пішла на контакт із цього питання. Тому пропозиція зафіксувати нинішній статус Криму на 15 років — це прогрес у переговорах.

Фактично це повернуло питання Криму на порядок денний переговорів.

Крім того, це дає можливість зберегти нинішні юридичні питання щодо статусу Криму, зокрема те, що для світу він залишається українським. Водночас відмова від військової ескалації щодо Криму може дати змогу зупинити це військове втручання в Україну, яке розпочалося у лютому 2022 року.

 

Підсумки переговорів у Стамбулі також проаналізують юристи — фахівці з міжнародного права. Їхні позиції ми опублікуємо згодом.

 

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA