Підготовлений – означає озброєний: кримінально-правові виклики 2019 року — PRAVO.UA Підготовлений – означає озброєний: кримінально-правові виклики 2019 року — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Підготовлений – означає озброєний: кримінально-правові виклики 2019 року

Підготовлений – означає озброєний: кримінально-правові виклики 2019 року

  • 29.01.2019 15:55
Рубрика Новини

2018 рік ми закінчили обговоренням  Державного бюро розслідувань, і вже кілька місяців юридична спільнота спостерігає за початком його роботи. Орган, який називали українським аналогом ФБР та від якого очікували розслідування найнебезпечніших злочинів, в результаті повинен розслідувати навіть найдрібніші злочини посадовців. Напевно, саме через загрозу перевантаження Голова Бюро критично ставиться до передачі справ до ДБР від інших органів.  Чи вистачить у нового органу часу на справді важливі справи? Чи буде ДБР перетягувати на себе підслідність інших органів? Наскільки незалежним буде новий інститут? Відповіді на ці питання отримаємо саме в цьому році. В будь-якому разі, всім доведеться навчитися співіснувати з новим органом.

2019 рік починається під впливом президентських виборів, запланованих на березень-квітень, і продовжиться під знаком виборів парламентських, що відбудуться восени.  На жаль, політика і “політичні сезони” завжди мали значний вплив на правову систему в Україні. Вибори – це завжди турбулентність, яка провокує неочікувані кроки та зміни векторів. Одним з трендів року варто очікувати такий феномен, як «передвиборчі» та «післявиборчі» справи.

У цьому році очікуємо також активізацію «допоміжного» органу силових відомств – АРМА (Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами). За трохи більше ніж рік роботи АРМА встигло накопичити близько 150 млн грн, що були передані в управління Агентства силовими структурами та виручені з продажу арештованого майна. В цьому році АРМА планує розширювати базу управителів, а також налагодити систему моніторингу за ефективністю управління майном. Крім цього, варто очікувати розширення можливостей щодо розшуку активів – цьому сприятиме наявність у Агентства авторизації у глобальних мережах з транскордонного обміну даними про активи для їх розшуку та арешту (мережі CARIN, Global Focal Point Platform for Asset Recovery, StAR), а також налагодження співробітництва з 31 країною у рамках транскордонного обміну інформацією.

Актуальним питанням у 2019 році буде реальна практика застосування змін до КПК, що приймалися із загальною метою зменшення тиску на бізнес. Наприклад, за новими правилами строки розслідування частини кримінальних проваджень, розпочатих після 15 березня 2018 та у яких нікому не повідомлено про підозру, мають завершитися саме у 2019 році. Оскільки метою такого часового обмеження було уникнення розслідувань, які здійснюються роками, ключовим буде те, наскільки обґрунтовано слідчі судді будуть продовжувати строки у цих провадженнях і яка практика сформується в цьому аспекті. Також побачимо, наскільки часто нові обмежені строки будуть використовуватися для зловживання і “зливу” справ.

Не менш болючим завжди було питання цивілізованих обшуків, на покращення практики проведення яких була спрямована значна частина змін до КПК. Їх застосування у 2018 році не було однозначним, а тому ефективне використання своїх прав під час обшуків залишиться актуальним викликом для бізнесу і в цьому році. Теоретично цьому мали б посприяти зміни, внесені другими «Маски-шоу стоп» у листопаді, що надали державі можливість регресної вимоги до правоохоронців, збитки від неправомірних дій яких державою було відшкодовано. Проте дієвість цієї норми щодо дисциплінування силовиків є доволі сумнівною з огляду на наявність низки умов, виконання яких навряд чи стане частою практикою. Думаю, 2019 підтвердить недостатню ефективність деяких змін.

На фінішну пряму виходить запуск Вищого антикорупційного суду України (ВАС). Процес, що знаходиться під постійним наглядом європейських партнерів України, має нарешті завершитися початком роботи нового судового органу, що буде розглядати справи топ-корупції. Найбільше на запуск ВАС чекає Національне антикорупційне бюро, справи якого рухаються максимально повільно після передачі до звичайних судів. Якщо запуск відбудеться успішно, то з високою вірогідністю адвокатам потрібно готуватися до нового темпу і якості ведення справ своїх клієнтів, які потраплять у цей суд. 

Окремим викликом для адвокатської спільноти є подолання внутрішньої розбалансованості та покращення клімату в адвокатській спільноті. Не факт, що у 2019 будуть здійснені дієві кроки в цьому напрямку, та що криза буде подолана, але рік точно не пройде без інформаційних приводів і фейсбук-баталій навколо цього питання.    

Підсумовуючи, на 2019 рік актуальними залишаться виклики, які де-факто плавно перейшли з минулого року: ефективне застосування змін до КПК, реформа адвокатури, створення ВАС. Чи будуть вони вдало реалізовані, або ж настане час для третіх «Маски-шоу стоп» або нових проектів законів про адвокатуру – покаже час. Вистачатиме і нових челенджів: нові органи та їх активізація, політичний сезон. Ми готові гідно відповідати на удари та використовувати нові можливості.

Сергій ГРЕБЕНЮК,
партнер, керівник практики кримінального права Asters

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA