Переміщення валютних цінностей через митний кордон під час виїзду з України — PRAVO.UA Переміщення валютних цінностей через митний кордон під час виїзду з України — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Переміщення валютних цінностей через митний кордон під час виїзду з України

Переміщення валютних цінностей через митний кордон під час виїзду з України

  • 11.04.2022 13:13
продаж валюти

Дослідження питання переміщення валютних цінностей через митний кордон України нині має неабияку актуальність, яка зумовлена вчиненням російською федерацією збройної агресії в Україні. Це, як наслідок, спричинило масовий виїзд громадян України до інших країн, зокрема до країн ЄС.

Скільки та яких цінностей можуть вивезти українці — в матеріалі Юрія Бабича, адвоката АО «Шкребець і Партнери».

Що є валютними цінностями?

Насамперед в аспекті цього питання слід визначитися, що під валютними цінностями розуміється:

  • національна валюта (гривня),
  • іноземна валюта,
  • банківські метали (пункт 4 частини 1 статті 1 Закону України «Про валюту і валютні операції» № 2473-VIII).

Митний кодекс України вже деталізував наведені види валютних цінностей та визначив:

  1. валюта України – грошові знаки у вигляді банкнот, казначейських білетів, монет та в інших формах, що перебувають в обігу та є законним платіжним засобом на території України, а також вилучені з обігу або такі, що вилучаються з нього, але підлягають обмінові на грошові знаки, які перебувають в обігу;
  2. іноземна валюта – іноземні грошові знаки у вигляді банкнот, казначейських білетів, монет, що перебувають в обігу та є законним платіжним засобом на території відповідної іноземної держави, а також вилучені з обігу або такі, що вилучаються з нього, але підлягають обмінові на грошові знаки, які перебувають в обігу;
  3. банківські метали – золото, срібло, платина, метали платинової групи, доведені (афіновані) до найвищих проб відповідно до світових стандартів, у зливках і порошках, що мають сертифікат якості, а також монети, вироблені з дорогоцінних металів (підпункт 11 пункт 1 частина 1 стаття 4 Митного кодексу України).

Переміщення валютних цінностей через митний кордон

Згідно з частиною 3 статті 197 Митного кодексу України переміщення валюти України, іноземної валюти, банківських металів через митний кордон України здійснюється з урахуванням вимог Закону України «Про валюту і валютні операції» № 2473-VIII.

Частинами 1 та 1 статті 8 Закону України «Про валюту і валютні операції» №2473-VIII) визначено таке:

транскордонне переміщення фізичними особами валютних цінностей у сумі, що дорівнює або перевищує еквівалент 10 тисяч євро за офіційним курсом валют, встановленим Національним банком України на день переміщення через митний кордон України, підлягає письмовому декларуванню митним органам.

Таке декларування відбувається у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Порядок транскордонного переміщення валютних цінностей суб’єктами валютних операцій та уповноваженими установами визначається НБУ з урахуванням норм частини 1 цієї статті.

За змістом пунктів 5 та 6 Положення про транскордонне переміщення валютних цінностей, затвердженого постановою правління Національного банку України від 02.01.2019 № 3,  фізична особа вивозить за межі України:

  • готівкову валюту і банківські метали в сумі/вартістю, що не перевищує в еквіваленті 10 тисяч євро, без письмового декларування митному органу,
  • готівкову валюту і банківські метали в сумі/вартістю, що дорівнює або перевищує в еквіваленті 10 тисяч євро, тільки за умови її письмового декларування митному органу в повному обсязі.

Декларування валюти

Таким чином, будь-яка особа, яка перетинає митний кордон України, може без жодних пояснень та документів переміщувати наявну в неї готівкову валюту і банківські метали в сумі/вартістю, меншою за 10 тисяч євро за офіційним курсом валют НБУ на день переміщення через митний кордон.

Тобто в сумі/вартістю щонайбільше 9999,99 євро. Таке переміщення називається проходженням митного контролю «зеленим коридором».

Якщо ж особа, яка перетинає митний кордон України, при собі має готівкову валюту і банківські метали в сумі/вартістю 10 тисяч євро (чи більше), то вона повинна подати відповідну декларацію. Таке переміщення називається проходженням митного контролю «червоним коридором».

Форму такої декларації затверджено постановою Кабінету міністрів України «Деякі питання транскордонного переміщення фізичними особами валютних цінностей» від 27.02.2019 № 203. Це бланк декларації транскордонного переміщення фізичними особами валютних цінностей (надалі – бланк декларації), який має лицьовий та зворотній бік із детальними рекомендаціями для заповнення.

Відповідальність за переміщення валютних цінностей через митний кордон

Звертаємо увагу! У разі якщо особа:

  1. яка, перетинаючи митний кордон України, при собі має готівкову валюту і банківські метали в сумі/вартістю 10 тисяч євро (чи більше),
  2. обрала для проходження митного контролю «зелений коридор»,
  3. не подала заповнений бланк декларації, що було виявлено працівником митниці,

вона може бути притягнута до відповідальності.

За частиною 1 статті 471 Митного кодексу України передбачено відповідальність у вигляді штрафу:

  • в розмірі 20% від суми/вартості, що перевищує дозволену законодавством для «зеленого коридору».

Фактично розрахунок штрафу буде мати таку формулу:

((сума/вартість, що перевозилась в еквіваленті до євро – 9999,99)*20%.

Також варто пам’ятати, що пунктом 18 Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті передбачено, що фізичні особи – резиденти можуть здійснювати переміщення валютних цінностей шляхом їх переміщення за межі України в загальній сумі, що перевищує на день переміщення в еквіваленті 10 тисяч євро, лише на підставі документів, що підтверджують:

  • зняття цією фізичною особою готівки з власних рахунків у банках і квитанції про здійснення валютно-обмінної операції з цією готівкою;
  • придбання цією особою банківських металів у банках та/або Національному банку виключно на суму перевищення.

Такі документи є чинними протягом 90 календарних днів із дня зняття ними готівки з власних рахунків у банках.

Окрім наведеного вище, також слід звернути увагу, що відповідно до частини 4 статті 265 Митного кодексу України особами, які можуть бути декларантами, є громадяни, які досягли 16-річного віку.

Чи може особа до 16 років «вивезти» валютні цінності?

За таких обставин може виникнути цілком закономірне запитання:

як виходити із ситуації, коли особа, яка не досягла 16-річного віку, проходячи митний контроль разом із батьками, має при собі, крім того, що є у батьків, готівкову валюту і банківські метали в сумі/вартістю 10 тисяч євро (чи більше)?

Чинне законодавство не дає на це прямої відповіді. Водночас Державна митна служба на своєму офіційному сайті вказує:

у таких випадках декларування здійснюється законним представником з огляду на загальну суму валютних цінностей, які ввозяться громадянином до 16-річного віку та його представником.

Аналогічне прописано і на зворотному боці бланка декларації.

Тобто фактично такий підхід свідчить, що під час проходження митного контролю наявні в особи, яка не досягла 16-річного віку, валютні цінності та/або банківські метали вважаються власністю його законного представника:

  • батьків,
  • одного з них,
  • опікуна,
  • піклувальника.

Тому, якщо їх загальна (разом із представником) сума/вартість становить 10 тисяч євро (чи більше), то бланк декларації має подати законний представник і надати документи, що підтверджують походження валютних цінностей та банківських металів.

Чинним законодавством України не обмежується сума/вартість валютних цінностей, банківських металів, які можна переміщувати через митний кордон України, водночас жодних мит чи податків із переміщеної суми/вартості не сплачується.

До речі, для прикладу, країни ЄС теж не мають лімітних обмежень та оподаткувань під час ввезення валютних цінностей та банківських металів. Однак у разі переміщення валютних цінностей, банківських металів, сума/вартість яких становить 10 тисяч євро (чи більше), в країнах ЄС, як і в Україні, їх слід декларувати.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA