Пеня нараховується за весь час заниження податкового зобов’язання, в тому числі за період судового оскарження — податкова палата КАС ВС скоригувала позицію — PRAVO.UA Пеня нараховується за весь час заниження податкового зобов’язання, в тому числі за період судового оскарження — податкова палата КАС ВС скоригувала позицію — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Пеня нараховується за весь час заниження податкового зобов’язання, в тому числі за період судового оскарження — податкова палата КАС ВС скоригувала позицію

Пеня нараховується за весь час заниження податкового зобов’язання, в тому числі за період судового оскарження — податкова палата КАС ВС скоригувала позицію

  • 12.10.2022 17:27

Нарахування пені розпочинається з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків цього зобов’язання за відповідний податковий (звітний) період, щодо якого виявлено заниження, та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).

Такий висновок зробила судова палата з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов’язкових платежів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у постанові від 27 вересня 2022 року у справі № 380/7694/20.

КАС ВС відступив від правової позиції, висловленої в низці постанов, зокрема від 19 червня 2018 року у справі № 820/3878/17, від 27 листопада 2018 року у справі № 822/2591/17, від 20 листопада 2019 року у справі № 280/411/19, від 14 травня 2020 року у справі № 822/3190/17.

Ключовим питанням у цій справі є правомірність нарахування пені за весь період заниження грошового зобов’язання, нарахованого податковим органом за результатами податкової перевірки і узгодженого в судовому порядку, у випадку, якщо таке зобов’язання було сплачено платником податків протягом десяти днів із дня його узгодження.

Обставини справи

Суд частково задовільнив позов ТОВ, скасував податкове повідомлення-рішення податкового органу в частині основного платежу та штрафних санкцій та відмовив у задоволенні решти позовних вимог.

З урахуванням судового рішення податкова прийняла нове податкове повідомлення-рішення, а ТОВ сплатило збільшене грошове зобов’язання з податку на прибуток.

Проте згідно з даними ІКП з податку на прибуток позивачеві нарахована пеня, а згодом суму сплаченого позивачем податку на прибуток за II квартал року зараховано в погашення податкового боргу з цієї пені.

Суди першої та апеляційної інстанцій визнали протиправними облік відповідачем податкового боргу з пені та формування і скерування позивачеві податкової вимоги.

Суди брали до уваги, що сплата позивачем грошових зобов’язань протягом десяти днів із дня отримання нового податкового повідомлення рішення, прийнятого після судового оскарження на зменшену суму грошового зобов’язання, звільняє платника податків від відповідальності у вигляді пені.

Висновки ВС

Судова палата з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов’язкових платежів КАС ВС скасувала ці рішення, ухвалила нове про відмову в задоволенні позову та зробила такі висновки:

  • Грошові зобов’язання підлягають сплаті протягом десяти днів саме з дня їх узгодження, а не отримання нового податкового повідомлення-рішення, яким за результатами судового оскарження фактично фіксується сума узгодженого грошового зобов’язання, правомірність нарахування якого підтверджено судом.
  • До складу суми грошового зобов’язання включається як сума податкового зобов’язання, так і сума штрафної (фінансової) санкції, якщо податкове законодавство передбачає її застосування. Виникнення у платника обов’язку зі сплати грошового зобов’язання зумовлене встановленням податковим органом порушення платником вимог податкового законодавства, що призвело до заниження податкових зобов’язань. Внаслідок цього податковий орган приймає рішення про донарахування сум відповідного податкового зобов’язання та/або застосування штрафної (фінансової) санкції.
  • Лексичний і логічний аналізи підпункту 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПК України в редакції, чинній з 1 січня 2017 року, дають підстави для висновку, що початок нарахування пені пов’язаний зі спливом граничного строку сплати платником податків податкового зобов’язання, яке мало бути виконане, якби платник податків не порушив норми податкового законодавства і не занизив його у відповідний період.

Тобто нарахування пені розпочинається з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків цього зобов’язання за відповідний податковий (звітний) період, щодо якого виявлено заниження, та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).

  • Пеня на підставі п. 129.1 ст. 129 ПК України нараховується в обов’язковому порядку відповідно до ПК України за встановленою ним формулою і не обумовлюється прийняттям контролювальним органом жодних додаткових рішень.
  • З урахуванням вимог п. 129.2 ст. 129 ПК України в разі залишення без змін за результатами судового оскарження частини нарахованого контролювальним органом грошового зобов’язання пеня, нарахована за його несплату, підлягає сплаті та відображається в ІКП платника податку за весь період заниження такого зобов’язання, в тому числі й за період адміністративного та/або судового оскарження.

Також читайте: МКС розслідуватиме масовану російську ракетну атаку по Україні

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA