600-90_WAIT
прапор_України

Генеральний партнер 2023 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Парламентарі пропонують тимчасово скасувати обмеження на отримання подарунків держслужбовцями

Парламентарі пропонують тимчасово скасувати обмеження на отримання подарунків держслужбовцями

  • 03.05.2022 10:39

В умовах воєнного стану, коли забезпечення наших захисників усім необхідним є першочерговим завданням, обмеження, встановлені чинним антикорупційним законодавством України для посадовців, зокрема на отримання подарунків, видаються нераціональним. Так вирішили парламентарі, зареєструвавши законопроєкт № 7280, який передбачає низку послаблень. Що саме пропонується змінити для держслужбовців, проаналізував Дмитро Воронцов, адвокат ЮК ADER HABER.

Пропозиції законопроєкту № 7280:

  1. скасувати обмеження на одержання подарунків держслужбовцями, що були ними використані виключно на потреби армії або з благодійною метою (на користь осіб, постраждалих від збройної агресії росії);
  2. звільнити посадовців від обов’язку декларувати отримані та використані на потреби армії чи з благодійною метою подарунки;
  3. звільнити топпосадовців від обов’язку повідомляти про суттєві зміни у майновому стані у зв’язку з отриманням подарунка, що був використаний на потреби армії чи з благодійною метою.

Важливі застереження

Та не слід поспішати аплодувати авторам законопроєкту, адже за старою доброю законотворчою традицією є певні застереження / підводні камені, на які слід обов’язково звернути увагу.

  1. Мета – допомога грошима чи товарами армії або благодійна чи гуманітарна допомога особам, що постраждали від збройної агресії росії.
  2. Йдеться лише про часткове скасування обмежень щодо подарунків для держслужбовців. Інакше кажучи, нікуди не поділися обмеження на одержання подарунків у зв’язку із держслужбою або їх отримання від підлеглих (і так, навіть за умови подальшого використання подарунків на потреби армії чи з благодійною метою). Так само не можна приймати рішення в інтересах особи, від якої держслужбовець отримав подарунок, бо інакше — конфлікт інтересів.
  1. Скасування обмежень на одержання подарунків посадовцями тимчасове і діє лише на час воєнного стану, а тому після перемоги над російськими загарбниками слід очікувати повернення до звичних обмежень на одержання подарунків, які діяли у мирний час.
  2. Відсутність обов’язку декларувати одержані подарунки під час воєнного стану можлива лише за наявності у держслужбовця доказів використання одержаних подарунків на потреби армії чи на благодійні пожертви.

Інакше кажучи, якщо ви одержали суму коштів та перерахували її на спеціальний рахунок НБУ, створений для підтримки армії, збережіть платіжне доручення або, якщо ви одержали як подарунок товари, що можуть бути використані як благодійна пожертва на користь осіб, постраждалих від збройної агресії росії, — збережіть будь-які документи, пов’язані з отриманням та подальшим переданням таких товарів (специфікації, платіжні доручення, товарно-транспортні накладні тощо).

На моє переконання, прийняття цього законопроєкту дасть змогу держслужбовцям без ризику притягнення до відповідальності брати активнішу участь у допомозі нашій армії чи постраждалим від збройної агресії росії.

Водночас держслужбовцям слід пам’ятати про те, що законопроєкт не скасовує обмеження на одержання подарунків повністю, зокрема від підлеглих чи в умовах конфлікту інтересів воно залишається поза законом.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

unnamed
tg-10
Slide

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA