600-90_WAIT
прапор_України

Генеральний партнер 2023 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Особливості управління арештованими корпоративними правами — роз'яснення АРМА

Особливості управління арештованими корпоративними правами — роз’яснення АРМА

  • 29.03.2023 16:08

Нещодавно Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА), провело конкурс та визначило переможця відбору управителя для арештованих активів у вигляді корпоративних прав юридичної особи, що спеціалізується на виробництві та реалізації мінеральних вод, зокрема «Моршинської». Враховуючи важливість виробника для національної економіки, до процесу відбору управителя була прикута підвищена увага з боку представників громадськості та професійної спільноти, що породило низку дискусій та професійних спорів.

Чи потрібна ліцензія для управління корпоративними правами? Яких вимог законодавства повинен дотриматися переможець? В АРМА відповіли на найпоширеніші запитання.

Відбір управителя активами у вигляді корпоративних прав:  міфи та реальність

З-поміж активів, які передаються АРМА для відбору управителя, одним із найскладніших за своєю природою видом арештованих активів  є активи у вигляді частки у статутному капіталі підприємств чи акцій і паїв.

Так, нещодавно АРМА провело конкурс та визначило переможця відбору управителя для корпоративних прав іноземної компанії у вигляді простих бездокументарних іменних акцій юридичної особи, що спеціалізується на оптовій торгівлі продуктами харчування, тютюновими виробами та напоями (зокрема, продукції «Моршинської»).

Як вже повідомлялося, переможцем відбору обрано національного виробника мінеральних вод ТОВ «Карпатські мінеральні води». З переможцем відбору після проведення оцінки активу буде укладено відповідний договір управління.

З огляду на законодавчо встановлені особливості управління корпоративними правами та враховуючи положення на українському ринку виробника «Моршинської», процес відбору та майбутні перспективи здійснення управління викликали низку запитань та появу як правильних, так і хибних уявлень.

Наведемо найпоширеніші з них.

Управителем корпоративними правами може бути тільки юридична особа зі статусом професійного учасника ринків капіталу та організованих товарних ринків, яка має відповідну ліцензію, видану Національною комісією цінних паперів та фондового ринку?

Ні. Серед вимог, які висуваються АРМА до претендентів на участь у конкурсному відборі управителя корпоративними правами, вимога щодо наявності такої ліцензії відсутня. Для укладення договору з переможцем конкурсного відбору отримання такої ліцензії також не є обов’язковою умовою.

Законом про АРМА встановлено, що управління здійснюється на підставі договору, укладеного відповідно до глави 70 ЦК України, з урахуванням особливостей, визначених цим законом.

Своєю чергою, статтею 1029 ЦК України передбачено, що особливості управління цінними паперами встановлюються законом.

Так, окремі особливості управління цінними паперами встановлює Закон України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки», оскільки він регулює відносини, що виникають під час емісії, обігу, викупу цінних паперів та виконання зобов’язань за ними. Вказаний нормативно-правовий акт визначає особливості здійснення професійної діяльності на ринках капіталу.

Перелік видів діяльності, яка вважається професійною діяльністю на ринках капіталу та організованих товарних ринках, визначено статтею 41 зазначеного закону. Законодавча вимога щодо необхідності отримання відповідних ліцензій, що видаються НКЦПФР, стосується провадження саме цих видів професійної діяльності. Зокрема, йдеться про діяльність із торгівлі фінансовими інструментами, з управління активами інституційних інвесторів (інвестиційних фондів) тощо.

Натомість діяльність управителів арештованими активами за договорами управління, укладеними з АРМА, за своїм змістом не є тотожною жодному з вищезазначених видів діяльності.

Відповідні особливості здійснення управління арештованими активами у вигляді акцій встановлює стаття 21 профільного закону про АРМА, а не Закон України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки».

Управителі арештованими активами у вигляді корпоративних прав, реалізуючи свої права та обов’язки відповідно до договорів управління, здійснюють повноваження власника акцій, а не діють як професійні учасники ринків капіталу чи організованих товарних ринків.

Саме тому досвід і фаховість управителя, а також якісна програма управління є пріоритетними складниками під час відбору управителя на той чи інший актив.

Чи зобов’язаний управитель активами у вигляді акцій погоджувати свої дії з власником?

Так. Особливості управління арештованими активами у вигляді частки у статутному капіталі чи акцій, паїв, які визначено частиною 7 статті 21 закону про АРМА.

Відповідно до положень вказаної статті у разі здійснення управління активами у вигляді частки у статутному (складеному) капіталі чи акцій, паїв управитель під час здійснення повноважень власника таких активів у вищих органах управління відповідної юридичної особи зобов’язаний погоджувати свої дії з власником таких активів.

Ця законодавча вимога суттєво ускладнює процеси управління, особливо в умовах збройної агресії з боку рф. Тому АРМА вже кілька років поспіль пропонує вирішити наявну проблему на законодавчому рівні. Детальніше про це в матеріалах за посиланням: http://bit.ly/3KenXkC

Чи повинен управитель виконати вимоги антимонопольного законодавства для здійснення управління акціями «Моршинської»?

Так. Стаття 22 Закону України «Про захист економічної конкуренції» визначає перелік ситуацій, які визнаються концентрацією. Зокрема, одним із таких випадків є безпосереднє або опосередковане придбання, набуття у власність іншим способом чи одержання в управління часток (акцій, паїв), що забезпечує досягнення чи перевищення 25 або 50 відсотків голосів у вищому органі управління відповідного суб’єкта господарювання.

Водночас стаття 24 вказаного закону визначає умови, коли в ситуаціях, які визнаються концентрацією, необхідне попереднє одержання дозволу Антимонопольного комітету України (АМКУ) чи адміністративної колегії АМКУ.

Отже, у разі настання умов, передбачених статтею 24 закону, одержання акцій в управління потребує отримання дозволу АМКУ.

Дотримання наведених законодавчих вимог є обов’язковим під час укладання договорів щодо суб’єктів господарювання, які відповідають визначеним законом критеріям. Тому під час укладання договорів управління арештованими активами вимоги антимонопольного законодавства також повинні виконуватися.

Поділитися
Теги АРМА

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

IkarPapuga600x90
DorZab600x90
600-90_WAIT
tg-10

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA