Оприлюднено Спільне комюніке про зміни до Конституції в частині децентралізації — PRAVO.UA Оприлюднено Спільне комюніке про зміни до Конституції в частині децентралізації — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Оприлюднено Спільне комюніке про зміни до Конституції в частині децентралізації

Оприлюднено Спільне комюніке про зміни до Конституції в частині децентралізації

  • 01.12.2021 12:55

Комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування оприлюднив Спільне комюніке «Про зміни до Конституції України в частині децентралізації влади».

Публічні консультації

Завершено півторарічний цикл позапарламентських публічних консультацій щодо змін до Конституції України в частині децентралізації за участі представників органів місцевого самоврядування та їх всеукраїнських асоціацій:

  • Асоціації міст України,
  • Української асоціації районних та обласних рад,
  • Всеукраїнської асоціації громад,
  • Всеукраїнської асоціації об’єднаних територіальних громад,
  • представників Офісу Президента України,
  • представників Міністерства розвитку громад і територій України,
  • представників Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.

Під час цих консультацій відбувся національний тур регіонами України, в якому взяли участь 1088 делегатів від асоціацій місцевого самоврядування та територіальних органів виконавчої влади, представників громадськості і європейських проєктів міжнародної технічної підтримки, після чого було проведено 35 раундів перемовин із представниками всеукраїнських асоціацій місцевого самоврядування.

Консультації були спрямовані на пошук консенсусних формулювань для кожної норми Конституції. Проте залишились питання, консенсус у яких не було знайдено, — такі питання потребують ухвалення рішень на наступних етапах доопрацювання тексту. Водночас за спільною домовленістю сторони консультацій і далі будуть в конструктивному форматі публічно відстоювати свої позиції з питань, які не стали консенсусними, або якщо норми, визнані консенсусними, буде запропоновано переглянути. Також учасники консультацій будуть мати можливість доносити свою позицію на всіх наступних етапах доопрацювання тексту змін до Конституції України в частині децентралізації.

Сторони консультацій засвідчують своє незмінне прагнення докласти всіх можливих зусиль до повноцінної реалізації принципів Європейської хартії місцевого самоврядування в Конституції України і закликають до цього всіх, від кого залежить подальше просування проєкту.

Коротко про майбутні зміни до Конституції

1. Адміністративно-територіальний устрій

Повноцінно впроваджується принцип децентралізації влади. ОТГ конституційно стають громадами. З’являються принципи субсидіарності, повсюдності місцевого самоврядування і сталого розвитку. Змінюються назви адміністративно-територіальних одиниць та областей (остаточне рішення щодо назв будуть ухвалювати народні депутати). Київ і Севастополь залишаються окремими регіонами, але можна буде обрати іншу модель на рівні закону.

2. Місцеве самоврядування

Громада об’єднує мешканців, які проживають на її території. Місцеве самоврядування стає одночасно правом та спроможністю громади і реалізується через органи громади або безпосередньо на місцевих виборах та референдумах. Голова громади, за моделлю країн ЄС, стає органом місцевого самоврядування, що дає змогу відмовитись від державного нагляду за найманими посадовими особами. Реалізується розділення повноважень між радою та головою громади і модель «сильний голова громади» — він веде засідання ради громади, самостійно формує виконавчий орган громади та обирає, кому делегувати право підпису. Повітові та обласні ради громад тепер представляють не інтереси мешканців, а спільні інтереси громад і мають власні виконавчі органи замість місцевих державних адміністрацій. Держава займається тільки адміністративним наглядом. Чи будуть існувати повітові ради, мають вирішити народні депутати. Громади мають право на співпрацю, можуть створюватись агломерації та інші форми об’єднань. Держава проводить консультації з громадами і всеукраїнськими асоціаціями місцевого самоврядування.

3. Місцеві вибори

Строк каденції місцевої влади — 5 років. Вибори в жовтні. Із судимістю обиратися заборонено. Позачергові вибори призначає не Верховна Рада, а Центральна виборча комісія невідкладно. В повітових та обласних радах громад забезпечується представництво громад.

4. Матеріально-фінансова основа

Місцеве самоврядування отримує право на достатні фінансові ресурси, якими воно може вільно розпоряджатися. Делеговані державою повноваження повністю забезпечуються фінансами. Фінансові ресурси мають бути співмірні з повноваженнями, а зміна компетенції супроводжується змінами фінансування. Витрати місцевого самоврядування, спричинені рішеннями держави, компенсуються.

5. Права та повноваження місцевого самоврядування

Громади отримують головне право в реформі децентралізації на власний розсуд вирішувати місцеві питання, рішення яких не доручено державою іншим органам. Держава може делегувати місцевому самоврядуванню повноваження для спеціальних цілей, а громади можуть пристосовувати свою діяльність до місцевих 9 умов. Повітові та обласні ради громад є допоміжними і займаються спільними інтересами громад. Чи будуть існувати повітові ради, мають вирішити народні депутати.

6. Акти місцевого самоврядування, нагляд за законністю

Акти місцевого самоврядування є обов’язковими на території. Префект оскаржує незаконні акти в суді. Адміністративний нагляд діє за принципами співмірності та рівності санкцій за однакові порушення. Якщо Конституційний Суд визнає, що акт місцевого самоврядування порушує Конституцію в частині суверенітету та територіальної цілісності, проводяться перевибори.

7. Виконавча влада на місцевому рівні

Префект є державним службовцем, він обирається на конкурсних засадах. Строк каденції префекта — 3 роки. Префект забезпечує проведення консультацій органів державної влади з місцевим самоврядуванням, здійснює адміністративний нагляд за територіальними органами ЦОВВ та актами місцевого самоврядування. Порядок призначення і підпорядкування префекта мають визначити народні депутати.

8. Перехідні положення

Технічні перехідні положення. Перевибори не проводяться

Читайте також: Судді КСУ зможуть скласти присягу у травні.

 

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA