ОП КЦС ВС: при вирішенні спору співвласників про поділ спільного майна не вимагається подання документів, що дають право на виконання будівельних робіт — PRAVO.UA ОП КЦС ВС: при вирішенні спору співвласників про поділ спільного майна не вимагається подання документів, що дають право на виконання будівельних робіт — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » ОП КЦС ВС: при вирішенні спору співвласників про поділ спільного майна не вимагається подання документів, що дають право на виконання будівельних робіт

ОП КЦС ВС: при вирішенні спору співвласників про поділ спільного майна не вимагається подання документів, що дають право на виконання будівельних робіт

  • 01.12.2023 16:45

Ухвалення рішення суду про поділ нерухомого майна в натурі між співвласниками не потребує попереднього подання до суду документів, що дають право на виконання будівельних робіт для такого поділу, навіть у випадку, коли він вимагатиме переобладнання та перепланування спірної нерухомості з проведенням робіт, які передбачають втручання в несучі конструкції та/або інженерні системи загального користування.

На це вказала Об’єднана палата Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду у постанові 6 листопада 2023 року у справі № 707/2516/18.

За обставинами справи

Громадянин звернувся в суд з позовом, в якому просив виділити в натурі частину домоволодіння. Також для встановлення можливості виділення в натурі 2/3 частин спірного домоволодіння та недопущення порушення прав відповідачки він заявив клопотання про проведення судової будівельно-технічної експертизи.

За результатами експертизи визначено варіанти розподілу спірного домоволодіння, які передбачають перепланування та переобладнання у вигляді реконструкції систем електропостачання, водопостачання, водовідведення, демонтажу дверних блоків, перегородок, влаштування дверних прорізів та мурування стін.

Позивач звернувся до виконкому сільради із заявою про надання дозволу на переобладнання та перепланування будинку, однак отримав відмову через відсутність у виконкому таких повноважень.

Рішенням районного суду, яке залишив без змін апеляційний суд, позов задоволений. Суди вказали на варіант розподілу, який відповідає найкращим інтересам сторін. При цьому суд зазначив, що скільки спір вирішений у судовому порядку з урахуванням висновку експерта про технічну можливість перепланування і переобладнання спірного будинку, то відмова органу місцевого самоврядування в наданні згоди на такі роботи не має істотного значення для правильного вирішення спору.

Вказані рішення залишила в силі Об’єднана палата Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду

Висновки об’єднаної палати КЦС ВС

Об’єднана палата КЦС ВС навела таке обґрунтування:

  • За змістом статті 152 ЖК України, якщо роботи з переобладнання та перепланування передбачають втручання в несучі конструкції та/або інженерні системи загального користування, то необхідно отримати відповідні документи на їх виконання до початку таких робіт.
  • Водночас у спорах про поділ нерухомого майна в натурі суд має встановити можливість поділу об’єкта нерухомості відповідно до вимог, передбачених будівельними нормами та правилами, відповідно до яких кожній зі сторін може бути виділено відокремлену частину будинку із самостійним виходом (квартиру), або в разі, коли є технічна можливість переобладнання будинку в ізольовані квартири.
  • З цією метою призначається судова будівельно-технічна експертиза, за результатами проведення якої судом розглядається найбільш оптимальний варіант поділу нерухомого об’єкта в натурі. Отримання дозволів на перепланування об’єкта нерухомості здійснюється власниками, якщо техніко-юридичними нормами встановлена вимога щодо отримання дозвільних документів у разі втручання в несучі конструкції та/або інженерні системи загального користування чи в інших випадках, передбачених будівельними нормами та правилами.
  • Наявність чи відсутність станом на час ухвалення судом відповідного рішення таких дозволів чи погоджень, необхідних для фактичного виконання робіт із поділу спірного майна, не має значення для суду, який ухвалює рішення про поділ, незалежно від того, чи є у сторін у справі проєктна документація з поділу, чи затверджена вона, чи отримали вони документи на право виконання відповідних будівельних робіт, а також незалежно від того, чи вимагається за законом у конкретному випадку розробка такої проєктної документації та отримання дозвільної документації.

«Положення ст. 152 ЖК України не стосуються вирішення питань технічної можливості поділу спірної нерухомості та визначення необхідності його здійснення. Тобто ця стаття не застосовується при вирішенні спору співвласників про поділ спільного майна або про виділ з нього частки. Суд не має підстав вимагати від позивача проходження дозвільної процедури за правилами ст. 152 ЖК України до ухвалення судом рішення про поділ спірного нерухомого майна» — виснував КЦС ВС.

Читайте також: АМКУ затвердив Порядок звільнення
від відповідальності за антиконкурентні узгоджені дії

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA