прапор_України

Генеральний партнер 2022 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Аналітика » Окремі питання щодо обов’язкової реєстрації платником ПДВ

Окремі питання щодо обов’язкової реєстрації платником ПДВ

  • 11.05.2021 13:34

Пунктом 181.1 ст. 181 Податкового кодексу України (далі – ПК України) визначено, що у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп’ютерної мережі, нарахована (сплачена) особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 000 000 гривень (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов’язана зареєструватися як платник податку в контролюючому органі за своїм місцем перебування (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 цього Кодексу, крім особи, яка є платником єдиного податку першої – третьої групи.

На перший погляд зазначена норма здається простою та зрозумілою, проте на практиці під час здійснення господарських операцій виникають проблемні питання, відповіді на які ПК України, на жаль, не містить.

Проаналізуємо окремі питання щодо обов’язкової реєстрації платником ПДВ.

1. З якої дати необхідно починати нараховувати та сплачувати податкові зобов’язання з ПДВ?

Відповідь на це запитання міститься у тексті постанови Верховного Суду від 13.10.2020 у справі № 813/1984/16 про необґрунтованість прийняття контролюючим органом податкового повідомлення-рішення.

Верховний Суд зазначає таке.

У разі обов’язкової реєстрації особи як платника податку реєстраційна заява подається до контролюючого органу не пізніше ніж 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто обсягу оподатковуваних операцій (п. 183.2. ст 183 ПК України).

Якщо особа, у якої обсяг оподатковуваних операцій з постачання товарів/послуг за останні 12 місяців перевищив гранично встановлену статтею 181 ПК України межу, не подала до органу державної податкової служби заяву, то обов`язок нарахування та сплати податкових зобов`язань із податку на додану вартість у такої особи виникає з дня, наступного за граничним днем, який встановлено для подання заяви, тобто з 11 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто законодавчо встановленого обсягу оподатковуваних операцій з постачання товарів/послуг.

Водночас, якщо останній день строку подання заяви припадає на вихідний, святковий або неробочий день, то такий обов’язок виникає з наступного робочого дня за вихідним, святковим або неробочим днем.

Аналогічну позицію викладено в постановах Верховного Суду від 18.02.2020 у справі № 807/1469/13-а, від 18.02.2020 у справі № 817/2342/16, від 26.11.2019 у справі № 802/1854/15-а.

Зазначене також підтверджується узагальнювальною податковою консультацією, затвердженою наказом ДПС України від 06.07.2012 № 588, індивідуальною податковою консультацією від 07.03.2019 № 946/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, індивідуальною податковою консультацією від 11.04.2019 № 1553/5/99-99-15-03-02-16/ІПК.

Простіше кажучи, обов’язок нарахування та сплати податкових зобов’язань з податку на додану вартість виникає з дня, наступного за граничним днем, який установлено для подання заяви.

Тобто з 11-го числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто загального обсягу оподатковуваних операцій, який зобов’язує до ПДВ-реєстрації.

2. Чи підпадають під оподаткування ПДВ операції, які здійснюються в період із дня перевищення обсягу в 1 000 000 гривень, але до граничного дня для обов’язкової реєстрації платником ПДВ?

З огляду на зазначені вище постанови Верховного Суду та податкові консультації всі операції з постачання товарів чи послуг (пп. 14.1.185, 14.1.191 ПКУ), здійснені таким суб’єктом господарювання, починаючи з 11 числа  календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто загального обсягу оподатковуваних операцій, мають для нього ті ж самі наслідки, що й для зареєстрованого платника ПДВ. Тобто кожне відвантаження і кожний аванс починаючи з цієї дати — це податкові зобов’язання з ПДВ.

Як наслідок, операції, здійснені до 11 числа  календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто загального обсягу оподатковуваних операцій, не підпадають під оподаткування ПДВ.

3. Які наслідки нереєстрації платником ПДВ для осіб, які підлягають обов’язковій реєстрації?

За загальним правилом, згідно із п. 183.10 ст. 183 ПК України будь-яка особа, яка підлягає обов’язковій ПДВ-реєстрації та у випадках і в порядку, передбачених ст. 183 ПК України, не подала до контролюючого органу реєстраційну заяву:

— несе відповідальність за ненарахування або несплату ПДВ на рівні зареєстрованого платника;

— не має права на нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування.

У разі якщо факт нереєстрації платником ПДВ буде виявлено податковим органом під час перевірки, на такого суб’єкта господарювання буде накладено штраф згідно з п. 123.1 ст. 123 ПК України (25 % від суми визначеного контролюючим органом ПДВ-зобов’язання). Тобто фактично йдеться про штраф у розмірі 25 % від суми ПДВ, що перетворився на податок з обороту.

Проте звертаємо увагу, що в разі якщо з 11 числа  календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто загального обсягу оподатковуваних операцій, суб’єкт господарювання не здійснює жодних операцій, сума його ПДВ-зобов’язань буде дорівнювати нулю, як і сума штрафу, який передбачено п. 123.1 ст. 123 ПК України.

Адвокат АО «Юрлайн» Різун Ніна та юрист АО «Юрлайн» Хріщева Олександра

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

tg-10
4_TaxForce600_90
covid
На-сайт_балы_600х90
На-сайт1_600x90
top50_2020_600x90
ULF_0002
Vacancies_600x90_ua

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Loading ... Loading ...

PRAVO.UA