Оформлення акта прийняття-передання земельної ділянки є наслідком припинення дії договору оренди — PRAVO.UA Оформлення акта прийняття-передання земельної ділянки є наслідком припинення дії договору оренди — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Оформлення акта прийняття-передання земельної ділянки є наслідком припинення дії договору оренди

Оформлення акта прийняття-передання земельної ділянки є наслідком припинення дії договору оренди

  • 25.01.2022 18:09

Херсонський апеляційний суд  прийняв рішення стосовного того, що оформлення акта прийняття-передання земельної ділянки є наслідком припинення дії договору оренди земельної ділянки, а не підставою для його припинення.

Щодо позовних вимог

Громадянка звернулась до суду із позовом про визнання припиненим договору оренди землі та усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою, посилаючись на те, що вона є власником земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Між нею та відповідачем укладено договір оренди строком на 10 років.

Після закінчення строку договору позивачка неодноразово надсилала письмові повідомлення відповідачу про небажання продовжувати договір оренди землі та з проханням не проводити сільськогосподарських робіт на її земельній ділянці. Натомість відповідач не повернув їй земельну ділянку, оскільки вважав, що без підписання актів прийняття-передання земельних ділянок строк договору оренди є подовженим.

До того ж орендар послався на те, що безпосередньо перед закінченням строку дії договору оренди земельна ділянка позивачки була засіяна і врожай з неї в межах строку дії договору зібрати було неможливо.

Рішення суду І інстанції

Суд першої інстанції зобов’язав відповідача повернути позивачці належну їй на праві власності земельну ділянку. Адже вона неодноразово зверталася до орендаря з листами-повідомленнями про заперечення щодо поновлення договору оренди, що, на думку суду, виключає застосування «мовчазної згоди» чи продовження орендних правовідносин після закінчення строку дії договору.

Апеляція

За результатами перевірки матеріалів провадження та доводів апеляційної скарги відповідача колегія суддів Херсонського апеляційного суду погодилась із висновками суду першої інстанції, зазначивши таке:

згідно зі ст. 31 Закону України «Про оренду землі» після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, укладення нового договору на новий строк з тим самим орендарем за його бажанням може бути здійснено лише за згодою орендодавця.

Суд апеляційної інстанції звернув увагу, що відповідно до умов договору оренди землі після закінчення строку, на який його було укладено, орендар має переважне право на поновлення договору. Він повинен не пізніше ніж за місяць до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. Та за відсутності письмових заперечень орендодавця договір оренди може бути продовжено.

У цій справі колегія суддів дійшла висновку, що договір оренди з огляду на його умови та письмові заперечення позивачки щодо його поновлення припинився у зв’язку із закінченням строку, на який його було укладено. Такий юридичний факт судового підтвердження не потребує. А оформлення акта прийняття-передання земельної ділянки є наслідком припинення дії договору оренди земельної ділянки, а не підставою для його припинення.

Ознайомитись із судовими рішеннями у цій справі можна в Єдиному державному реєстрі судових справ за номером справи 663/1789/21.

Нагадаємо, що сьогодні ВРУ прийнято за основу законопроєкт щодо спрощення процедури набуття земельних ділянок сільськогосподарського призначення.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA