600-90_WAIT
прапор_України

Генеральний партнер 2022 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Одноразова грошова допомога у зв’язку з інвалідністю учасника бойових дій: КАС ВС вказав на особливості призначення

Одноразова грошова допомога у зв’язку з інвалідністю учасника бойових дій: КАС ВС вказав на особливості призначення

  • 10.05.2022 17:26

Якщо громадянин не звертався за отриманням одноразової грошової допомоги під час встановлення йому інвалідності, то його звернення згодом, після зміни групи інвалідності, слід вважати як подане вперше.

На це вказав Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду в постанові від 3 квітня 2022 року у справі № 240/12378/19.

Обставини справи

У 2010 році гр-на А. визнано особою з інвалідністю ІІІ групи внаслідок захворювання, пов’язаного з виконанням обов’язків під час проходження строкової військової служби та участі в бойових діях у складі Миротворчих сил ООН.

У 2017 році йому встановлено інвалідність ІІ групи. А у 2018 році цю групу підтверджено як із попередніх причин, так і у зв’язку із захистом Батьківщини під час АТО у 2016–2017 роках.

У зв’язку з цим він звернувся із заявою для отримання одноразової грошової допомоги в розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, на дату встановлення інвалідності.

Проте Міністерство оборони України відмовило в призначенні  допомоги у зв’язку із встановленням ІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов’язаного з виконанням обов’язків служби під час участі в бойових діях.

Рішення мотивовано тим, що групу інвалідності змінено за більш ніж дворічний строк після первинного встановлення ступеня втрати працездатності.

Позиція ВС

Переглядаючи справу в касаційному порядку, КАС ВС визнав помилковим висновок апеляційного суду, який відмовив у задоволенні позову.

Зокрема, ВС вказав, що дворічний строк, передбачений пунктом 4 статті 163 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та пунктом 8 порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975, застосовується до правовідносин, пов’язаних з отриманням одноразової грошової допомоги в більшому розмірі з урахуванням раніше виплаченої суми.

Обов’язковою умовою для застосування зазначених норм є отримання особою грошової допомоги і повторне звернення за отриманням доплати.

Тобто спір між сторонами виник не щодо доплати грошової допомоги, а щодо отримання одноразової грошової допомоги вперше.

Позивач під час первинного встановлення ІІІ групи інвалідності не звертався із заявою про отримання одноразової грошової допомоги і не отримував коштів.

ВС погодився з висновками суду першої інстанції, що позивач має право на отримання одноразової грошової допомоги за результатами огляду МСЕК у зв’язку із встановленням йому ІІ групи інвалідності, оскільки він не реалізував це право раніше.

Також читайте: Доступ адвокатів до ЄДРСР можуть відкрити протягом найближчих тижнів

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

ЮП 600х90
tg-10
На-сайт_балы_600х90
На-сайт1_600x90
Slide

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Loading ... Loading ...

PRAVO.UA