Обслуговування українською: порушників закону про мову штрафуватимуть не відразу — PRAVO.UA Обслуговування українською: порушників закону про мову штрафуватимуть не відразу — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Обслуговування українською: порушників закону про мову штрафуватимуть не відразу

Обслуговування українською: порушників закону про мову штрафуватимуть не відразу

  • 15.01.2021 11:23

З 16 січня український бізнес має обслуговувати споживачів державною мовою.

Ця вимога стосується всіх підприємств, установ та організацій, ФОП та інших суб’єктів господарювання, що обслуговують споживачів.

Навіть інтернет-магазини та інтернет-каталоги зобов’язані обслуговувати клієнтів та надавати інформацію про товари і послуги державною мовою.

Хоча інформація й може дублюватися іншими мовами.

Саме з 16 січня 2021 року набуває чинності відповідна вимога Закону № 2704-VIII “Про забезпечення функціонування української мови як державної” (Закон про мову).

Обслуговування українською

Закон про мову ухвалили у квітні 2019 року за каденції Президента Порошенка. В цілому цей Закон набув чинності 16 липня 2019 року, але з поетапним впровадженням нібито дражливих норм, зокрема, щодо обслуговування українською. І хоча за каденції Президента Зеленського до Закону зміни вносили 4 рази, стаття 30 в частині того, що мовою обслуговування споживачів в Україні є державна мова, залишилась незмінною.

Президент Зеленський лише уточнив особливості надання українською інформації про товари та послуги на території нашої держави. Зміни стосуються можливості виконання мовою оригіналу маркування лікарських засобів та медичних виробів, а також інструкцій до них.

До речі, мовою медичного обслуговування також є українська мова. Ще з 16 липня 2020 року заклади охорони здоров’я мають складати державною мовою документи, які стосуються стану здоров’я пацієнтів. Українська також є мовою актів, які регулюють діяльність закладів охорони здоров’я, діловодства та документообігу.

Мовою обслуговування пасажирів у транспорті також є державна мова.

Важливо. На прохання клієнта, пацієнта, пасажира його обслуговуватимуть будь-якою прийнятною для обох сторін мовою.

Штрафи за порушення вимог до мови обслуговування в Україні

За повторне протягом року порушення вимог до  мови обслуговування штраф, який накладає уповноважений, становить від 300 до 400 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Це від 5100 до 6800 грн.

Проте штраф порушникам виписуватимуть не відразу. Спочатку уповноважений із захисту державної мови або його представник попросить суб’єкта господарювання усунути порушення протягом 30 днів.

  • По-перше, оголошується попередження та вимога усунути порушення протягом 30 днів від дати складення акта.
  • По-друге, протокол складається лише в разі повторного протягом року порушення.
  • По-третє, уповноважений виносить постанову про накладення штрафу, якщо, розглянувши справу, встановить порушення норм Закону про мову.
  • По-четверте, постанову про накладення штрафу за порушення закону у сфері застосування державної мови можна оскаржити в суді.

Відповідальність за порушення закону щодо функціонування і застосування української мови як державної застосовуватимуть лише з 16 липня 2022 року. Саме через три роки з дня набуття чинності Закону про мову набуде чинності стаття 188-52 КпАП, яка встановлює штрафи, зокрема, за порушення вимог до мови обслуговування.

Уповноважений із захисту державної мови

Водночас порядок накладення штрафів на суб’єктів господарювання за порушення закону щодо застосування державної мови у сфері обслуговування споживачів діє з 8 січня 2021 року. Відповідна стаття 57 Закону про мову набула чинності через шість місяців із дня призначення уповноваженого із захисту державної мови.

Нагадаємо, що уповноваженого призначили 8 липня 2020 року строком на п’ять років. Ним став Тарас Кремінь.

“Постанова про накладення штрафів виноситься уповноваженим, якщо за наслідками розгляду справи встановлено порушення норм цього Закону. Форма постанови про накладення штрафів затверджується уповноваженим”, – зазначено в Законі про мову.

Українська мова в державних органах

З 27 травня 2020 року діє порядок контролю уповноваженим застосування української мови в державних органах. Уповноважений має право здійснювати перевірки на підставі повідомлень про порушення, які:

  • отримано від суб’єктів контролю;
  • опубліковано в ЗМІ;
  • оприлюднено в інтернеті.

Марина Ясинська

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA