Об’єднана палата КГС ВС: сертифікат ТПП про наявність форс-мажорних обставин не є беззаперечним доказом їх існування — PRAVO.UA Об’єднана палата КГС ВС: сертифікат ТПП про наявність форс-мажорних обставин не є беззаперечним доказом їх існування — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Об’єднана палата КГС ВС: сертифікат ТПП про наявність форс-мажорних обставин не є беззаперечним доказом їх існування

Об’єднана палата КГС ВС: сертифікат ТПП про наявність форс-мажорних обставин не є беззаперечним доказом їх існування

  • 26.08.2022 16:33

Сертифікат торгово-промислової палати, який підтверджує наявність форс-мажорних обставин, не може вважатися беззаперечним доказом їх існування, а повинен критично оцінюватися судом з урахуванням встановлених обставин справи та у сукупності з іншими доказами.

Зокрема, такий висновок зробила об’єднана палата Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у постанові від 19 серпня 2022 року у справі № 908/2287/17.

Обставини справи

У зв’язку з порушенням АТ «Запоріжгаз» умов договору купівлі-продажу щодо строків розрахунків за придбаний природний газ АТ «НАК «Нафтогаз України» звернулося до суду з позовом про стягнення з АТ «Запоріжгаз» заборгованості, а також нарахованих на неї пені, трьох процентів річних та інфляційних втрат.

Відповідач вказував на настання форс-мажору. Зокрема, на переконання АТ «Запоріжгаз», саме дії третіх осіб — державних органів призвели до часткової неможливості оплати ним того обсягу природного газу, який не було враховано під час встановлення тарифів на розподіл природного газу.

Рішенням суду першої інстанції позов задоволено частково.

Постановою апеляційного господарського суду рішення місцевого господарського суд змінено, позов задоволено повністю.

Висновок ВС

Об’єднана палата КГС ВС відмовила в задоволенні касаційної скарги та залишила без змін постанову апеляційного господарського суду.

Зокрема, в контексті врахування настання форс-мажорних обставин ВС вказав на таке.

  • Частиною 1 статті 14-1 Закону «Про торгово-промислові палати в Україні» встановлено, що Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб’єкта господарської діяльності за собівартістю.
  • Тобто сертифікат видається ТПП за зверненням однієї зі сторін спірних правовідносин, яка оплачує послуги ТПП. Водночас інша сторона спірних правовідносин позбавлена можливості надати свої доводи і вплинути на висновки торгово-промислової палати.
  • Таке засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) може вважатися достатнім доказом існування форс-мажорних обставин для сторін договору, якщо вони про це домовилися, але не пов’язує суд у випадку виникнення спору між сторонами щодо правової кваліфікації певних обставин як форс-мажорних.

Тож об’єднана палата КГС ВС зазначила, що сертифікат торгово-промислової палати, який підтверджує наявність форс-мажорних обставин, не може вважатися беззаперечним доказом їх існування, а повинен критично оцінюватися судом з урахуванням встановлених обставин справи та у сукупності з іншими доказами.

«Адже визнання сертифіката торгово-промислової палати беззаперечним та достатнім доказом існування форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) без надання судом оцінки іншим доказам суперечить принципу змагальності сторін судового процесу», — наголосив ВС.

Також читайте: Перебування матері за кордоном не свідчить про її фінансові можливості — Хмельницький апеляційний суд

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA