Новий законопроєкт з оптимізації трудових відносин: що очікувати? — PRAVO.UA Новий законопроєкт з оптимізації трудових відносин: що очікувати? — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Аналітика » Новий законопроєкт з оптимізації трудових відносин: що очікувати?

Новий законопроєкт з оптимізації трудових відносин: що очікувати?

  • 02.06.2022 12:51
Анна Степанова, юристка практики трудового права Baker McKenzie
Станіслав Мужайло, помічник юриста практики трудового права Baker McKenzie

12 травня 2022 року Верховна Рада України прийняла за основу зі скороченням строків підготовки до другого читання проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо оптимізації трудових відносин» № 7251 від 5 квітня 2022 року (проєкт). Він покликаний врегулювати деякі неточності існуючого регулювання, що стали очевидними лише в умовах воєнного стану, а також усунути застарілі законодавчі прогалини та колізії. Серед іншого проєкт передбачає такі зміни.

Підстави для припинення трудового договору

Проєкт розширює підстави для припинення трудового договору. Згідно з проєктом новими підставами є: (1) призов або вступ на військову службу фізичної особи, яка використовує найману працю (з певними винятками); (2) смерть фізичної особи, яка використовує найману працю, або працівника (або визнання такої особи безвісно відсутньою чи померлою).

Звільнення з ініціативи роботодавця

У випадку прийняття проєкту звільнити працівника з ініціативи роботодавця можна буде, зокрема, в разі: (1) відсутності працівника на роботі та інформації про причини такої відсутності понад чотири місяці; (2) неможливості забезпечувати працівнику умови праці через знищення потужностей, засобів виробництва або майна роботодавця в результаті бойових дій (якщо неможливо перевести працівника за його згодою на іншу роботу).  У разі розірвання трудового договору через неможливість забезпечувати працівникові умови праці роботодавець має повідомити працівника про звільнення мінімум за 10 календарних днів до запланованої дати звільнення. Водночас працівник має право на отримання вихідної допомоги у розмірі не менш ніж його середній місячний заробіток.

Запровадження нових або зміна чинних умов оплати праці

Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» № 2136-IX від 15 березня 2022 року скасовано вимогу про двомісячне попередження про зміну істотних умов праці (заробітної плати, режиму роботи тощо) у період дії воєнного стану. Проєкт скасовує також вимогу про двомісячне попередження працівників про запровадження нових або зміну чинних умов оплати праці в бік погіршення у період дії воєнного стану.

Використання відпусток

Проєкт змінює правила використання щорічної відпустки та отримання грошової компенсації за невикористані дні такої відпустки під час переведення. Зокрема, проєктом пропонується виключити право працівників використати щорічну відпустку повної тривалості до спливу шестимісячного строку в разі переведення на інше місце роботи, а також право перерахувати грошову компенсацію за невикористані дні щорічної відпустки новому роботодавцю в разі переведення.

Проєктом скасовується вимога про виплату відпускних за три дні до початку відпустки. У разі прийняття проєкту в роботодавців з’явиться можливість визначати строк виплат відпускних у колективному або трудовому договорі, водночас такі виплати необхідно буде робити до початку відпустки.

Також проєкт уточнює деякі правила надання щорічних відпусток у період дії воєнного часу. Зокрема, якщо тривалість щорічної основної відпустки працівника становить понад 24 календарні дні, надання невикористаних у період дії воєнного стану днів такої відпустки має бути перенесено на період після закінчення дії воєнного стану. Водночас у разі звільнення працівника у період дії воєнного стану йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної основної відпустки.

Робочий час

Проєктом уточнюється, що нормальну тривалість робочого часу можна збільшувати до 60 годин на тиждень (або 50 годин — у разі скороченого робочого часу) для працівників, зайнятих на об’єктах критичної інфраструктури (в оборонній сфері, сфері забезпечення життєдіяльності населення тощо).

Призупинення дії трудового договору

Проєктом встановлюється, що призупинення дії трудового договору можливе на строк не довший, ніж період дії воєнного стану. Також проєкт уточнює процедуру призупинення дії договору. Серед іншого роботодавець має погодити наказ про призупинення дії трудового договору з військово-цивільною адміністрацією. Водночас роботодавці зобов’язані будуть також погодити з військово-цивільною адміністрацією попередньо прийняті накази про призупинення дії трудових договорів.

Відшкодування грошових сум

Проєктом запроваджується нова норма щодо відшкодування працівникам та роботодавцям пов’язаних із трудовими відносинами грошових сум, втрачених внаслідок збройної агресії. Таке відшкодування покладається на державу-агресора. Які саме грошові суми підлягають відшкодовуванню, проєкт не визначає. Водночас відповідно до проєкту порядок відшкодування буде додатково встановлений Кабінетом Міністрів України. Ймовірно, в цьому порядку будуть більш детально прописані норми про відшкодування, а також види грошових сум, що будуть відшкодовуватися працівникам та роботодавцям.

Електронна форма кадрових документів

Проєкт впроваджує пряму норму, згідно з якою на час оголошення воєнного або надзвичайного стану можливо буде оформлювати всі повідомлення та документи з питань трудових відносин, включно з наказами, в електронній формі або шляхом відправлення електронних носіїв, на яких записано документ, відповідно до законодавства у сфері електронного документообігу.

Контроль за додержанням законодавства про працю

Проєктом передбачається можливість здійснення Держпраці та її територіальними органами позапланових заходів державного контролю за додержанням законодавства про працю в частині додержання вимог Закону «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» № 2136-IX, а також із питань виявлення неоформлених трудових відносин та припинення трудового договору.

Таким чином, враховуючи нагальність усунення певних неточностей та вирішення питань, які виникають у роботодавців та працівників в умовах воєнного стану, вважаємо, що цей проєкт, імовірно, невдовзі буде прийнятий. Відповідно, працівникам та роботодавцям необхідно стежити за статусом проєкту, а також подальшими змінами трудового законодавства.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA