Друга сесія ІІ Ukrainian Arbitration Forum стала майданчиком, на якому обговорили нові можливості модернізації арбітражних регламентів. Модератором цієї сесії став Іван Ващинець, партнер ARBITRADE.
Розпочала дискусію Наталія Петрик, юридичний радник Арбітражного інституту Торгової палати Стокгольма (SCC). Вона повідомила, що диджиталізація є одним із завдань SCC і цей процес вже завершено. Додатково було також створено платформу для суду ad hoc.
Друге завдання – створення більш широкої палітри регламентів, які б використовувалися ADR. Зокрема, як повідомила доповідачка, запроваджено Регламент SCC. Ця процедура дає змогу визначити перспективи справи. Така оцінка здійснюється незалежним експертом. Для проведення цієї процедури необхідна згода сторін. У експерта є лише 3 тижні.
Особливість цієї процедури в тому, що регламент не передбачає подальшого звернення до SCC або відповідного застереження. Цей регламент може бути цікавим для спорів у межах проєкту, який триває і який жодна зі сторін не планує переривати. Вартість процедури така:
Надалі такий експерт може бути залучений сторонами як арбітражний суддя. Водночас додатковими витратами може бути тільки сплата додаткового реєстраційного збору.
Продовжуючи тему диджиталізації, Ема Поточнік, юридичний радник Віденського міжнародного арбітражного центру (VIAC), розповіла про їх онлайн-платформу. Оновлені регламентні правила запроваджено в червні цього року, зокрема:
Метою такого вдосконалення є визначення строку розгляду справи – 3 місяці. Витрати за справою визначаються до остаточного її вирішення. Розмір витрат залежить від виду і специфіки спорів. Реєстраційний збір 1000 євро плюс витрати на кожного арбітра. Збільшення витрат залежить від складності справи, проте сторони можуть зробити застереження щодо ліміту бюджету.
Також доповідачка наголосила на тому, що існують вузькоспеціалізовані правила. Що стосується процесуальних правил, то промовець повідомила про відсутність жодних обмежень щодо кількості арбітрів. За загальним правилом арбітри мають бути іншої національності, ніж сторони. В окремих справах допускається подання апеляції.
За словами Еми Поточнік,
COVID-19 особливо негативно не вплинув на діяльність арбітражу – він підштовхнув до швидшого впровадження змін.
Вікторія Хандримайло, кейс-адміністратор Гонконгського міжнародного арбітражного центру (HKIAC), розповіла про функціонал платформи Сase connect. Особливістю цієї платформи є те, що вона є сховищем усіх документів. Спікер наголосила, що ця платформа є повністю захищеною. З цією метою використовуються:
Ця платформа діє цілодобово. Її використання поки що безкоштовне.
Друга форма спілкування учасників арбітражу, як повідомила доповідачка, – це віртуальні слухання, яких зараз абсолютна більшість (у 2021 році їх 83%). Відповідно, розроблено правила проведення віртуальних слухань, дотримання яких є обов’язковим.
Також використовується платформа CASE DIGEST – ця платформа дає змогу здійснювати сторонам пошук релевантної практики арбітражу.
Віцерадник Міжнародного арбітражного суду Міжнародної торгової палати (ICC) Сергій Мельник розповів про регламентні зміни 2021 року.
Підставами для змін є:
Основні зміни:
Ольга Костишина, радник голови МКАС при ТПП України, продовжила тему зміни регламентних правил.
За її словами, логіка змін полягала у:
Зміни 2020 року – комплексне рішення, зауважила пані Костишина.
Важливим, за словами спікерки, є те, що відтепер арбітри також можуть брати участь у розгляді дистанційно.
Що стосується наявності онлайн-платформи, то її впровадження тільки планується.
Причини цього такі:
Ольга Шенк, радник МЮФ CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang, розкрила питання фінансування позовів третьою стороною. Вона розповіла, що така третя сторона – це:
Визначальним є те, що фінансуються тільки майнові позови.
Переваги:
Спірні моменти:
Для того щоб позов було профінансовано:
Підсумовуючи, доповідач зазначила, що
це непроста історія, але дуже корисний інструмент у випадку відсутності коштів.
Також читайте, про що говорили під час першої сесії форуму, та дивіться фоторепортаж.
© Юридична практика, 1997-2023. Всі права захищені
Пожалуйста, подождите…