прапор_України

Генеральний партнер 2022 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Нобелівську премію миру присуджено українським, російським та білоруським правозахисникам

Нобелівську премію миру присуджено українським, російським та білоруським правозахисникам

  • 07.10.2022 14:25
https://www.nobelprize.org/

Лауреатами Нобелівської премії миру 2022 року стали:

  • українська правозахисна організація «Центр громадянських свобод»,
  • білоруський правозахисник Алесь Біляцький,
  • російська правозахисна організація «Меморіал».

«Лауреати премії миру представляють громадянське суспільство у своїх країнах. Вони протягом багатьох років пропагували право критикувати владу та захищати основні права громадян. Вони доклали видатних зусиль, щоб задокументувати військові злочини, порушення прав людини та зловживання владою. Разом вони демонструють важливість громадянського суспільства для миру та демократії», — сказано в повідомлені Норвезького Нобелівського комітету.

Центр громадянських свобод був заснований у Києві в 2007 році з метою просування прав людини та демократії в Україні. Центр зайняв позицію щодо зміцнення українського громадянського суспільства та тиску на владу, щоб зробити Україну повноцінною демократією. Щоб розвинути Україну в правову державу, Центр громадянських свобод активно обстоює приєднання України до Міжнародного кримінального суду. Після вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року Центр громадянських свобод бере участь у виявленні та документуванні військових злочинів Росії проти українського цивільного населення. У співпраці з міжнародними партнерами центр відіграє новаторську роль у притягненні винних до відповідальності за скоєні злочини.

Алесь Бяляцький був одним із ініціаторів демократичного руху, який виник у Білорусі в середині 1980-х років. Серед іншого, він заснував організацію «Весна» у 1996 році у відповідь на суперечливі поправки до Конституції, які надали президенту диктаторські повноваження та викликали масові демонстрації. У наступні роки «Вясна» перетворилася на широкомасштабну правозахисну організацію, яка документувала та протестувала проти застосування владою тортур до політичних в’язнів. Алесь Бяляцький перебував у в’язниці з 2011 по 2014 рік та є ув’язненим із 2020 року.

Правозахисна організація «Меморіал» була заснована в 1987 році правозахисниками колишнього Радянського Союзу та стала найбільшою правозахисною організацією в Росії. Крім створення центру документації жертв сталінської епохи, «Меморіал» зібрав і систематизував інформацію про політичні репресії та порушення прав людини в Росії. «Меморіал» став найавторитетнішим джерелом інформації про політв’язнів російських СІЗО. Під час чеченських війн «Меморіал» збирав і перевіряв інформацію про зловживання та військові злочини, скоєні проти цивільного населення російськими та проросійськими силами. У грудні 2021 року російська влада вирішила примусово ліквідувати «Меморіал», а документаційний центр закрити назавжди.

У Нобелівському комітеті наголосили, що, присуджуючи Нобелівську премію миру за 2022 рік, прагнуть відзначити трьох видатних борців за права людини, демократію та мирне співіснування в сусідніх країнах білорусі, росії та Україні.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

tg-10
4_TaxForce600_90
covid
На-сайт_балы_600х90
На-сайт1_600x90
top50_2020_600x90
ULF_0002
Vacancies_600x90_ua
doroszab2
Slide

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Loading ... Loading ...

PRAVO.UA