Небанківський фінсектор відновлюється повільно - щоквартальний огляд НБУ — PRAVO.UA Небанківський фінсектор відновлюється повільно - щоквартальний огляд НБУ — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Небанківський фінсектор відновлюється повільно - щоквартальний огляд НБУ

Небанківський фінсектор відновлюється повільно – щоквартальний огляд НБУ

  • 28.08.2023 15:52

Про повільне відновлення фінансового сектору заявляє Національний банк України в щоквартальному огляді небанківського фінансового сектору.

У ІІ кварталі з реєстру виключено 82 небанківські фінансові установи ‒ 38 фінансових компаній, 8 лізингодавців, по 7 страховиків і ломбардів, а також 6 кредитних спілок. Більшість фінустанов відмовились від ліцензій добровільно. 16 фінкомпаній, відповідно до вимог Закону України «Про платіжні послуги», також виключено з реєстру й у статусі платіжних установ включено до Реєстру платіжної інфраструктури. Водночас упродовж кварталу зареєстровано одну фінансову компанію та одного лізингодавця.

Страхові компанії

Згідно з інформацією НБУ обсяг активів страховиків життя у II кварталі збільшився вдруге поспіль – на 4%. Водночас активи ризикових страховиків незначно зменшилися через вихід із ринку семи установ.

Обсяг премій страхування життя протягом кварталу майже не змінився, ризикового страхування – зріс на 12%, до рівня IV кварталу 2021 року. Обсяг премій з автострахування збільшився на 21% та перевищив довоєнний рівень. Частка премій автострахування протягом повномасштабної війни стала перевищує половину надходжень ризикових страховиків.

Страховий ринок прибутковий: рентабельність капіталу ризикових страховиків співмірна з попередніми роками (6%), а страховики життя отримали рекордний квартальний прибуток.

Станом на 1 липня хоча б один із нормативів платоспроможності та достатності капіталу й ризиковості операцій порушували 11 страховиків, ще один страховик порушував норматив якості активів. Частка порушників нормативів в активах зросла до майже 1,8%, однак лишається незначною.

Кредитні спілки

Майже дворічне зменшення активів кредитних спілок у ІІ кварталі призупинилося: вони дещо збільшилися, незважаючи на скорочення кількості установ. Активи повільно зростали у більшості спілок, проте на кінець кварталу сягнули лише 60% довоєнного рівня.

Нові кредити зросли вдруге поспіль – майже на третину за квартал. Найпомітніше – позики населенню на будівництво, ремонт, реконструкцію нерухомості. Завдяки цьому дещо зріс кредитний портфель ‒ на 5% за квартал. Проте залишається значною частка кредитів у портфелі, що прострочені більш як на 90 днів, – третина.

Обсяги фінансування з боку об’єднаних кредитних спілок збільшилися на 12%, а відплив коштів значно уповільнився. Помірна прибутковість забезпечила зростання обсягу нерозподіленого прибутку.

Фінансові компанії та ломбарди

Суттєве скорочення кількості установ у ІІ кварталі вплинуло на обсяг активів сегмента ‒ він зменшився майже на 9%. Кредитування населення сповільнилося попри стійку тенденцію до зростання в попередні три квартали, а обсяги факторингових операцій скоротилися на чверть.

Водночас обсяг фінансового лізингу зростав четвертий квартал поспіль завдяки юридичним особам – лізингодавцям. Більшість укладених угод протягом кварталу ‒ на придбання легкових автомобілів.

Сектор ломбардів надалі демонстрував відновлення. Процентні доходи та надходження від реалізації майна зросли, що дало змогу отримати прибуток та поліпшити показники рентабельності.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA