НБУ розробив порядок інформування виконавців про факт відкриття та закриття рахунків користувачів-боржників — PRAVO.UA НБУ розробив порядок інформування виконавців про факт відкриття та закриття рахунків користувачів-боржників — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Аналітика » НБУ розробив порядок інформування виконавців про факт відкриття та закриття рахунків користувачів-боржників

НБУ розробив порядок інформування виконавців про факт відкриття та закриття рахунків користувачів-боржників

  • 05.07.2022 11:54
Вадим Баранівський, юрист, керівник відділу стягнення проблемної заборгованості EVERLEGAL

13 червня 2022 року Національний банк України офіційно опублікував постанову правління НБУ від 13 червня 2022 року № 116 «Про затвердження Положення про порядок повідомлення надавачами платіжних послуг з обслуговування рахунків інформації про відкриття/закриття рахунків користувачів, унесених до Єдиного реєстру боржників, органам державної виконавчої служби або приватним виконавцям» (постанова № 116).

З дати публікації постанови № 116 втратила чинність постанова правління Національного банку України від 18 квітня 2019 року № 60 «Про затвердження Положення про порядок надання банками інформації про відкриття/закриття рахунків фізичних осіб, унесених до Єдиного реєстру боржників, до органів державної виконавчої служби або приватних виконавців», яка до цього регулювала правовідносини між банками та фізичними особами щодо необхідності перевірки наявності інформації про внесення відомостей про таких фізичних осіб до Єдиного реєстру боржників. Варто зазначити, що постанова № 116 розширює коло надавачів платіжних послуг, на яких покладено обов’язок перевірки у разі відкриття або закриття рахунку фізичною та/або юридичною особою наявності інформації про внесення такої особи до Єдиного реєстру боржників, та доповнює список банків іншими небанківськими надавачами платіжних послуг (це, наприклад, платіжні установи, поштові оператори таощо).

Постанова № 116 зобов’язує надавачів платіжних послуг дотримуватись такого порядку перевірки:
  1. перевірити в разі відкриття або закриття рахунку користувача наявність інформації про внесення такої особи до Єдиного реєстру боржників;
  2. у разі наявності в Єдиному реєстрі боржників інформації про користувача-боржника надіслати органу державної виконавчої служби або приватному виконавцю у день відкриття/закриття рахунку повідомлення про відкриття/закриття рахунку таким користувачем.

Керуючись порядком постанови № 116, надавач платіжних послуг перевіряє наявність інформації про внесення відомостей про користувача до Єдиного реєстру боржників шляхом формування запиту до Єдиного реєстру боржників в електронному вигляді та отримує на кожний запит квитанцію-відповідь про наявність/відсутність відповідної інформації в Єдиному реєстрі боржників, в якій у разі наявності відкритого (-тих) виконавчого провадження (-нь) містяться дані про особу боржника (ПІБ / найменування фізичної / юридичної особи, № виконавчого провадження, категорія стягнення за виконавчим документом, контактні дані виконавця за виконавчим провадженням (відділ державної виконавчої служби чи дані приватного виконавця, ПІБ виконавця, телефон для зв’язку, e-mail).

У процесі обробки відповідної заявки від особи, яка має намір отримати платіжну послугу, та у разі виявлення інформації в Єдиному реєстрі боржників про такого заявника (потенційного користувача-боржника) представник надавача платіжних послуг надсилає виконавцю повідомлення в електронному вигляді, що має містити всі обовʼязкові реквізити, зазначені у формі, наведеній в додатку до положення № 116.

Необхідно звернути увагу, що в цьому випадку виникає практичне питання щодо необхідності прийняття рішення про повідомлення виконавця та надсилання відповідного повідомлення виконавцю у разі, коли в Єдиному реєстрі боржників в полі результату пошуку (наприклад, за РНОКПП) буде відображено дані про боржника та № виконавчого провадження, яке станом на дату можливого відкриття/закриття рахунку має фактичний статус «Завершено» (!) (скажімо, в разі повернення виконавчого документа стягувачу на підставі пп. 1, 3, 11 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження»), відомості про такого боржника не виключені з Єдиного реєстру боржників одночасно з винесенням відповідної постанови, інформацію про відповідний статус виконавчого провадження відображено та її можна перевірити лише в Автоматизованій системі виконавчого провадження за пошуком за вказаними параметрами пошуку про № виконавчого провадження. Чи має надавач платіжних послуг на практиці проводити цю додаткову перевірку, залишається незрозумілим.

Інформаційна взаємодія в електронному вигляді щодо перевірки інформації про внесення відомостей про користувачів до Єдиного реєстру боржників та інформування виконавця забезпечуються згідно з регламентом інформаційної взаємодії, розробленим адміністратором автоматизованої системи виконавчого провадження, визначеним Положенням про автоматизовану систему виконавчого провадження, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 5 серпня 2016 року № 2432/5, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 12 серпня 2016 року за № 1126/29256 (зі змінами).

Надавач платіжних послуг подає виконавцю повідомлення в такий спосіб:
  • у формі електронного повідомлення з накладанням кваліфікованого електронного підпису;
  • у паперовому вигляді за підписом уповноваженої особи у разі наявності технічних підстав, що унеможливлюють взаємодію між надавачем платіжних послуг та виконавцем в електронному вигляді, яке подається виконавцю під підпис або надсилається поштою з повідомленням про вручення не пізніше від робочого дня, наступного за днем відкриття/закриття рахунку. Залишається також відкритим питання, чи не створить це можливість для боржника на такий незначний період (строк пересилання поштових відправлень) користуватись своїм вже відкритим рахунком на шкоду інтересам стягувача та в обхід стягувача.

Інформація, що надається в повідомленнях відповідно до положення № 116, становить банківську таємницю, таємницю надавача платіжних послуг. Вимоги щодо захисту, зберігання, використання та розкриття інформації, що містить банківську таємницю, таємницю надавача платіжних послуг, визначаються нормативно-правовими актами Національного банку України.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA