600-90_WAIT
прапор_України

Генеральний партнер 2023 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Наслідки неперейменування акціонерним товариством органу управління — позиція КГС ВС

Наслідки неперейменування акціонерним товариством органу управління — позиція КГС ВС

  • 14.03.2023 16:54

Неперейменування спостережної ради акціонерного товариства на наглядову раду не свідчить про відсутність органу управління, який здійснює захист інтересів акціонерів та контроль за діяльністю правління акціонерного товариства.

В акціонерних товариствах, у яких вже утворений та існує орган із такими самими функціями, як у наглядової ради, такий орган повторно не створюється.

На цьому наголосив Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду у постанові від 22 лютого 2023 року у справі № 921/250/20.

Обставини справи

ТОВ, яке є акціонером ВАТ, оскаржило в суді рішення спостережної ради цього акціонерного товариства, яким були затверджені бюлетені для голосування на порядку денному загальних зборів акціонерів та просило визнати його недійсним.

Позов серед іншого обґрунтований тим, що спостережна рада прийняла рішення з перевищенням своїх повноважень.

Позивач вказував, що такий орган, як спостережна рада, усунений як обов’язковий орган акціонерного товариства ще з 22 червня 2007 року, тобто з дня набрання чинності новою редакцією ст. 46 Закону України «Про господарські товариства». За цією статтею такий орган, як спостережна рада, вже не визначається як законодавчо встановлений орган товариства.

Також у позові зазначається, що Закон «Про акціонерні товариства» не передбачає право спостережної ради приймати рішення про скликання зборів акціонерів та затверджувати інші рішення з процедурних питань проведення зборів, оскільки такі повноваження належать до виключної компетенції наглядової ради, а не спостережної ради.

Господарський суд, рішення якого залишив без змін апеляційний суд, відмовив у задоволенні позову відмовив.

Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду залишив без задоволення касаційну скаргу ТОВ, а рішення судів попередніх інстанцій залишив без змін.

Висновки ВС

  • Закон України «Про акціонерні товариства» не передбачає утворення наглядової ради як нового органу в акціонерних товариствах, створених до набрання чинності цим законом.
  • Норми цього закону передбачають лише утворення наглядової ради як нового органу саме під час заснування нового акціонерного товариства на установчих зборах такого акціонерного товариства.
  • В акціонерних товариствах, у яких вже утворений та існує орган із такими самими функціями, як у наглядової ради, такий орган повторно не створюється.
  • Такі вже створені акціонерні товариства протягом двох років із дати набрання чинності цим законом мають узгодити свої статути та внутрішні положення з нормами цього закону, зокрема і в частині, що стосується наглядової ради товариства.

«Та обставина, що відповідач не узгодив положення свого статуту із законодавством щодо зміни найменування цього органу управління (зі спостережної ради на наглядову раду), не свідчить про відсутність у відповідача такого органу управління (який здійснює захист інтересів акціонерів та контроль за діяльністю правління акціонерного товариства)», — зауважив КГС ВС.

Водночас ні Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України в зв’язку з прийняттям Цивільного кодексу України» (від 27 квітня 2007 року № 997-V), ні Закон України «Про акціонерні товариства» не передбачають наслідків неузгодження статуту та внутрішніх документів акціонерного товариства з їх положеннями.

Також читайте: Директор ТОВ не може самостійно вирішувати питання про звільнення за власним бажанням

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

unnamed
tg-10
Slide

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA