Неперейменування спостережної ради акціонерного товариства на наглядову раду не свідчить про відсутність органу управління, який здійснює захист інтересів акціонерів та контроль за діяльністю правління акціонерного товариства.
В акціонерних товариствах, у яких вже утворений та існує орган із такими самими функціями, як у наглядової ради, такий орган повторно не створюється.
На цьому наголосив Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду у постанові від 22 лютого 2023 року у справі № 921/250/20.
ТОВ, яке є акціонером ВАТ, оскаржило в суді рішення спостережної ради цього акціонерного товариства, яким були затверджені бюлетені для голосування на порядку денному загальних зборів акціонерів та просило визнати його недійсним.
Позов серед іншого обґрунтований тим, що спостережна рада прийняла рішення з перевищенням своїх повноважень.
Позивач вказував, що такий орган, як спостережна рада, усунений як обов’язковий орган акціонерного товариства ще з 22 червня 2007 року, тобто з дня набрання чинності новою редакцією ст. 46 Закону України «Про господарські товариства». За цією статтею такий орган, як спостережна рада, вже не визначається як законодавчо встановлений орган товариства.
Також у позові зазначається, що Закон «Про акціонерні товариства» не передбачає право спостережної ради приймати рішення про скликання зборів акціонерів та затверджувати інші рішення з процедурних питань проведення зборів, оскільки такі повноваження належать до виключної компетенції наглядової ради, а не спостережної ради.
Господарський суд, рішення якого залишив без змін апеляційний суд, відмовив у задоволенні позову відмовив.
Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду залишив без задоволення касаційну скаргу ТОВ, а рішення судів попередніх інстанцій залишив без змін.
«Та обставина, що відповідач не узгодив положення свого статуту із законодавством щодо зміни найменування цього органу управління (зі спостережної ради на наглядову раду), не свідчить про відсутність у відповідача такого органу управління (який здійснює захист інтересів акціонерів та контроль за діяльністю правління акціонерного товариства)», — зауважив КГС ВС.
Водночас ні Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України в зв’язку з прийняттям Цивільного кодексу України» (від 27 квітня 2007 року № 997-V), ні Закон України «Про акціонерні товариства» не передбачають наслідків неузгодження статуту та внутрішніх документів акціонерного товариства з їх положеннями.
Також читайте: Директор ТОВ не може самостійно вирішувати питання про звільнення за власним бажанням
© Юридична практика, 1997-2023. Всі права захищені
Пожалуйста, подождите…