"Нас почали чути" – голова Ради суддів України Богдан Моніч відзвітував перед з’їздом суддів — PRAVO.UA "Нас почали чути" – голова Ради суддів України Богдан Моніч відзвітував перед з’їздом суддів — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » “Нас почали чути” – голова Ради суддів України Богдан Моніч відзвітував перед з’їздом суддів

“Нас почали чути” – голова Ради суддів України Богдан Моніч відзвітував перед з’їздом суддів

  • 10.03.2021 20:34

XVIII з’їзд суддів України заслухав звіт Ради суддів України про виконання завдань органів суддівського самоврядування щодо забезпечення незалежності судів і суддів, стану організаційного та фінансового забезпечення діяльності судів. Доповів на цю тему голова Ради суддів України Богдан Моніч.

Він нагадав, що робота Ради суддів України ведеться в декількох площинах:

Незалежність суддів і судів (розробляє та організовує виконання заходів щодо забезпечення незалежності судів і суддів, поліпшення стану організаційного забезпечення діяльності судів)

Правовий, соціальних захист (розглядає питання правового захисту суддів, соціального захисту суддів та їхніх сімей, приймає відповідні рішення з цих питань; здійснює контроль за організацією діяльності судів)

Конфлікт інтересів (здійснює контроль за додержанням вимог законодавства щодо врегулювання конфлікту інтересів у діяльності суддів)

Інші повноваження (надає консультації щодо ЄСІТС та ведення суддівського досьє; затверджує зразки посвідчень судді, суддів у відставці, зразки мантії та нагрудного знака судді; затверджує Положення про помічника судді)

Щоправда, Богдан Моніч зауважив, що після судової реформи 2016 року повноваження Ради суддів України були суттєво звужені. Ба навіть чинні повноваження Ради суддів України певною мірою перетинаються з деякими повноваженнями Вищої ради правосуддя.

Пан Моніч зупинився на прогалині щодо затвердження Положення про ЄСІТС. Зараз у Ради суддів таких повноважень немає, у суддів виникають питання щодо того, які норми цього Положення застосовувати і в якій редакції, а в Ради суддів є питання, чи можуть вони вносити зміни до цього Положення. Це питання є нагальним, і Радою навіть було прийнято рішення створити робочу групу для дослідження проблематики.

Також Богдан Моніч розповів про взаємодію з органами системи судової влади. Утім, певні проблеми виникають через перетинання повноважень різних органів.

Наразі в складі Ради діють 7 комітетів:

  1. Комітет з питань забезпечення незалежності суддів;
  2. Комітет з питань статусу суддів, дотримання прав працівників суду;
  3. Комітет з питань організаційно-кадрової роботи судів, органів суддівського самоврядування;
  4. Комітет з питань матеріально-побутового і фінансового забезпечення суддів і судів;
  5. Комітет з питань співпраці з державними органами, громадськими організаціями, ЗМІ;
  6. Комітет з питань комунікації з міжнародними організаціями;
  7. Комітет з питань дотримання етичних норм, запобігання корупції і врегулювання конфлікту інтересів.

Радою суддів України у 2019 році прийнято 103 рішення. У 2020-му – 72 рішення, з них 10 рішень стосувалися фінансування, 5 – нормативної діяльності, 9 – організаційного забезпечення, 4 – конфлікту інтересів. Решта стосується інших питань. У 2020-му надійшли 4594 звернення, 907 із них стосуються фінансового забезпечення, 751 – організаційного забезпечення роботи суду. У 2021-му надійшло вже 662 звернення, з них найбільша кількість стосується фінансового питання (331).

«Якщо порівнювати попередній і цей рік, то зі стриманим оптимізмом хочу зазначити, що нас почали чути. Є певна комунікація. Нас запрошують на засідання Комітету Верховної Ради України з питань правової політики, ми залучені до роботи важливих робочих груп», – зауважив Богдан Моніч. Він додав, що з кожною новою зустріччю є щораз більше порозуміння.

Пан Моніч також підкреслив, що розроблено каталог із питань суддівської етики. Цей каталог містить систематизовані за видами дисциплінарних проступків і статтями Кодексу суддівської етики рішення ВРП і рішення Ради суддів України. Таким чином, цей документ значно спрощує пошук рішень чи роз’яснень з окремих питань суддівської етики та конфлікту інтересів. Він розповів і про інші досягнення Ради за звітний період, а детальніше – про напрацювання щодо визначення нормативної чисельності суддів. Попри те що нормативи затверджено, виникає низка дискусійних питань: кількість робочих днів (183 чи 215); чи правильно ДСА України обраховує всі справи (розгляд окремих процесуальних питань також слід розцінювати як розгляд судової справи) та ін.

Завершуючи свій виступ, Богдан Моніч зупинився на болючому кадровому питанні та розповів про те, що їм вдалося зробити перед припиненням повноважень членів ВККС у листопаді 2019-го.

Утім, питанням номер 1 залишається належне фінансування судів державою. Бо зараз замість того, щоб виділити достатню кількість грошей, Міністерство фінансів України змушує складати величезну кількість звітів, мотивуючи це тим, що гроші буде виділено, щойно вони все перевірять. «Який ще розпорядник бюджетних коштів перебуває під таким тотальним контролем?» – поставив риторичне запитання, завершуючи свою доповідь, Богдан Моніч.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA