НААКУ провела перший форум, присвячений проблемам галузі — PRAVO.UA НААКУ провела перший форум, присвячений проблемам галузі — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » НААКУ провела перший форум, присвячений проблемам галузі

НААКУ провела перший форум, присвячений проблемам галузі

  • 02.06.2023 20:23

Сьогодні, 2 червня, в Києві Національна асоціація арбітражних керуючих України за підтримки Проєкту ЄС «Право-Justice» провела національний форум «Неплатоспроможність та банкрутство в Україні. Виклики воєнного часу».

У заході, крім арбітражних керуючих, взяли участь юристи інших галузей практики, представники органів державної влади, банківського сектору, бізнесу.

Відкриваючи форум, голова НААКУ Олександр Бондарчук зазначив, що сьогоднішня подія – історична, адже це перший професійний захід у такому форматі.

Голова НААКУ відзначив важливу роль арбітражних керуючих у суспільстві та в житті країни. Зокрема, зараз понад 30 арбітражних керуючих боронять країну в лавах ЗСУ. На жаль, вже є втрати, тож пам’ять загиблих героїв учасники форуму вшанували хвилиною мовчання.

З вітальним словом до присутніх звернувся голова Дніпропетровської обласної ради Микола Лукашук, який висловив сподівання, що другий форум відбудеться вже в мирний час.

Актуальною назвав проблему платоспроможності міністр юстиції Денис Малюська. У своєму зверненні він виокремив три виклики, які треба подолати: воєнний, євроінтеграційний та корупційний.

Перша сесія форуму, модератором якої став Олександр Бондарчук, була присвячена державному регулюванню та підтримці держави в умовах воєнного стану.

Так, народний депутат України Олексій Мовчан акцентував важливість законопроєкту 7442, яким пропонується внесення змін до Кодексу України з процедур банкрутства щодо застосування процедур банкрутства в період дії воєнного стану. Він висловив упевненість, що проблем із прийняттям законопроєкту в другому читанні не буде. Але в суспільстві є проблеми зі сприйняттям банкрутства як явища. Підтримав колегу щодо необхідності подальшого законодавчого регулювання й народний депутат України Тарас Тарасенко.

Директор департаменту з питань банкрутства Міністерства юстиції України Владислав Філатов зупинився на проблемних питаннях регуляторної діяльності Мін’юсту.

Він також звернув увагу на Директиву ЄС 2019/1023, адже «її імплементація стане елементом структурної реформи».

На актуальність законодавчих новел також вказав Олег Михалюк, головний національний експерт (компонент “Захист прав власності та виконання”) Проєкту ЄС «Право-Justice».

Міжнародним досвідом впровадження новацій в арбітражній практиці поділилися Бартош Сєраковський, заступник директора з питань банкрутства, реструктуризації та досліджень неплатоспроможності (Польща), та Арне Егельс, міжнародний експерт Проєкту ЄС «Право-Justice», арбітражний керуючий, адвокат (Німеччина).

 

Друга сесія форуму була присвячена бізнесу в умовах війни: збереженню, відновленню, відповідальності. Модерувала дискусію Наталія Тищенко, член Ради арбітражних керуючих України.

Про проблеми і виклики вітроенергетичної галузі розповів Андрій Конеченков, голова правління Української вітроенергетичної асоціації. Він зазначив, що наразі вкрай складно підрахувати збитки, адже 73% потужностей вітрової енергетики залишається на окупованій території. Втім, саме фіксація збитків є зараз найбільш важливою процедурою, адже їх подальше відшкодування забезпечить розвиток галузі.

Олена Волянська, член Ради арбітражних керуючих, розповіла про проблеми відшкодування збитків, спричинених війною. Вона зауважила, що наразі відповідних механізмів не існує. Також немає й суду, який би міг розглянути питання відшкодування мільярдних збитків. Проте є розуміння функціонування міжнародних інституцій і те, що відновлення відбуватиметься за рахунок рф.

Арсен Мілютін, заступник голови правління АТ «Ощадбанк», відповідальний за роботу з NLP, порушив тему створення нових механізмів стягнення, зважаючи на виклики сьогодення. Він зазначив, що важлива оцінка кожної конкретної ситуації, а стягувати заборгованість під час війни – не той шлях, яким треба рухатись.

Те, що практики стягнення збитків ще не існує, однак їх фіксація відбувається, також зауважив Сергій Жуков, суддя Верховного Суду. Він зупинився на особливостях солідарної та субсидіарної відповідальності з точки зору судової практики.

З якими проблемами стикається будівельна галузь у процедурі банкрутства, розповіла Діана Козловська, голова комітету міграційного права Асоціації адвокатів України. Експертка підкреслила, що сьогодні важливі рішення потрібні не лише від забудовників, але й від керівництва країни.

Даніїл Федорчук, директор департаменту з правових питань ДК «Укроборонпром», присвятив свій виступ особливостям регулювання неплатоспроможності і банкрутства оборонних підприємств в умовах воєнного стану, зауваживши при цьому, що реформа Укроборонпрому триває.

Лілія Тімакіна, директор з юридичних і земельних питань групи компаній «Аграрні системні технології», звернула увагу, що борги аграрної галузі збільшуються. Водночас закликала співпрацювати з інхаус-юристами і користуватися процедурами банкрутства.

Про те, що держава має створювати умови для розвитку бізнесу, нагадав Ігор Вечірко, суддя Центрального апеляційного господарського суду. За його словами, попри актуальність законодавчих змін, важлива й відповідальність, зокрема арбітражних керуючих.

Підбиваючи підсумки сесії, Наталія Тищенко зауважила, що банкрутство є дієвим інструментом як для кредитора, так і для боржника.

Важливою частиною форуму став благодійний аукціон, адже всі зібрані кошти будуть спрямовані на потреби ЗСУ. Як лоти були привезені з фронту тубуси для зарядів, що стали «полотном» для митців, та книжки з автографами відомих особистостей.

Завдяки активній участі арбітражних керуючих для військових потреб було зібрано близько 150 тис. грн.

Роботу форуму продовжила третя сесія «Виклики війни: функціонуванню банківського сектору, мораторій, націоналізація, вплив на банкрутство”. Модератором сесії стала Олена Волянська.

Учасники дискусії проаналізували вплив на процедури банкрутства та необхідність вдосконалення регулювання з огляду на мораторії, санкції та націоналізацію майна. Також у фокусі уваги були проблемні питання банківського сектору з точки зору кредитора; погодження умов продажу майна банкрута як єдиного майнового комплексу.

У роботі сесії взяли участь:

Олег Васьковський, суддя Верховного Суду;

Владислав Філатов, директор департаменту з питань банкрутства Мін’юсту;

Євген Крук, суддя ВАКС;

Олена Фонова, суддя Господарського суду Луганської області;

Вікторія Марченко, заступник директора департаменту відновлення платоспроможності та припинення діяльності підприємство – начальник відділу супроводження процедур банкрутства Фонду державного майна України;

Олена Коробкова, голова ради Незалежної асоціації банків України.

Завершальна сесія форуму була присвячена судовим процедурам банкрутства в умовах воєнного стану з огляду на судову практику. Модератором був Євген Іваненко, член Ради арбітражних керуючих України.

Експерти розглянули такі питання:

  • функціонування судової системи під час війни, електронний суд та дистанційне правосуддя: перспективи, досягнення, плани. Погляд із боку судової системи та з боку учасників спорів;
  • банкрутство і війна: актуальні питання судової практики в процедурах банкрутства;
  • гострі проблеми: банкрутство підприємств, що повністю або частково розташовані на окупованих територіях;
  • реформування підходів до аналізу фінансового стану підприємств у процедурі банкрутства;
  • банкрутство у виконавчому провадженні: захист чи ухилення;
  • банкрутство фізичних осіб під час війни: кейси.

У дискусії взяли участь:

Олександр Банасько, суддя Верховного Суду;

Оксана Гонта, заступник голови Ради арбітражних керуючих;

Віталій Чепурний, голова Асоціації приватних виконавців України;

Юлія Карауш, арбітражна керуюча;

Олег Терещенко, експерт із питань оцінки фінансових ризиків, банкрутства та санації підприємств Київського національного економічного університету, професор, д.е.н.

Завершальним акордом форуму стало проведення благодійної лотереї, всі кошти від якої також будуть переведені на потреби ЗСУ.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA