Те, які норми з’являться в оновленому Цивільному кодексі України, «Юридичній практиці» прокоментував Вадим Цюра, завідувач кафедри цивільного права Навчально-наукового інституту права КНУ імені Тараса Шевченка, професор, доктор юридичних наук.
— Робоча група з рекодифікації цивільного законодавства працює не перший рік. Уже напрацьовано величезну кількість матеріалу, що стосується як змін, так і прийняття абсолютно нових положень Цивільного кодексу України. Зрозуміло, що новий Цивільний кодекс буде прийматися не в цілому, а, найімовірніше, окремими книгами. Цей процес буде тривати протягом, можливо, далеко не одного місяця. Крім того, вважаю, що в сьогоднішніх умовах існування суспільних, зокрема і ринкових, відносин у нашій країні буде абсолютно нормальним також внесення певних змін до Цивільного кодексу вже після його прийняття. Водночас переконаний, що після завершення всіх юридичних процедур мову можна буде вести про десятиліття існування оновленого Цивільного кодексу України.
— Сьогодні, в період розвитку інформаційних технологій та появи нових видів суспільних відносин, зрозуміло, що новий Цивільний кодекс має йти в ногу з часом. У процесі оновлення цивільного законодавства передбачається ціла низка нових норм, що стосуються як загальних норм цивільного законодавства (предмета, принципів, питань, пов’язаних із правочинами, об’єктами цивільних правовідносин, майнового характеру окремих видів особистих немайнових прав тощо), так і окремих видів цивільних правовідносин, які раніше не підлягали правовому регулюванню. Мова йде про такі конструкції, як віртуальні речі, смарт-контракти, інформаційний ресурс, персональні дані, криптовалюта, цифровий контент тощо.
— Господарський кодекс України існує з 2003 року, протягом цього часу в нього практично не вносилися суттєві зміни, тому говорити про імплементацію його положень, на нашу думку, недоречно. Мову необхідно вести про концептуальне оновлення підходів до розуміння і правової регламентації традиційних понять у Цивільному кодексі України та, відповідно, об’єднання всіх цивільно-правових конструкцій в єдиному нормативному акті, а саме – в оновленому Цивільному кодексі України. Це стосується таких інститутів цивільного права, що сьогодні мають подвійне регулювання Цивільним і Господарським кодексами, як юридичні особи, агентський договір, відшкодування збитків тощо.
(Бесіду вів Анатолій Гвоздецький, «Юридична практика»)
© Юридична практика, 1997-2023. Всі права захищені
Пожалуйста, подождите…