Оскільки наявні безпекові механізми на практиці не завжди можуть бути реалізовані, потрібна певна альтернатива. У випадку із агресією рф проти України має бути створено новий чіткий, швидкий і дієвий механізм безпеки.
Рф, бувши стороною Будапештського меморандуму від 5 грудня 1994 року, ніколи не дотримувалась взятих на себе зобов’язань, починаючи від «газових війн», конфлікту навколо о. Тузли, закінчуючи широкомасштабним міжнародним збройним конфліктом на території України, що триває.
Головною підставою недієвості меморандуму є відсутність його ратифікації за встановленою внутрішньодержавною процедурою всіма державами-підписантами (США, РФ, Великобританія та Україна). Однак відповідно до ст. 11, ч. 1 ст. 14 Віденської конвенції про право міжнародних договорів від 23 травня 1969 року (Віденська конвенція) ратифікація не є єдиною можливою формою надання згоди вказаними державами на обов’язковість виконання умов Будапештського меморандуму. Зокрема, серед інших форм є підписання, коли намір держави надати підписанню такої сили випливає з повноважень її представника або був виражений під час переговорів (п. с) ч. 1 ст. 12 Віденської конвенції).
Будапештський меморандум не підпадав під жоден із перелічених у ч. 2 ст. 7 Закону України «Про міжнародні договори» від 22 грудня 1993 року № 3767-XII (наразі цей законодавчий акт не діє, далі — Закон № 3767-XII) видів договорів, які потребували ратифікації. Цей перелік не був вичерпним та передбачав інші міжнародні договори, ратифікація яких передбачена іншим законом чи самим міжнародним договором. Цим меморандумом передбачено набрання чинності з моменту його підписання, а отже, не вимагається його ратифікація парламентом для набрання чинності. Проте чинна на момент підписання меморандуму Конституція (Основний Закон) України від 20 квітня 1978 року містила вимогу ратифікації парламентом міжнародних договорів (ч. 8 ст. 114-5).
Попри те що меморандум зареєстровано Секретаріатом ООН, його чинність для України є досить суперечливою через недотримання внутрішньодержавних правил надання згоди на його обов’язковість. Зазначимо, що Будапештський меморандум закріплює низку зобов’язань його держав-підписантів перед Україною. Ці зобов’язання побудовані на загальновизнаних і загальнообов’язкових принципах міжнародного права: поважати суверенітет, незалежність, утримуватись від загрози силою чи її використання тощо. Вони, своєю чергою, є міжнародно-правовими звичаями, згода на обов’язковість яких не потребується згідно з міжнародним правом. Міжнародно-правові звичаї, на відміну від міжнародного договору, не потребують ніяких внутрішньодержавних процедур щодо надання їм обов’язковості. Тому закріплені у меморандумі міжнародно-правові звичаї створюють обов’язки для держав-підписантів незалежно від того, чи дотримались вони внутрішньодержавних процедур надання згоди на його обов’язковість.
Як відомо, для того щоб норма права була дієвою, крім гіпотези та диспозиції, вона має містити і санкцію. Тому головною підставою недієвості Будапештського меморандуму є закріплений в ньому механізм консультацій, який в разі акту агресії без закріплення інших конкретних дій зі сторони держав-підписантів є абсолютно недостатнім.
Відповідно до ст. 16 Статуту Ліги Націй від 28 червня 1919 року, якщо член ЛН вдасться до війни, це вважатиметься актом війни проти всіх інших її членів. Крім цього, всі члени вказаної організації зобов’язувались негайно заборонити і припинити із державою порушником її Статуту усі фінансові, торгові та між їх громадянами відносини. У такому разі Рада ЛН зобов’язана рекомендувати заінтересованим державам необхідний кількісний склад спільних збройних сил держав – членів ЛН, які будуть застосовуватися для захисту обов’язків згідно зі Статутом ЛН.
З історії міжнародних відносин ми знаємо, що Німеччина, Японія та Італія вийшли зі складу держав – членів ЛН, тож ст. 16 Статуту ЛН не була активована. Це дало Німеччині змогу «без перешкод» розпочати Другу світову війну. Таким чином, напад на члена ЛН нечленом ЛН не дозволяв першому скористатись зазначеними вище безпековими правилами поведінки Статуту ЛН, що можна вважати однією з головних його прогалин.
На відміну від Статуту ЛН, ст. 5 Північноатлантичного договору від 4 квітня 1949 року (Статут НАТО) закріплює, що збройний напад будь-ким, а не лише його державою-стороною, на одну зі сторін вказаного договору зобов’язує інших сторін надати допомогу включно із застосуванням збройної сили з метою відновлення і збереження безпеки.
Такі заходи припиняються сторонами Статуту НАТО після того, як Рада безпеки ООН (РБ ООН) застосує необхідні заходи для відновлення і підтримання міжнародного миру та безпеки.
Вжиття РБ ООН згідно зі Статутом ООН від 26 червня 1945 року необхідних заходів для підтримання міжнародного миру та безпеки у випадку акту агресії одного члена ООН щодо іншого може бути заблоковано накладенням вето на відповідний проєкт резолюції постійним членом РБ ООН (наприклад, накладення РФ вето на проєкти резолюцій РБ ООН у зв’язку з агресією рф щодо України).
Оскільки безпекові механізми Статуту ООН не завжди на практиці можуть бути реалізовані, потрібна певна альтернатива. Для України такою альтернативою могло б стати членство в НАТО та ЄС, однак вступ до цих об’єднань держав тривалий і складний. Тому у випадку із агресією рф проти України має бути створено новий чіткий, швидкий і дієвий механізм безпеки.
За результатами переговорів між Україною та рф в Стамбулі від 29 березня 2022 року українською делегацією були озвучені позиції України:
Звісно, зазначені позиції української сторони навіть не є проєктом майбутнього багатостороннього договору щодо врегулювання міжнародного збройного конфлікту в Україні за участі держав-гарантів, однак і вони мають бути суттєво скориговані перед їх включенням у текст договору, а саме:
Крім цього, в договорі має бути відображено чіткі строки для створення і початку роботи міжнародного кримінального трибуналу та створення міждержавної українсько-російської комісії для забезпечення розгляду вимоги України щодо відшкодування рф спричиненої шкоди в результаті збройного конфлікту.
Більшість читачів з огляду на те, що договір — це результат компромісу його сторін, критикуватимуть мої пропозиції, запитуючи: де ж компромісний варіант для рф? Вона все ж таки потужна у воєнному плані держава, і рахуватись із нею потрібно, щоб майбутній договір таки був підписаний. Оскільки в міжнародному збройному конфлікті на території України не можна виділити переможця та переможеного, переговори мають відбуватись із позиції рівності, а положення майбутнього договору мають відповідати інтересам обох держав, а не лише рф. Я поясню, що таке нехтування інтересами рф: це коли в цьому договорі його сторони врегулювали б такі положення: (1) скорочення збройних сил рф; (2) обмеження бюджету рф на озброєння; (3) питання скорочення або знищення ядерної зброї рф, якою вона погрожує всьому світу; (4) тривалість санкцій відносно рф та умови їх поступового зняття тощо. Але про це не йдеться. Тому не варто й говорити про те, що в домовленостях не врахували інтересів рф.
Закріплення в майбутньому багатосторонньому договорі позицій України на тому самому рівні, що були обумовлені українською делегацією станом на 29 березня 2022 року, без їх зміни та уточнень є неприйнятним. Вірю, що український народ зробить правильний вибір на референдумі, який передуватиме ратифікації договору в парламенті. Однак включення невигідних для України положень у договір та їх провал на референдумі породить необхідність проведення інших переговорів і може спричинити відповідне загострення та нову кризу. Тому, поки переговорний процес триває, потрібно докладати більше зусиль для захисту інтересів українського народу. Об’єднання держав для припинення міжнародного збройного конфлікту між Україною і рф, що триває, та подолання наслідків після його завершення можуть стати підвалинами майбутньої дієвої системи колективної безпеки з ключовим місцем України в ній.
Автор: Сергій Коваленко, адвокат, кандидат юридичних наук
© Юридична практика, 1997-2023. Всі права захищені
Пожалуйста, подождите…