600-90_WAIT
прапор_України

Генеральний партнер 2023 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Мінекономіки саботує реформу сфери інтелектуальної власності — відкрите звернення професійної спільноти до Президента України

Мінекономіки саботує реформу сфери інтелектуальної власності — відкрите звернення професійної спільноти до Президента України

 • 19.05.2021 14:51

Розпочата Верховною Радою України та Президентом України реформа сфери інтелектуальної власності саботується профільним центральним виконавчим органом — Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України (Мінекономіки). Так вважають правники, які спеціалізуються на праві інтелектуальної власності.

Відповідного відкритого листа на ім’я Президента України Володимира Зеленського підписали 64 фахівця, а також подібні листи скерували главі держави провідні об’єднання юристів у сфері інтелектуальної власності, серед яких Комітет з інтелектуальної власності Асоціації правників України, Національна асоціація патентних повірених, Український альянс по боротьбі з підробками і піратством, Український національний комітет Міжнародної торгової палати.

Зокрема, правники вважають, що Мінекономіки не виконало вимоги Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення національного органу інтелектуальної власності» № 703-IX від 16.06.2020 (Закон № 703), яким запропоновано перезавантажити державну систему охорони інтелектуальної власності, яка б запрацювала прозоро, компетентно та в постійному діалозі з творчою, науковою та професійною спільнотою й бізнесом.

Так, у всіх зверненнях зазначається, що нібито на вимогу Закону № 703 13 жовтня 2020 року Кабінет Міністрів України розпорядженням № 1267-р визначив, що державне підприємство «Український інститут інтелектуальної власності» (Укрпатент) виконує функції Національного органу інтелектуальної власності (НОІВ). Водночас професійна спільнота вважає, що цим розпорядженням не було належним чином виконано вимоги Закону № 703 щодо утворення НОІВ.

«При цьому є достатньо підстав стверджувати, що Мінекономіки та Укрпатент, визначений НОІВ, свідомо зривають завершення реформи сфери інтелектуальної власності», — вказується у відкритому листі.

Як свідчення таких дій наведено низку фактів:

 • Мінекономіки до цього часу не забезпечено проведення відкритого конкурсу на посаду керівника НОІВ, водночас сьогоднішній керівник Укрпатенту не відповідає кваліфікаційним вимогам, встановленим Законом № 703;
 • Мінекономіки не забезпечує реорганізацію Укрпатенту у НОІВ відповідно до Закону № 703. Державна податкова служба відмовила Укрпатенту в отриманні статусу неприбутковості, оскільки за організаційно-правовою формою та метою створення державне унітарне комерційне підприємство створюється для виконання державних замовлень, ефективного управління державним майном з ціллю отримання прибутку та, відповідно, не може мати статусу неприбуткової організації;
 • структура Укрпатенту, яку затвердило Мінекономіки, не відповідає меті та завданням НОІВ як експертного органу, який не має на меті отримання прибутку. Крім того, відповідно до внесених до структури Укрпатенту змін передбачається скорочення штатних посад у відділах експертизи, а не скорочення одиниць адміністративного персоналу;
 • Мінекономіки та НОІВ досі не створили Апеляційну палату НОІВ, Наглядову раду, Атестаційну та Апеляційну комісії;
 • відсутня реакція Мінекономіки на численні порушення в Укрпатенті. Так, перевіркою у 2018—2019 роках було встановлено, що дії або бездіяльність посадових осіб Укрпатенту призвели до завдання значних збитків державі;
 • не узгоджено із Законом № 703 підзаконні нормативно-правові акти;
 • заблоковано доступ до професії представника у справах інтелектуальної власності (патентного повіреного). Атестація не здійснюється понад 4 роки.

«Невжиття заходів із виконання Закону № 703 практично зупиняє процес реформи у сфері інтелектуальної власності та подальшу побудову повноцінного Національного органу інтелектуальної власності. Наразі ми спостерігаємо непрозорість та закритість роботи Мінекономіки та Укрпатенту, відсутність належного реагування на запити представників професійної спільноти та заявників, а також небажання керівництва Укрпатенту та Мінекономіки вступати в конструктивний діалог із представниками професійної спільноти щодо питань реформи сфери інтелектуальної власності», — зазначають фахівці.

На їх думку, ситуація є кричущою, тож потребує негайного втручання глави держави, оскільки існує реальний ризик руйнації системи інтелектуальної власності країни.

Важливість цього питання підкреслюється, зокрема, тим, що:

 • права інтелектуальної власності у ХХІ столітті стали одним із головних економічних інструментів для будь-якого бізнесу на шляху досягнення фінансового успіху та захисту власних інвестицій;
 • права ІВ підтримують творчість та інновації;
 • забезпечення дієвої охорони та захисту прав ІВ безпосередньо впливає на економічне зростання країни та національну безпеку, збільшення легальних робочих місць, знижує корупцію та організовану злочинність, збільшує привабливість України для інвесторів.

Натомість Україна потрапляє під пильну увагу спостерігачів США та ЕС. Торговельне представництво Сполучених Штатів (USTR) щороку із 2002 року включає нашу державу в перелік країн, що потребують пріоритетного нагляду, і в 2021 році Україна залишилась у Переліку країн пріоритетного спостереження із відповідними санкціями на товари, що імпортуються з України, через недостатні охорону та захист прав ІВ, а в квітневому Звіті Європейської комісії про охорону та захист прав інтелектуальної власності у третіх країнах Україна залишилась у Пріоритетному списку третіх країн світу «Priority 2» із припискою: «Порівняно з попереднім звітом в нашій державі не досягнуто жодного прогресу або лише обмежено прогрес у вирішенні проблем із охороною та захистом прав ІВ».

Зважаючи на це, професійна спільнота бачить необхідність термінової реакції Президента України та Ради національної безпеки і оборони України щодо ситуації, яка склалась у цій сфері.

Зокрема, вони просять визнати стан виконання реформи сфери інтелектуальної власності незадовільним, ухвалити та затвердити рішення, спрямовані на забезпечення реформування державної системи правової охорони інтелектуальної власності, та доручити компетентним органам у визначені строки здійснити низку заходів.

Серед них:

 • встановити організаційно-правову форму юридичної особи публічного права, що виконує функції НОІВ, відповідно до вимог Закону № 703;
 • оголосити та провести відкритий конкурс на посаду керівника державної організації, що виконує функції НОІВ;
 • забезпечити прозорість та незалежність діяльності НОІВ та всіх його органів, включно з Апеляційною палатою, шляхом узгодження з вимогами Закону № 703 та відкритого обговорення із фаховою спільнотою та бізнесом;
 • забезпечити впровадження реформи професійними особами органів державної влади з недопущенням осіб, чиї дії чи бездіяльність призвели до невиконання вимог Закону № 703 та масових звільнень фахівців Укрпатенту.

«На наше переконання, впровадження зазначених заходів дасть змогу успішно закінчити реформу сфери ІВ в Україні, створити легальні робочі місця, наповнити бюджет держави, знизити корупцію, збільшити привабливість України для інвесторів завдяки їх впевненості у надійному захисті прав інтелектуальної власності», — зазначено у зверненні.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

IkarPapuga600x90
DorZab600x90
600-90_WAIT
tg-10

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA