Розпочата Верховною Радою України та Президентом України реформа сфери інтелектуальної власності саботується профільним центральним виконавчим органом — Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України (Мінекономіки). Так вважають правники, які спеціалізуються на праві інтелектуальної власності.
Відповідного відкритого листа на ім’я Президента України Володимира Зеленського підписали 64 фахівця, а також подібні листи скерували главі держави провідні об’єднання юристів у сфері інтелектуальної власності, серед яких Комітет з інтелектуальної власності Асоціації правників України, Національна асоціація патентних повірених, Український альянс по боротьбі з підробками і піратством, Український національний комітет Міжнародної торгової палати.
Зокрема, правники вважають, що Мінекономіки не виконало вимоги Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення національного органу інтелектуальної власності» № 703-IX від 16.06.2020 (Закон № 703), яким запропоновано перезавантажити державну систему охорони інтелектуальної власності, яка б запрацювала прозоро, компетентно та в постійному діалозі з творчою, науковою та професійною спільнотою й бізнесом.
Так, у всіх зверненнях зазначається, що нібито на вимогу Закону № 703 13 жовтня 2020 року Кабінет Міністрів України розпорядженням № 1267-р визначив, що державне підприємство «Український інститут інтелектуальної власності» (Укрпатент) виконує функції Національного органу інтелектуальної власності (НОІВ). Водночас професійна спільнота вважає, що цим розпорядженням не було належним чином виконано вимоги Закону № 703 щодо утворення НОІВ.
«При цьому є достатньо підстав стверджувати, що Мінекономіки та Укрпатент, визначений НОІВ, свідомо зривають завершення реформи сфери інтелектуальної власності», — вказується у відкритому листі.
Як свідчення таких дій наведено низку фактів:
«Невжиття заходів із виконання Закону № 703 практично зупиняє процес реформи у сфері інтелектуальної власності та подальшу побудову повноцінного Національного органу інтелектуальної власності. Наразі ми спостерігаємо непрозорість та закритість роботи Мінекономіки та Укрпатенту, відсутність належного реагування на запити представників професійної спільноти та заявників, а також небажання керівництва Укрпатенту та Мінекономіки вступати в конструктивний діалог із представниками професійної спільноти щодо питань реформи сфери інтелектуальної власності», — зазначають фахівці.
На їх думку, ситуація є кричущою, тож потребує негайного втручання глави держави, оскільки існує реальний ризик руйнації системи інтелектуальної власності країни.
Важливість цього питання підкреслюється, зокрема, тим, що:
Натомість Україна потрапляє під пильну увагу спостерігачів США та ЕС. Торговельне представництво Сполучених Штатів (USTR) щороку із 2002 року включає нашу державу в перелік країн, що потребують пріоритетного нагляду, і в 2021 році Україна залишилась у Переліку країн пріоритетного спостереження із відповідними санкціями на товари, що імпортуються з України, через недостатні охорону та захист прав ІВ, а в квітневому Звіті Європейської комісії про охорону та захист прав інтелектуальної власності у третіх країнах Україна залишилась у Пріоритетному списку третіх країн світу «Priority 2» із припискою: «Порівняно з попереднім звітом в нашій державі не досягнуто жодного прогресу або лише обмежено прогрес у вирішенні проблем із охороною та захистом прав ІВ».
Зважаючи на це, професійна спільнота бачить необхідність термінової реакції Президента України та Ради національної безпеки і оборони України щодо ситуації, яка склалась у цій сфері.
Зокрема, вони просять визнати стан виконання реформи сфери інтелектуальної власності незадовільним, ухвалити та затвердити рішення, спрямовані на забезпечення реформування державної системи правової охорони інтелектуальної власності, та доручити компетентним органам у визначені строки здійснити низку заходів.
Серед них:
«На наше переконання, впровадження зазначених заходів дасть змогу успішно закінчити реформу сфери ІВ в Україні, створити легальні робочі місця, наповнити бюджет держави, знизити корупцію, збільшити привабливість України для інвесторів завдяки їх впевненості у надійному захисті прав інтелектуальної власності», — зазначено у зверненні.
© Юридична практика, 1997-2023. Всі права захищені
Пожалуйста, подождите…