Майже 26 млн грн має заплатити росія громадянці України - суд першої інстанції визнав порушення конституційного права на природні ресурси — PRAVO.UA Майже 26 млн грн має заплатити росія громадянці України - суд першої інстанції визнав порушення конституційного права на природні ресурси — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Майже 26 млн грн має заплатити росія громадянці України - суд першої інстанції визнав порушення конституційного права на природні ресурси

Майже 26 млн грн має заплатити росія громадянці України – суд першої інстанції визнав порушення конституційного права на природні ресурси

  • 28.11.2022 14:30

Росія має заплатити майже 26 млн грн за порушення гарантованого ст. 13 Конституції України права українського народу на природні ресурси – таке рішення ухвалив Центрально-Міський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області за позовом громадянки України, про нього повідомляє інформаційне агентство NADRA.INFO

Якщо рішення суду буде виконане, мешканка Кривого Рогу отримає 25 843 018,34 грн, з яких майнової шкоди – 24 583 718,34 грн та моральної шкоди 1 259 300 грн.

Позовна заява мотивована тим, що 20 лютого 2014 року розпочалася військова збройна агресія рф проти України, що призвело до окупації частини території України, а саме Автономної Республіки Крим і міста Севастополя, та включення цієї території до складу рф.  З цього часу рф втратила імунітет від судового переслідування в національних судах України, передбачений ст. 79 Закону України «Про міжнародне приватне право», зазначила позивачка.

У квітні 2014 року розпочалася друга фаза збройної агресії рф проти України, коли контрольовані, керовані і фінансовані спецслужби рф проголосили створення “Донецької народної республіки” та “Луганської народної республіки”.

24 лютого 2022 року розпочалося  повномасштабне вторгнення агресора  на суверенну територію України.

“Росія своїми протиправним діями заподіяла як матеріальну, так і нематеріальну шкоду не тільки Україні, а й її громадянам, порушуючи їхні права, у тому числі право на життя, право мирно володіти та розпоряджатися своїм майном і майновими правами, як на території АРК, Донецької та Луганської областей, а також на шельфі Чорного моря в економічній зоні України. Таким чином, рф несе відповідальність за порушення прав і свобод українського народу та за незаконну експропріацію майна громадян України, які проживають на її території”, – зазначається в позовній заяві.

Далі також із позовної заяви:

“З інформації, розміщеної “Нафтогаз України” в мережі “Інтернет” встановлено, що за час незаконної окупації Криму та Донецької області рф присвоїла 41 родовище вугілля, 27 родовищ природного газу, 14 родовищ пропану, 9 родовищ нафти, 6 родовищ залізної руди, 2 родовища титанової руди, 2 родовища цирконієвої руди, а також по одному урану, золота та великий кар`єр з видобутку вапняку, який раніше використовувався для виробництва сталі в Україні. За підрахунками експертів “Нафтогаз України”, Україна втратила 63 відсотки покладів вугілля, 11 відсотків родовищ нафти, 20 відсотків родовищ природного газу, 42 відсотки родовищ металів і 33 відсотки родовищ рідкісноземельних корисних копалин, у тому числі літію, які є об`єктами права власності українського народу.

рф взяла під контроль чимало українських родовищ корисних копалин, вартість яких оцінюється в 12,4 трильйона доларів США, повідомила газета The Washington Post (WP) із посиланням на аналіз, проведений на замовлення канадською аналітичною компанією SecDev”.

“Акціонери” України, якими є український народ, тобто громадяни України зазнали збитків у сумі 12 трильйона 400 мільярдів доларів США, що на кожного громадянина України припадає 672 421,18 доларів США, якщо брати за розрахунок чисельність громадян України в загальній кількості 18440 823 людини, враховуючи динаміку виробництва споживання хліба населенням України за 2020 рік, без врахування населення та тимчасово окупованих територіях, які за час окупації в добровільному порядку набули громадянства рф” – такий підрахунок дається в позові.

Також надається розрахунок кількості людей: “Як зазначає Державна служба статистики України за 1 півріччя 2020 року виробництво хліба та хлібобулочних виробів становило 373 тисячі тонн хліба, що за весь 2020 рік становитиме 746 000 тонн, середньостатистична кількість споживання хліба (кг) на одну людину на рік становить 88,38 кг/рік (2020) без врахування населення на тимчасово окупованих територіях. Так, 746 000 тонн/людино/рік: 88,38 кг/людино/рік, що 8440 823 людини, добавимо до цієї кількості 10 мільйонів людей, які виїхали з України за кордон отримаємо 18440 823 людини”.

Позивач вважає, що незаконна експропріація рф 63 відсотків покладів вугільної, 11 відсотків родовищ нафти, 20 відсотків родовищ природного газу, 42 відсотків родовищ металів і 33 відсотків родовищ рідкісноземельних корисних копалин, у тому числі літію під час незаконної окупації території АРК, Луганської та Донецької областей рф, порушила низку прав і основоположних свобод, визначених у Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод і протоколів до неї, це призвело до заподіяння їй матеріальної шкоди в розмірі 672421,18 доларів США через порушення рф майнового права, встановленого в статтях 13 Конституції України та 324 ЦК України, що не суперечить рішенню Міжнародного арбітражного суду м. Гаага, Нідерланди, від 02.05.2018 у справі ПТС № 2015-36 про стягнення сум з боржника як компенсації за експропріацію рф відповідного нерухомого майна та майнових прав. Крім того, просила стягнути моральну шкоду в розмірі 35000 Євро, що не суперечить рішенню Європейського суду з прав людини у справі “Луізідоу проти Турецької Республіки” (заява № 40/1993/435/514 від 28.07.1998) щодо визначення розміру відшкодування моральної шкоди у разі порушення Женевської конвенції про захист цивільного населення під час міжнародних збройних конфліктів від 12.08.1949.

Зазначається, що представник відповідача у судове засідання не з`явився.

У рішенні суду серед іншого зазначається таке:

“Держава, яка грубо порушує гарантовані нормами міжнародного права основні свободи та права людини, не може використовувати імунітет від судового переслідування іноземними судами як гарантію уникнення відповідальності за вчинені злочини проти життя та здоров`я людини, а також заподіяння шкоди її майну”.

Також суддя зауважив, що, “порушивши Статут ООН, Загальну декларацію прав людини, Будапештський меморандум, Гельсінський заключний акт наради по Безпеці та Співробітництву в Європі від 01.08.1975, Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і російською федерацією, Договір між Україною і російською федерацією про українсько-російський державний кордон, рф вийшла за межі своїх суверенних прав, гарантованих ст. 2 Статуту ООН, а тому є державою-агресором, що в свою чергу свідчить про відсутність у неї судового імунітету. При цьому, оскільки вчинення рф з 2014 року збройної агресії проти України не припиняється, рф заперечує суверенітет України, тому зобов`язань поважати та дотримуватися суверенітету цієї країни немає“.

Росія, вчинивши повномасштабний акт збройної агресії проти Української держави, численні акти геноциду Українського народу, не має права надалі посилатися на свій судовий імунітет, заперечуючи тим самим юрисдикцію судів України на розгляд та вирішення справ про відшкодування.

Також суддя посилається на:

  • постанову Верховного Суд від 14 квітня 2022 року у справі № 308/9708/19;
  • постанову Великої Палати Верховного Суду від 12 травня 2022 року у справі № 635/6172/17.

Таким чином, суд дійшов висновку, що обраний позивачкою спосіб стягнення майнової та моральної шкоди у вигляді одноразової суми, яка покриває всі передбачувані порушення, що були допущені рф відносно неї, законний.

 

 

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA