Legal Аnti-Сorruption Forum: Мирослав Гнатюк, партнер Benchers Law Firm, розповів про виклики «санкційних» проваджень — PRAVO.UA Legal Аnti-Сorruption Forum: Мирослав Гнатюк, партнер Benchers Law Firm, розповів про виклики «санкційних» проваджень — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Legal Аnti-Сorruption Forum: Мирослав Гнатюк, партнер Benchers Law Firm, розповів про виклики «санкційних» проваджень

Legal Аnti-Сorruption Forum: Мирослав Гнатюк, партнер Benchers Law Firm, розповів про виклики «санкційних» проваджень

  • 08.02.2023 15:54

Роботу Legal Аnti-Сorruption Forum продовжила спеціальна доповідь Мирослава Гнатюка, партнера Benchers Law Firm. Він розповів про «санкційні» провадження ВАКС, прокоментувавши практичні виклики стягнення в дохід держави активів підсанкційних осіб.

Спікер нагадав, що повномасштабне вторгнення рф спонукало до внесення змін до Закону України «Про санкції» та запровадження нового виду санкцій: стягнення в дохід держави активів підсанкційної особи. А також визначено підстави, умови та порядок його застосування.

«Оскільки стягнення в дохід держави активів особи є наслідком відповідного рішення РНБО, важлива практика оскарження таких рішень у Верховному Суді», — прокоментував пан Гнатюк.

Він повідомив, що наразі фактично немає судових рішень стосовно оскарження указів про затвердження рішень РНБО, прийнятих після 24 лютого 2022 року. Водночас доповідач наголосив на актуальності правових висновків Верховного Суду, сформульованих за результатами перегляду попередніх «санкційних» указів Президента України.

Аналізуючи практику ВАКС — саме цей суд розглядає позови Мін’юсту про стягнення активів підсанкційної особи в дохід держави, — Мирослав Гнатюк зазначив, що наразі суд дотримується концепції, що таке стягнення не є видом юридичної відповідальності.

Доповідач навів статистику: нині у ВАКС зареєстровано 13 проваджень, за 12 з яких уже ухвалено рішення. Також винесено 2 постанови Апеляційною палатою ВАКС. Окремо він звернув увагу на справу, де була спроба оскарження в касаційному порядку ухвали АП ВАКС про відмову у відкриті апеляційного провадження особою, яка не була залучена до розгляду справи, — Верховний Суд не знайшов підстав для прийняття такої касаційної скарги.

Коментуючи практику встановлення строку звернення до суду в цій категорії справ, Мирослав Гнатюк зазначив: «ВАКС схилився до позиції про те, що право на звернення до суду виникає в Мін’юсту не з моменту прийняття відповідного указу Президента, а з моменту встановлення всіх умов і підстав застосування санкцій та обмежується періодом дії правового режиму воєнного стану».

На продовження свого виступу партнер Benchers Law Firm прокоментував проблемні питання встановлення розміру активів, на які накладається стягнення, та здійснення контролю над активом — ВАКС звертається до визначень, які сформульовано в законі про запобігання та протидію легалізації доходів, а також застосовує поняття «пов’язані особи», яке міститься в законі про захист економічної конкуренції. На думку суду, дії, тотожні розпоряджанню майном, у контексті санкцій слід розглядати ширше за складову частину права власності, прокоментував Мирослав Гнатюк. Саме це питання викликало найбільше складнощів у процесі застосування санкцій.

«Санкційна політика є важливим напрямом реагування на збройну агресію рф проти України. Тому важливо, щоб рішення ВАКС у цій категорії справ не викликали будь-яких сумнівів у їх законності, обґрунтованості та справедливості», — резюмував Мирослав Гнатюк.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA