КЦС ВС: збільшений в договорі строк позовної давності подовжується на час карантину — PRAVO.UA КЦС ВС: збільшений в договорі строк позовної давності подовжується на час карантину — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » КЦС ВС: збільшений в договорі строк позовної давності подовжується на час карантину

КЦС ВС: збільшений в договорі строк позовної давності подовжується на час карантину

  • 03.10.2022 09:40

Навіть у разі якщо сторони договору домовились про збільшення строків позовної давності, то на них поширюється положення законодавства щодо їх подовження на період дії карантину.

На це вказав Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду у постанові від 7 вересня 2022 року у справі № 679/1136/21.

У цій справі КЦС ВС вирішував питання:

чи поширюється пункт 12 Перехідних і прикінцевих положень Цивільного кодексу України (щодо продовження під час карантину строків загальної і спеціальної позовної давності, передбачених статтями 257, 258 цього Кодексу) на строк позовної давності, тривалість якого збільшена за домовленістю сторін на підставі статті 259 ЦК України.

Обставини справи

Банк звернувся з позовом до боржника за договором кредиту та його поручителя, в якому просив стягнути із відповідачів солідарно заборгованість за кредитним договором.

Місцевий суд відмовив у задоволенні позову з огляду на те, що, хоча позовні вимоги банку стосовно боржника є обґрунтованими, однак через пропуск строку позовної давності вони не можуть бути задоволені.

Вимоги до поручителя не підлягають задоволенню через пропуск банком преклюзивного строку звернення до суду із позовом до поручителя.

Апеляційний суд скасував рішення суду першої інстанції та частково задовольнив позовні вимоги. Суд стягнув заборгованість із поручителя.

КЦС ВС частково задовільнив касаційну скаргу банку та змінив рішення апеляційного суду, стягнувши борг за договором кредиту у солідарному порядку.

Висновок ВС

КЦС ВС зауважив, що сторони кредитного договору скористалися своїм правом та збільшили строк звернення до суду з вимогою про захист цивільного права з трьох до п’яти років.

«З огляду на взаємозв’язок норм права, які були прийняті органом законодавчої влади в Україні під час дії карантину, запровадженого урядом України у зв’язку із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), цілі, з метою яких ці норми впроваджені, а також з метою недопущення безпідставного звуження прав учасників цивільних правовідносин колегія суддів дійшла висновку, що пункт 12 Перехідних і прикінцевих положень ЦК України щодо подовження під час карантину строків загальної і спеціальної позовної давності, передбачених статтями 257, 258, 362, 559, 681, 728, 786, 1293 цього Кодексу, підлягає застосуванню і у тому випадку, коли тривалість строку позовної давності, визначена законом, була збільшена за домовленістю сторін на підставі статті 259 ЦК України», — виснував КЦС ВС.

ВС частково задовільнив вимоги банку про солідарне стягнення заборгованості з боржника разом із поручителем, врахувавши, що останнім днем звернення до суду з позовом у межах строку позовної давності було 26 вересня 2020 року, а Закон України від 30 березня 2020 року № 540-IX щодо подовження строків позовної давності на час дії карантину набрав чинності 2 квітня 2020 року, та з огляду на встановлений Кабінетом Міністрів України карантин із 12 березня 2020 року.

Також читайте: Припис ст. 1050 ЦК України не обмежує права банку на отримання процентів як плати за користування кредитом — рішення КСУ

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA