КЦС ВС указав на належний спосіб захисту у справі щодо встановлення меж земельних ділянок — PRAVO.UA КЦС ВС указав на належний спосіб захисту у справі щодо встановлення меж земельних ділянок — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » КЦС ВС указав на належний спосіб захисту у справі щодо встановлення меж земельних ділянок

КЦС ВС указав на належний спосіб захисту у справі щодо встановлення меж земельних ділянок

  • 14.02.2022 12:26

Позивач просив скасувати рішення міської ради про передання відповідачам земельних ділянок, оскільки ці ділянки частково перетинаються з ділянкою, яка перебуває в користуванні позивача та на якій розташовані належні йому надвірні будівлі, а тому він фактично позбавлений права на приватизацію земельної ділянки.

Рішення судів

Суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, задовольнив позов.

Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду скасував попередні рішення та відмовив у задоволенні позову, зробивши такі правові висновки.

Обґрунтування ВС

Вимога про визнання рішення органів місцевого самоврядування незаконним може розглядатися як належний спосіб захисту порушеного цивільного права за ст. 16 ЦК України та подаватися до суду для розгляду в порядку цивільного або господарського судочинства, якщо фактично підґрунтям і метою подання такої позовної вимоги є оспорювання цивільного речового права особи, що виникло в результаті та після реалізації рішення суб’єкта владних повноважень.

Норми процесуального права визначають об’єктом захисту порушене, невизнане або оспорюване право чи цивільний інтерес. Порушення права пов’язане з позбавленням його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково. У разі оспорювання або невизнання права виникає невизначеність у праві, викликана поведінкою іншої особи.

Таким чином,

  • порушення,
  • невизнання,
  • оспорювання

суб’єктивного права є підставою для звернення особи до суду за захистом цього права із застосуванням відповідного способу захисту.

Особа, якій належить порушене право, може скористатися не будь-яким визначеним на свій розсуд, а певним способом захисту такого свого права, який прямо визначається законом, що регламентує конкретні цивільні правовідносини, або договором.

Реалізації права на позов передує порушення, невизнання чи оспорення права.

Вимоги про визнання незаконними та скасування рішень органу місцевого самоврядування щодо земельної ділянки та договору оренди цієї земельної ділянки можуть бути заявлені особою, права якої порушено, за умови доведеності факту порушення прав цієї особи.

Скасовуючи рішення міської ради, суди першої та апеляційної інстанцій зважали на те, що цим рішенням порушуються права позивача на приватизацію земельної ділянки для обслуговування належної йому частини жилого будинку, господарських будівель і споруд, оскільки експертним висновком встановлено накладення меж земельних ділянок сторін.

Відсутність у позивача порушеного прав

Верховний Суд дійшов висновку про відсутність у позивача порушеного оскаржуваним рішенням міської ради права, оскільки позивачем не надано жодних доказів про те, яким саме чином цим рішенням порушено його право з урахуванням того, що позивач не є ані власником, ані користувачем спірної земельної ділянки, а обов’язок доказування цього лежить на позивачеві.

Постанова Верховного Суду 19 січня 2022 року у справі № 592/10260/16 (провадження № 61-12358св21).

Читайте також: Опубліковано судову практику КГС ВС за 2021 рік, зокрема щодо договірних відносин

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA