КЦС ВС стягнув моральну шкоду з медичного закладу за розголошення інформації про стан здоров’я пацієнта — PRAVO.UA КЦС ВС стягнув моральну шкоду з медичного закладу за розголошення інформації про стан здоров’я пацієнта — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » КЦС ВС стягнув моральну шкоду з медичного закладу за розголошення інформації про стан здоров’я пацієнта

КЦС ВС стягнув моральну шкоду з медичного закладу за розголошення інформації про стан здоров’я пацієнта

  • 02.08.2022 18:43

Без надання письмової інформованої згоди пацієнтом на розголошення відомостей про позитивний ВІЛ-статус лікар не має права передавати іншій особі, зокрема й іншому лікарю, цю конфіденційну інформацію.

На цьому наголосив Касаційний цивільний суд у складі Верховного суду в постанові від 29 червня 2022 року у справі № 205/9115/19.

Обставини справи

Позивачка звернулася з позовом до медичного закладу та лікаря цього медичного закладу, в якому просила визнати незаконними дії медичного працівника щодо розголошення конфіденційної інформації — діагнозу її хвороби та стягнути відшкодування моральної шкоди.

Лікар-невропатолог видала направлення до лікаря-психіатра на ім’я позивачки її чоловікові. У направленні, зокрема, містилася інформація про ВІЛ-позитивний статус.

Позивачка вказувала, що не надавала згоди на розголошення діагнозу. Видача такого направлення позбавило її можливості безперешкодно спілкуватися з дітьми, оскільки чоловік уважав, що ВІЛ-позитивний статус створює загрозу для дітей.

Прийняті рішення

Районний суд, з рішенням якого погодився апеляційний суд, відмовив у задоволенні позову. Суди брали до уваги, що чоловік позивачки раніше був обізнаний з діагнозом своєї дружини.

Зі свого боку, лікар-невропатолог перенесла відповідну інформацію в направлення з наданих чоловіком результатів МРТ, оскільки вважала цю інформацію професійно необхідною для лікаря-психіатра.

КЦС ВС не погодився з такими висновками судів.

Нормативне регулювання

  • Повага до конфіденційності інформації про стан свого (пацієнта) здоров’я є обов’язковим принципом правових систем країн – учасниць Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
  • Втручання в таке право не може визнаватися таким, що відповідає ст. 8 Конвенції, якщо тільки воно не виправдане певними важливішими суспільними інтересами.
  • Пацієнт має право на таємницю про стан свого здоров’я, факт звернення за медичною допомогою, діагноз, а також про відомості, одержані під час його медичного обстеження (ч. 1 ст. 286 ЦК України, ст. 39-1 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я»).
  • Медичні працівники та інші особи, яким у зв’язку з виконанням професійних або службових обов’язків стало відомо про хворобу, медичне обстеження, огляд та їх результати, інтимний та сімейний бік життя громадянина, не мають права розголошувати ці відомості, крім передбачених законодавчими актами випадків (ст. 40 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я»).
  • Відомості про результати тестування особи з метою виявлення ВІЛ, про наявність або відсутність в особи ВІЛ-інфекції є конфіденційними та становлять лікарську таємницю.
  • Медичні працівники зобов’язані вживати необхідних заходів для забезпечення належного зберігання конфіденційної інформації про людей, які живуть з ВІЛ, та захисту такої інформації від розголошення та розкриття третім особам (ч. 3 ст. 13 Закону України «Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ»).

Правові висновки ВС

Щодо підстав розголошення відомостей про позитивний ВІЛ-статус іншим медичним працівникам

Відповідно до ч. 4 ст. 13 Закону України «Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ» передання лікарем відомостей про такий діагноз іншим медичним працівникам та лікарням допускається виключно за одночасного існування таких умов:

  • надання людиною, яка живе з ВІЛ, у письмовому вигляді усвідомленої інформованої згоди на передання таких відомостей;
  • передання відомостей потрібна лише для цілей, пов’язаних з лікуванням хвороб, зумовлених ВІЛ;
  • поінформованість лікаря щодо ВІЛ-статусу пацієнта має істотне значення для його лікування.

ВС звернув увагу, що позивачка не надавала письмової усвідомленої інформованої згоди на передання даних щодо її позитивного ВІЛ-статусу іншим медичним працівникам. Тому лікар-невропатолог не мала права передавати лікарю-психіатру конфіденційну інформацію про неї як пацієнта.

Щодо розголошення лікарем відомостей про позитивний ВІЛ-статус чоловікові позивача

Ч. 5 ст. 13 Закону України «Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ» містить виключний перелік обставин та умов, за яких лікар може розголосити відомості про позитивний ВІЛ-статус особи партнеру (партнерам):

  • якщо людина, яка живе з ВІЛ, звернеться до медичного працівника з відповідним письмово підтвердженим проханням;
  • якщо людина, яка живе з ВІЛ, померла, втратила свідомість або існує ймовірність того, що вона не опритомніє та не відновить свою здатність надавати усвідомлену інформовану згоду.

«Такої підстави для розголошення лікарем медичної таємниці, як обізнаність партнера про позитивний ВІЛ-статус другого партнера, ч. 5 ст. 13 зазначеного закону не містить», — наголосив КЦС ВС.

Висновки за результатами розгляду справи

ВС скасував попередні судові рішення та частково задовольнив позовні вимоги, стягнувши моральну шкоду з медичного закладу.

Також читайте: Припис ст. 1050 ЦК України не обмежує права банку на отримання процентів як плати за користування кредитом — рішення КСУ

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA