прапор_України

Генеральний партнер 2022 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » КЦС ВС роз’яснив порядок нарахування пені за несвоєчасну сплату аліментів

КЦС ВС роз’яснив порядок нарахування пені за несвоєчасну сплату аліментів

  • 27.01.2022 16:33

Відповідач просив касаційний суд скасувати рішення попередніх інстанцій, якими задоволено позов про стягнення, нарахування пені за несвоєчасну сплату аліментів на сина.

Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду скасував рішення попередніх судових інстанцій, зробивши такі правові висновки.

Правові висновки ВС

Сімейні відносини регулюються на засадах справедливості, добросовісності та розумності, відповідно до моральних засад суспільства (ч. 9 ст. 7 СК України).

У справі, що переглядалася, колегії суддів необхідно було вирішити такі правові питання:

  • як враховуються часткові платежі (частковий платіж) за наявності заборгованості за аліментами за попередні періоди (попередній період);
  • як розуміти формулювання в нормі права «не більш ніж 100 відсотків заборгованості».

Положення ЦК України субсидіарно застосовуються для регулювання сімейних відносин. У СК України не передбачено, як відбувається погашення вимог за грошовим зобов’язанням. В такому разі підлягають застосуванню норми цивільного законодавства, а саме ст. 534 ЦК України.

Отже, в разі здійснення часткових платежів аліментів такі кошти спочатку зараховуються на погашення заборгованості за аліментами, яка виникла в попередньому місяці (попередніх місяцях), починаючи з першого місяця її виникнення, а тільки згодом у разі відсутності заборгованості – на погашення платежу за поточний місяць.

Якщо, застосовуючи формулювання «не більш ніж 100 відсотків заборгованості», яке міститься в абз. 1 ч. 1 ст. 196 СК України, обмежувати нарахування пені поточною заборгованістю (тобто тією, яка існує за всі місяці станом на момент подання позову чи на інший момент), то під час вчинення позову за період, коли існувало прострочення, а на момент подання позову поточна заборгованість відсутня, не буде межі, яку не повинна перевищувати пеня.

Як наслідок, очевидно, що потрібно розмежовувати сукупну поточну заборгованість та заборгованість за аліментами за певний місяць.

Верховний Суд, враховуючи принцип розумності, вважає, що:

оскільки пеня – змінна величина, основою для обчислення якої є саме заборгованість за аліментами за певний місяць, то формулювання «не більш ніж 100 відсотків заборгованості» означає, що розмір пені не повинен перевищувати розмір заборгованості, на яку вона нараховується.

У разі якщо позивач з урахуванням принципу диспозитивності подав позов про стягнення пені за декілька місяців, то розмір пені за ці місяці не повинен перевищувати сукупний розмір заборгованості, на яку вона нараховується.

Постанова Верховного Суду від 19 січня 2022 року у справі № 711/679/21 (провадження № 61-18434св21).

Нагадаємо, що ВРУ збільшено мінімальний розмір аліментів, які стягуються на дитину з інших членів сім’ї та родичів.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

tg-10
4_TaxForce600_90
covid
На-сайт_балы_600х90
На-сайт1_600x90
top50_2020_600x90
ULF_0002
Vacancies_600x90_ua

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Loading ... Loading ...

PRAVO.UA