КСУ скасував повноваження Кабміну визначати мінімальні розміри пенсії "чорнобильцям" — PRAVO.UA КСУ скасував повноваження Кабміну визначати мінімальні розміри пенсії "чорнобильцям" — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » КСУ скасував повноваження Кабміну визначати мінімальні розміри пенсії “чорнобильцям”

КСУ скасував повноваження Кабміну визначати мінімальні розміри пенсії “чорнобильцям”

  • 09.04.2021 09:04

Конституційний Суд ухвалив рішення від 7 квітня 2021 poку № 1-p(II)/2021, яким визнав неконституційним підпункт 13 пункту 4 розділу І Закону України „Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України“ від 28 грудня 2014 року № 76–VIII.

Цим рішенням Суд визнав неконституційною норму закону, якою Верховна Рада України уповноважила Кабінет Міністрів України визначати своїми актами:

  • мінімальні розміри пенсії за інвалідністю, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання,
  • мінімальні розміри пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.

КСУ вказав, що покладення Конституцією України на державу обов’язку захищати осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, вказує на особливий статус таких осіб у контексті їх соціального захисту та охорони здоров’я, а отже, обумовлює їх посилений соціальний захист.

Зокрема, Суд дійшов висновку, що Кабінет Міністрів України визначив істотно менші мінімальні розміри державної пенсії особам, на яких поширюється дія статті 54 Закону № 796–XII, ніж їх було гарантовано на законодавчому рівні частиною 4 цієї статті Закону № 796–XII у редакції Закону № 230/96–ВР.

Конституційній Суд України також зазначив, що держава може змінювати законодавче регулювання у сфері соціального захисту осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, проте в разі зміни такого регулювання вона не повинна вдаватися до обмежень, що порушують сутність їх індивідуальних прав, а досягнутий рівень соціального захисту має бути збережено.

Крім того, Суд зазначив, що відповідно до статей 3, 16, 50 Конституції України в їх взаємозв’язку на державу покладено позитивний обов’язок забезпечити особам з інвалідністю з числа осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, посилений соціальний захист.

Позитивний обов’язок держави в цьому випадку, по суті, вимагає від неї вжити заходів підтримчої дії (affirmative action) з огляду на те, що йдеться про обов’язок захисту державою однієї з найуразливіших верств населення, яка того потребує.

Соціальні гарантії, зокрема й мінімальний рівень соціального захисту для цієї категорії осіб, має встановлювати законодавець. Кабінету Міністрів України як державному органу, уповноваженому розробляти проєкт закону про державний бюджет України та забезпечувати виконання затвердженого законодавцем відповідного закону, належить визначати умови та порядок призначення встановлених законом мінімальних розмірів державної пенсії для зазначеної категорії осіб.

Конституційний Суд України в цьому рішенні також вказав, що держава має відшкодувати шкоду громадянам України, на яких поширюється дія статті 54 Закону № 796–XII, заподіяну їм внаслідок дії частини 3 статті 54 Закону № 796–XII у редакції Закону № 76–VIII, та зобов’язана розробити порядок (юридичний механізм) відшкодування такої шкоди.

КСУ відтермінував на 3 місяці втрату чинності оспорюваною нормою закону.

Верховна Рада має протягом 3 місяців узгодити нормативне регулювання з Конституцією, а якщо цього не відбудеться, застосуванню підлягатиме частина 4 статті 54 Закону № 796-XII.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA