Конкурс у ВАКС: кількість кандидатів та причини недопусків — PRAVO.UA Конкурс у ВАКС: кількість кандидатів та причини недопусків — PRAVO.UA
1024x90-ULF-1
2024
прапор_України

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Конкурс у ВАКС: кількість кандидатів та причини недопусків

Конкурс у ВАКС: кількість кандидатів та причини недопусків

  • 05.08.2024 16:29

Від заснування Вищого антикорупційного суду (ВАКС) у 2019 році штат його суддів залишався незмінним — 27 суддів ВАКС та 11 суддів Апеляційної палати ВАКС, тоді як кількість справ постійно зростала. Ба більше, від початку повномасштабної війни до підсудності ВАКС віднесли також справи про конфіскацію активів росіян та українських колаборантів (застосування санкції у вигляді стягнення в дохід держави активів, що належать фізичній або юридичній особі, а також активів, щодо яких така особа може прямо чи опосередковано вчиняти дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження ними). Водночас значна кількість справ розглядається ВАКС колегіально в складі трьох суддів (донедавна такий порядок існував для всіх кримінальних проваджень, підсудних ВАКС, Законом № 3655-IX «трійки» збережено лише за клопотанням обвинуваченого щодо злочинів, у вчиненні яких обвинувачуються топпосадовці та за вчинення яких передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк понад 10 років).

Нестача суддів може призвести до затягування розгляду справ, що, своєю чергою, може дати змогу обвинуваченим уникати покарання через обмежені строки притягнення до відповідальності. Тому збільшення кількості суддів ВАКС видається необхідним кроком для забезпечення ефективного правосуддя.

23 листопада 2023 року Вища кваліфікаційна комісія суддів України оголосила конкурс на зайняття 25 вакантних посад суддів Вищого антикорупційного суду та його Апеляційної палати.

Варто зазначити, що конкурси на зайняття вакантних посад суддів ВАКС як суду першої інстанції та АП ВАКС є окремими процедурами в межах оголошеного конкурсу.

Цей конкурс викликав значний інтерес серед правників: на 15 вакантних посад суддів ВАКС (перша інстанція) претендували 153 кандидати, а на 10 посад суддів Апеляційної палати ВАКС – 85 кандидатів. Серед них близько 70 представників адвокатської спільноти, що становить 29% від загальної кількості заявок. Це підкреслює залученість до конкурсу правників із різним професійним досвідом, не лише суддівським.

Високий інтерес до конкурсу з боку юридичної спільноти, передовсім суддів та адвокатів, пояснюється кількома факторами, такими як:

  • долученість до важливих справ: робота у ВАКС дає змогу брати участь у розгляді доленосних для країни справ;
  • особистий поклик: багато кандидатів прагнуть боротися з топкорупцією та реформувати судову систему, наближаючи її до стандартів ЄС;
  • висока якість судочинства: з 24 лютого 2022 року відсоток процедурних і процесуальних порушень у ВАКС і Апеляційній палаті ВАКС становить лише 5%;
  • позитивна репутація: ВАКС визнаний зразковим для української судової системи (про це, зокрема, свідчать дані Transparency International) і не був причетним до жодного гучного скандалу.

19 червня 2024 року ВККС ухвалила рішення про призначення кваліфікаційного оцінювання в межах конкурсу на зайняття вакантних посад суддів ВАКС та АП ВАКС.

Із 238 кандидатів до складання кваліфікаційного іспиту було допущено 161, 77 кандидатам відмовлено в допуску до участі в конкурсі. Це свідчить про суворі критерії добору та високий рівень вимог до кандидатів уже з моменту подання документів. Водночас навіть після відсіву рівень конкуренції залишається досить високим – більш ніж шість претендентів на кожну вакансію.

  • На 15 посад суддів Вищого антикорупційного суду допущено 100 кандидатів із 153 (6,7 особи на одну вакансію).
  • На 10 посад суддів Апеляційної палати ВАКС допущено 61 кандидата із 85 (6,1).

Зі списком кандидатів та інформацією про результати розгляду ВККС питань щодо їх допуску можна ознайомитися за посиланням.

Серед основних причин недопущення кандидатів до наступного етапу конкурсу:

  • відсутність відповідного стажу роботи: частина кандидатів не мали достатнього досвіду роботи в правовій сфері;
  • неповний пакет документів: дехто з кандидатів не надав витягу з Реєстру державних сертифікатів про рівень володіння державною мовою або державного сертифіката про рівень володіння державною мовою та декларації доброчесності (декларації родинних зв’язків);
  • невідповідність документів установленій формі: подані документи не відповідали встановленим вимогам;
  • порушення процедури подання документів: деякі кандидати подавали документи не через офіційний вебсайт ВККС в електронній формі, а в паперовому вигляді.

Подальші етапи конкурсу

Кваліфікаційне оцінювання включатиме перевірку знань, навичок та доброчесності кандидатів: анонімне тестування та виконання практичного завдання, спеціальну перевірку, дослідження досьє та співбесіди з ВККС і Громадською радою міжнародних експертів. Кандидати, які отримають позитивні рекомендації, будуть розглянуті Вищою радою правосуддя. А фінальним акордом стане підписання Президентом України указу про призначення особи на посаду судді.

Актуальна інформація про перебіг конкурсних процедур доступна на офіційних вебсайтах ВККС та ВРП.

Висновки

Конкурс на посади суддів ВАКС привернув увагу значної кількості висококваліфікованих правників, що свідчить про його престиж і важливість. Високий рівень конкуренції, суворі критерії добору та необхідність збільшення кількості суддів підкреслюють актуальність і складність завдань, які стоять перед Вищим антикорупційним судом.

Цей конкурс є важливим кроком у зміцненні антикорупційної інфраструктури України та забезпеченні ефективного правосуддя, що відповідатиме європейським стандартам. Призначення нових суддів сприятиме покращенню роботи ВАКС, зменшенню навантаження на чинних суддів та підвищенню довіри громадян до судової системи.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA