Комп’ютерні програми захищаються як літературні твори — диджиталізація ІР у фокусі IPF 2021 — PRAVO.UA Комп’ютерні програми захищаються як літературні твори — диджиталізація ІР у фокусі IPF 2021 — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Комп’ютерні програми захищаються як літературні твори — диджиталізація ІР у фокусі IPF 2021

Комп’ютерні програми захищаються як літературні твори — диджиталізація ІР у фокусі IPF 2021

  • 23.06.2021 17:51

Захист цифрових даних як об’єктів права інтелектуальної власності обговорили учасники четвертої сесії IPF 2021.

Більшість активів у сучасному світі втрачають свій матеріальний прояв, і тому актуалізується питання їх захисту як об’єктів права інтелектуальної власності, зазначив модератор сесії «Диджиталізація IP» Олег Дерлюк, керуючий партнер Stron, закликаючи учасників розібратися з правовим статусом таких об’єктів, як інформація, біг дата, в аспекті цифрової економіки.

Ірина Стародуб, керівник судового відділу Moneyveo, зауважила, що Moneyveo – це ще й фінтех-компанія, а тому має значну практику із захисту прав інтелектуальної власності на ІТ-рішення. Спікер зосередилася на захисті комп’ютерних програм. Їх найчастіше в Україні охороняють за законодавством про авторські та суміжні права як літературні твори. Хоча авторське право ширше та більш тривале (навіть більше, ніж живе і функціонує сама програма), проте воно не дає змоги захистити ідею, суть, а лише код. Так, ідея комп’ютерної програми не підлягає захисту, і тому якщо між розробниками, один із яких став автором ідеї, а інший написав її втілення, виникне спір, то саме останнього буде визнано автором. До цього схиляється судова практика, яка не є значною з вказаного питання.

«Захист комп’ютерної програми як промислового вирішення не прижився в Україні», — зауважила спікер. Зокрема, причина в тому, що подання документів потребує значної деталізації внутрішнього та зовнішнього складників програми. А строки реєстрації настільки тривалі, що подана заявка може втратити актуальність ще до ухваленні рішення стосовно неї.

Інноваційно-цифровими планами АТ «Укрпошта» поділився Віталій Бєліков, директор департаменту з правових питань компанії. Зокрема, йдеться про реалізацію ідеї цифрових поштових марок, які можуть стати альтернативою криптовалютам. Ідея полягає в тому, щоб такими марками можна було оплачувати послуги Укрпошти, і не тільки за пересилання кореспонденції, а також отримувати до номіналу додаткову вартість за рахунок володіння марками з лімітованої серії або доступ до деяких аудіовізуальних об’єктів (кліпів, коротких відео) до того, як вони стануть доступні широкому загалу.

Тетяна Харебава, директор юридичного департаменту SPORT LABS GROUP, зупинилася на цифрових даних як окремому об’єкті права інтелектуальної власності.

«42,8 млрд доларів США отримала компанія Apple від розробників застосунків за доступ до даних про їхніх споживачів за останні десятиліття», —підкреслила спікер цінність інформації. Власне, йдеться про неперсональні дані, які дуже ціняться і використовуються для створення або адаптації продуктів під уподобання споживачів.

Спікер зауважила, що одними з найпопулярніших даних для продажу є дані про довкілля, погоду, клімат тощо. Також ціняться дані про спортивні події, зокрема статистика, вебдані — про трафік, потік клієнтів, кліки, геопросторові дані, дані про фінансові ринки, нерухомість, транспорт.

Спікер навела приклади вирішення питання про правові підстави передання цифрових даних для контрагентів і третіх осіб, а також усі види правових підстав для виникнення прав на дані.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA